Προς το περιεχόμενο

Το hype των vintage looking κιθάρων


schreivox

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  Κοιτώντας μοντέλα ιστορικά, αναρωτήθηκα το εξής :

Μήπως ο σχεδιασμός της es-335 ήταν τελικά ένα πισωγύρισμα για την Gibson. Στα μάτια μου η 335 δεν κάνει αυτό το διαχρονικό look που έχουν μοντέλα όπως η les paul και η stratocaster.

Συνειδητοποίησα ότι παρ'ότι τη θεωρώ μία από τις καλύτερες σε ήχο κιθάρες με all-around χαρακτήρα δεν μου αρέσει σίγουρα το κόψιμο της με τα αυτιά 'μικυ μαους' που στην καλύτερη οπτικά με παραπέμπει σε blues κιθαρίστα ή παλιό ρόκερ.

 

[σημ: ειμαι λάτρης των es-175, L-5 κλπ]

 

Και έρχομαι στο ερώτημα:

Ενώ έχουμε περάσει μια φάση που τα μοντέρνα σχέδια είχαν απήχηση υπέρ του δέοντως και τα 'εικονικά μοντέλα' φάνταζαν παρωχημένα στα 80ς -90ς, τώρα πλέον το vintage-look κρατάει ως κυρίαρχη τάση τα τελευταία χρόνια.

Η δικιά μου εξήγηση είναι ότι υπάρχει μια ταύτιση με τον ήχο αυτών των δεκαετιών που θεωρείται απαράμιλλος. Οπτικά με έχω πιάσει δηλαδή να γουστάρω βίντατζ κιθάρες που παλιότερα όμως θα μου φαίνονταν παρωχημένες...

 

Οπότε η απάντηση είναι ο (παλιος ορθόδοξος :o) ήχος;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 39
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Νομιζω οτι μυαλο των περισσοτερων υπαρχει, κατ' αρχην, ο κλασικος vintage ηχος. Ολοι στο ξεκινημα τους ψαχνουν να βρουν τον ηχο που θα τους φερνει πιο κοντα στον ηχο που ονειρευονται και που θαυμαζουν. Και οι ηχοι αυτοι δεν ειναι αλλοι απο τους κλασικους ηχους των τελευταιων δεκαετιων. Ηχοι που εγραψαν ιστορια, και οποιος καταβαινει καλα την ιστορια ειναι σε θεση να την επαναλαβει.

 

Κατα δευτερον, στο μυαλο μας επισης επικρατει η εικονα. Φανταζομαστε συγκεκριμενες σκηνες με αγαπημενους καλλιτεχνες και τον εξοπλισμο τους. Επειτα ονειρευομαστε εμας στη θεση τους...

 

Ολα τα παραπανω εχουν χαραχτει στο υποσυνειδητο μας. Μιλαμε για πανω απο 5 δεκατιες οπου το μαρκετινγκ των fender και gibson δουλευει ασταματητα και οσο πιο αποδοτικα θα μπορουσε να φανταστει κανεις. Δεν ειναι τυχαιο 100αδες διαφορετικα μοντελα των δυο εταιριων, οπου πωλουνται σημερα. Τοσα δεν εχουν ολοι οι υπολοιποι μαζι (υπερβαλλω και λιγο). Ολα αυτα μας επηρεαζουν εως το σημειο που ξερουμε ακριβως τι θελουμε και πως να το αποκτησουμε. Οι πραγματικες μας, δηλαδη, αναγκες ερχονται με τον καιρο. Τοτε κατασταλλαζουμε στον ηχο και στον εξοπλισμο.

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  Κοιτώντας μοντέλα ιστορικά, αναρωτήθηκα το εξής :

Μήπως ο σχεδιασμός της es-335 ήταν τελικά ένα πισωγύρισμα για την Gibson. Στα μάτια μου η 335 δεν κάνει αυτό το διαχρονικό look που έχουν μοντέλα όπως η les paul και η stratocaster.

Συνειδητοποίησα ότι παρ'ότι τη θεωρώ μία από τις καλύτερες σε ήχο κιθάρες με all-around χαρακτήρα δεν μου αρέσει σίγουρα το κόψιμο της με τα αυτιά 'μικυ μαους' που στην καλύτερη οπτικά με παραπέμπει σε blues κιθαρίστα ή παλιό ρόκερ.

 

Δεν έχω απάντηση στο ερώτημα  . Ή ίσως αυτό που θα παραθέσω να κάνει και σαν απάντηση  ;D

 

Είχα την ίδια άποψη με σένα για την ES-335 . Ακριβώς την ίδια

 

Μέχρι που είδα αυτόν τον μεταλά, να παίζει αυτή την κιθάρα σε αυτό το συγκρότημα που παίζει αυτό το είδος μέταλ  ;D

 

"There’s no mystery in my gear. And if any, then it’s hidden between hands, heart and soul. It simply must be the way I play" ~ Criss Oliva

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενώ έχουμε περάσει μια φάση που τα μοντέρνα σχέδια είχαν απήχηση υπέρ του δέοντως και τα 'εικονικά μοντέλα' φάνταζαν παρωχημένα στα 80ς -90ς, τώρα πλέον το vintage-look κρατάει ως κυρίαρχη τάση τα τελευταία χρόνια.

 

Εδω παιζει και λιγη ....ΜΥΘΟΛΟΓΙΑ....παρωχημενα τα ΚΛΑΣΣΙΚΑ μοντελα των ηλεΧτρικων κιθαρωνΕ δεν ηταν ΠΟΤΕ....ακομα και στην ΑΘΛΙΑ εποχη των mid 80s & early 90s οπου οντως ενα μεγαλο μερος ΕΝΟΣ μονο ειδους μουσικης χρησιμοποιουσε τετοια ....πραγματα  :P αντι για κιθαρες

 

width=375 height=500https://images.reverb.com/image/upload/s--rqK-r6o---/a_exif,c_limit,e_unsharp_mask:80,f_auto,fl_progressive,g_south,h_620,q_90,w_620/v1487917633/xd6me7dtml5i8p1tlfbz.jpg[/img]

 

οι περισσοτεροι κιθαριστες επαιζαν ακομα-ΠΑΝΤΑ με τους HUGE 2 (Fender & Gibson) & BIG 2 (Rickenbacker & Gretsch).....απλα σε αυτη την περιοδο οι VINTAGE κιθαρες δεν ειχαν τις ΠΑΛΑΒΕΣ τιμες που αρχισαν να εχουν απο τα mid 90s και μετα (και σημερα βεβαια αν και εχουν υποχωρησει αρκετα).Δεν ηταν βεβαια και ΤΖΑΜΠΑ οπως καποιοι λενε...trust me I've been there...εκαναν ακομα και τοτε ΠΟΛΥ περισσοτερο απο τις ΝΕΕΣ αντιστοιχες κιθαρες.

 

Η ηλεκτρικη κιθαρα ειναι το dominant μουσικο οργανο στον πλανητη απο το 1950....δηλ εδω και 70 περιπου χρονια...απο αυτα τα 70 οι 4 μεγαλοι κατασκευαστες ΚΛΑΣΣΙΚΩΝ κιθαρων εχουν ΑΠΟΛΥΤΗ κυριαρχια στα.....60....ε δεν το λες και.....hype....

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Το hype έχει να κάνει με την εικόνα. Όλες οι κιθάρες, ηλεκτρικές ακούγονται. H τεχνολογία του pickup  έχει παραμείνει ίδια και απαράλλακτη. Τώρα, αν κάποιος αγοράζει λεσπόλ του 59 για τον ήχο, πρόβλημά του.

Hλιθιούθιερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

....ακομα και στην ΑΘΛΙΑ εποχη των mid 80s & early 90s οπου οντως ενα μεγαλο μερος ΕΝΟΣ μονο ειδους μουσικης χρησιμοποιουσε τετοια ....πραγματα  :P αντι για κιθαρες

 

Εύστοχη η φωτό. Περιλαμβάνει δυο hype της εποχής "80s  ;)

Στα '90s είχαμε και αλλαγές στις επιθυμίες του κοινού-ακροατηρίου-πελατών.

Αλλά το δηλώνω , δεν θα με χάλαγε καθολου να είχα αγκαλιά ακόμη και ΤΩΡΑ την Kramer ή την Shields.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Εύστοχη η φωτό. Περιλαμβάνει δυο hype της εποχής "80s  ;)

Στα '90s είχαμε και αλλαγές στις επιθυμίες του κοινού-ακροατηρίου-πελατών.

Αλλά το δηλώνω , δεν θα με χάλαγε καθολου να είχα αγκαλιά ακόμη και ΤΩΡΑ την Kramer ή την Shields.

 

Μόλις αντιλήφθηκα πόσο κιθαρονέρντουλας είμαι. "Shields? Τι κιθάρες είναι αυτές?"...είπα, κι ετοιμάστηκα να τις googl-άρω... :)

Hλιθιούθιερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχω απάντηση στο ερώτημα  . Ή ίσως αυτό που θα παραθέσω να κάνει και σαν απάντηση  ;D

 

Είχα την ίδια άποψη με σένα για την ES-335 . Ακριβώς την ίδια

 

Μέχρι που είδα αυτόν τον μεταλά, να παίζει αυτή την κιθάρα σε αυτό το συγκρότημα που παίζει αυτό το είδος μέταλ  ;D

 

Ω ρε φίλε αγριοφωναρα. Πονοκέφαλος μ επιασε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Εδω παιζει και λιγη ....ΜΥΘΟΛΟΓΙΑ....παρωχημενα τα ΚΛΑΣΣΙΚΑ μοντελα των ηλεΧτρικων κιθαρωνΕ δεν ηταν ΠΟΤΕ....ακομα και στην ΑΘΛΙΑ εποχη των mid 80s & early 90s οπου οντως ενα μεγαλο μερος ΕΝΟΣ μονο ειδους μουσικης χρησιμοποιουσε τετοια ....πραγματα  :P αντι για κιθαρες

 

width=375 height=500https://images.reverb.com/image/upload/s--rqK-r6o---/a_exif,c_limit,e_unsharp_mask:80,f_auto,fl_progressive,g_south,h_620,q_90,w_620/v1487917633/xd6me7dtml5i8p1tlfbz.jpg[/img]

 

 

Φίλος με πληγώνεις... Ήταν ωραίες οι πόζερες κιθάρες. Όμως ήταν και κάτι άλλο: Ήταν λειτουργικές για το κυρίαρχο κιθαριστικό είδος της εποχής. Αυτό το ένα είδος έδωσε το βήμα, δημιούργησε την τάση και IMHO εξέλιξε την κιθάρα- super strat.

 

Van Halen χωρίς Floyd έπαιζες; Δεν έπαιζες. George Lynch χωρίς humbucker και Floyd έπαιζες; Δεν έπαιζες.

Βέβαια, μόδα ήταν και μας κούνησε το μαντίλι. Το κλασικό επανέκαμψε και μπράβο του και ζήτω του.

 

 

Άλλη εποχή, άλλο vibe, άλλες μουσικές και φυσικά άλλες κιθάρες.

 

Bottom line: Όλα καλά είναι. Ωραίες και οι πόζερες, κούκλες και οι κλασσικές κυρίες  ;) 

 

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το hype έχει να κάνει με την εικόνα. Όλες οι κιθάρες, ηλεκτρικές ακούγονται. H τεχνολογία του pickup  έχει παραμείνει ίδια και απαράλλακτη. Τώρα, αν κάποιος αγοράζει λεσπόλ του 59 για τον ήχο, πρόβλημά του.

 

Μπα...

 

Σιγά μην ακούγονται όλες οι ηλεκτρικές κιθάρες ίδιες! Μάλλον κάτι άλλο θέλεις να πεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου