Προς το περιεχόμενο

Αlfa Handcrafted Guitars "the Camel" νέο 5άρι singlecut


Πνοή και Νύξη

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderator

Πρόσθεσε και τα δικά μου μπράβο. Φαίνεται ότι έκανες εξαιρετική δουλειά.

 

Δεν ξέρω ποιος εκ των δύο επέλεξε το birds eye, αλλά ήταν πολύ καλή επιλογή- "φώτισε" το όργανο.

 

Και τα μπράβο μου στον ιδιοκτήτη που το κράτησε "κλασσικό" Jazz αναφορικά με τους μαγνήτες, χωρίς περιττά "μπιχλιμπίδια"- σοφή επιλογή  8)

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Φοβερό design! Ακόμα και το background της φωτογραφίας. :)

 

Συγχαρητήρια.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Πρόσθεσε και τα δικά μου μπράβο. Φαίνεται ότι έκανες εξαιρετική δουλειά.

 

Δεν ξέρω ποιος εκ των δύο επέλεξε το birds eye, αλλά ήταν πολύ καλή επιλογή- "φώτισε" το όργανο.

 

Και τα μπράβο μου στον ιδιοκτήτη που το κράτησε "κλασσικό" Jazz αναφορικά με τους μαγνήτες, χωρίς περιττά "μπιχλιμπίδια"- σοφή επιλογή  8)

 

 

Thanx Terry. Ήταν δική του επιλογή, όολα τα ξύλα εξ αρχής. Τσίνησα λίγο στην αρχή με το συνδυασμό Ovangkol-Bubinga ( ασύνδετα χρωματικά ) αλλά το συνήθισα. Για το bubinga ηθελα οπωσδήποτε να γίνει weight relief. Παρ' όλο που έχω μια σχετική εμμονή με το βάρος του οργάνου ( θέλω να είναι όσο πιο ελαφρύ γίνεται), το μπάσο είναι άλλο κόλπο. Θεωρώ πως για να μπορέσει το όργανο να χειριστεί τον όγκο και το μήκος της χορδής χωρίς χάσει τον έλεγχο, πρέπει να έχει στιβαρότητα, και αυτή έρχεται μόνο μέσα της μάζας. Θεωρώ τα 4,1kg έναν καλό συμβιβασμό, ειδικά για τέτοιου είδους όργανο, που έχει ζυγιστεί και "κεντροβαριστεί" με τέτοιο τρόπο που τα 4,1kg φαντάζουν πολύ λιγότερα πάνω στη ζώνη.

 

Στα ηλεκτρικά είμαι κι εγώ της minimal φιλοσοφίας πάνω στο όργανο. Δεδομένου ότι θα χρησιμοποιούνταν και καλό preamp (Darkglass) αποφασίσαμε να το απλοποιήσουμε. Μάλιστα, μετά από κανα-δυο δοκιμές σε live, κρίθηκε αχρείαστο και το Darkglass, προς έκπληξή μου.

 

Φοβερό design! Ακόμα και το background της φωτογραφίας. :)

 

Συγχαρητήρια.

 

Ευχαριστώ. Δυστυχώς οι φωτογραφίες ήταν αρκετά πρόχειρες ( λόγω εγκατάλειψης εξοπλισμού ). Το background είναι ο τοίχος στον ακάλυπτο του εργαστηρίου. ;D ;D

Hλιθιούθιερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου