Προς το περιεχόμενο

Το hype των vintage looking κιθάρων


schreivox

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σιγά μη σου δώσει το alder τον ήχο της Les Paul.

MAHOGANY λέμε μόνο. :laugh:

 

ΞΕΒΡΑΚΩΜΑ  ;D ;D ;D ;D

"There’s no mystery in my gear. And if any, then it’s hidden between hands, heart and soul. It simply must be the way I play" ~ Criss Oliva

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 39
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

  • Guru

Έλα, μεταξύ μας είμαστε. Τον πήρες τον ήχο αλλά δεν το ξέρεις.

 

Εγώ δεν "ψώνισα" ποτέ με βάση τον ήχο. Κοιτάς στον καθρέπτη που λέγεται "κιθαριστικά μου ινδάλματα" και παίρνεις κλίση εκεί που κάνεις εικόνα τον εαυτό σου πιο κοντά στο ζητούμενο. Πες το ήχο, πες το ροκσταριλίκι, πες το attitude, πες το ό,τι θες. Γι' αυτό και παίρνεις πολλά όργανα διαφορετικά και σε εικόνα και σε ήχο. Για να θρέψεις το, εκ των πραγμάτων, ανεκπλήρωτο. Είναι σαν να μου λες ότι το πρώτο πράγμα που σε ελκύει σε μια γυναίκα (excuse my stereotyping or slight sexism) είναι το πνεύμα.

 

Το όργανο το παίρνεις για τη συνολική αισθητική που αποπνέει (περιλαμβάνεται και ο ήχος σε αυτό). 

 

 

άρα μια τετράγωνη alder με 2 διπλούς μαγνήτες βγαλμένους από "μαμα"  Gibson Les Paul θα μου δώσει τον ήχο της ;;

 

Δεν ξέρω. δοκίμασέ το, μπορεί να εκπλαγούμε. Εγώ νομίζω ότι με λίγο compression και λίγο EQ tweaking ίσως και να 'ρθει.

 

Ο ήχος του Strat single coil είναι πάνω κάτω ο ίδιος σε ό,τι υπόβαθρο και να τον θέσεις. Αυτό που αλλάζει είναι επιμέρους στοιχεία ( attack, swell, sustain, overtones ). Αν το περάσεις αυτό από μια αλυσίδα καλωδίων, κυκλωμάτων, λυχνιών, μεγαφώνων, καμπινών...ε κάπου ξεφτίζει το πράμα.

 

Μάλλον τα μπέρδεψα κι εγώ. Πάω να παίξω Sultans of swing με μια Flying V... ;D

 

Hλιθιούθιερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Κοιτάς στον καθρέπτη που λέγεται "κιθαριστικά μου ινδάλματα" και παίρνεις κλίση εκεί που κάνεις εικόνα τον εαυτό σου πιο κοντά στο ζητούμενο. Πες το ήχο, πες το ροκσταριλίκι, πες το attitude, πες το ό,τι θες. Γι' αυτό και παίρνεις πολλά όργανα διαφορετικά και σε εικόνα και σε ήχο. Για να θρέψεις το, εκ των πραγμάτων, ανεκπλήρωτο.

 

Το όργανο το παίρνεις για τη συνολική αισθητική που αποπνέει (περιλαμβάνεται και ο ήχος σε αυτό). 

 

Συμφωνώ φυσικά σε όλα αυτά. :)

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Kαλύπτω την παικτική/τεχνική μου γύμνια κάτω από συναισθηματισμούς...τι να κάνω?

 

Να πάτε τώρα στο άλλο θρεντ, αυτό με το 5χορδο, ακόμα εδώ είστε; ;D ;D

Hλιθιούθιερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν θα ήθελα να μάθω τι στην ευχή ανεκπλήρωτο έχει ο Μπίλυ Γκίμπονς και τι είχε ο Γκάρι Μουρ .ε τόσες διαφορετικές κιθάρες

"There’s no mystery in my gear. And if any, then it’s hidden between hands, heart and soul. It simply must be the way I play" ~ Criss Oliva

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπααα σε καλό σας!

Εγώ με τον Rebel of South συντάσσομαι.

Εχω τρεις κιθάρες και όλες τους ακούγονται διαφορετικά.

 

Προφανώς και ήθελες να πεις κάτι άλλο Πνοή κ Νύξη, γι' αυτό και στη συνέχεια... είπες κάτι άλλο.

Διαφορετικά δε νομίζω ότι θα έκανες τη δουλειά που κάνεις, αλλιώς θα έκοβες τελάρα και θα τους πέρναγες ηλεκτρικά!

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αλλιώς θα έκοβες τελάρα και θα τους πέρναγες ηλεκτρικά!

 

Έχει γίνει και αυτό από παλιό συμφορουμιτη . Εξαιρετικό οργανοποιό

 

Αλλά δεν θυμάμαι δυστυχώς το πείραμα.....

"There’s no mystery in my gear. And if any, then it’s hidden between hands, heart and soul. It simply must be the way I play" ~ Criss Oliva

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  Ηχητικά σχεδιαστικά έχουν ΄βαλει τις βάσεις αυτες οι δύο εταιριες (fender gibson) για το που πατανε πολλές άλλες εταιρίες. Σκεφτόμουν απο την άποψη της αισθητικής εικόνας ότι οκ μπορεί να έχεις και μια στρατ με τον ήχο 'στρατ' όσο γίνεται κοντά στα όποια specs θες και να είναι πχ. modern look.

  Νομίζω ότι το 'κοινο' απο κάτω πάλι 'μια' κιθάρα βλέπει. Ο κιθαρίστας μουσικός είτε επαγγελματίας είτε bedroom player έχει στο νού του τα κιθαριστικά ινδάλματά του.  Κι αυτό είναι ίσως που τον πάει στο vintage look όπως αναφέρθηκε από πολλούς.

 

Από την άλλη αν ήθελα να γίνω guitar hero θα είχα πολύ προβληματισμό για τον αν έβρισκα καμιά κιθάρα που να ξεφεύγει από το πολύ τετριμμένο οπως και πολλοί τέτοιοι 'heros' (lege me Hendrix) από το παρελθόν το προσέχανε αν το έχετε προσέξει ή είναι μόνο κατοπινό μαρκετινγκ  ::)

 

Aυτά, βέβαια γράφονται τώρα 'μια ώρα με καψίματα' βέβαια..

Ωραία εξελλίχθηκε το  'θέμα' πάντως

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάπου εδώ να σημειώσω πως σκάλωμα με τις βιντατζιές έχουν κατά κύριο λόγο οι μεγαλύτεροι κιθαρίστες. Οι νεολαίοι το'χουν ρίξει στις 7-8-9χορδες σιδερώστρες, στους active μαγνήτες που'χουν προενισχύσεις μαμούθ κι κάτι καρακάστομ μεγάφωνα και ημι-μπασσοενισχυτές μπας και πιάσουν τις συχνότητες των χαμηλών τους και καταφέρουν να τους ακούσουν και τα δελφίνια.

 

Κατά τ'άλλα, εγώ με τον Πνοή & Νύξη είμαι. Πολύ το ψειρίζουμε (και καλά κάνουμε δηλαδή γιατί η μισή χαρά είναι το μπανιστήρι) αλλά ηχητικά, παίρνεις εύκολα ότι θες με τόσο μπλιμπλίκι και τόσες επιλογές σε οτιδήποτε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ δεν κατάλαβα κάποια σημεία από το αρχικό ποστ οπότε για μην γράψω άσχετα πράγματα:

 

  Και έρχομαι στο ερώτημα:

Ενώ έχουμε περάσει μια φάση που τα μοντέρνα σχέδια είχαν απήχηση υπέρ του δέοντως και τα 'εικονικά μοντέλα' φάνταζαν παρωχημένα στα 80ς -90ς, τώρα πλέον το vintage-look κρατάει ως κυρίαρχη τάση τα τελευταία χρόνια.

 

Ποιο είναι το ερώτημα;

 

Οπότε η απάντηση είναι ο (παλιος ορθόδοξος :o) ήχος;;

 

Απάντηση σε ποια ερώτηση και τι είναι ο "παλιός ορθόδοξος ήχος";

 

 

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου