Προς το περιεχόμενο

Korg monologue συνδεση με monitor


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ναι έχει διαφορά στη ποιότητα ήχου και στην αντίσταση εξόδου θα πάρεις λιγότερο ποιοτικό σήμα, θα δουλέψει αλλά χάνεις σε ποιότητα, επίσης αν υπήρχαν έξοδοι xlr το σήμα θα ήταν ακόμα πιο καθαρό/ποιοτικό.

 

μη τσιγκουνεύεσαι 2-3 καλώδια καρφιά 3m καλή ποιότητα φτηνά είναι πήγαινε πάρε να γίνει σωστή δουλειά με αυτά που έχεις

33 1/3333cos301/2sqrt564,0909{fx-dty/sqrtz}

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 54
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Ναι έχει διαφορά στη ποιότητα ήχου και στην αντίσταση εξόδου θα πάρεις λιγότερο ποιοτικό σήμα, θα δουλέψει αλλά χάνεις σε ποιότητα, επίσης αν υπήρχαν έξοδοι xlr το σήμα θα ήταν ακόμα πιο καθαρό/ποιοτικό.

 

μη τσιγκουνεύεσαι 2-3 καλώδια καρφιά 3m καλή ποιότητα φτηνά είναι πήγαινε πάρε να γίνει σωστή δουλειά με αυτά που έχεις

αρα ειναι θεμα ποιοτητας μονο .Αυτο ηθελα να καταλαβω γιατι μου φαινοταν περιεργο το να μην λειτουργει ετσι το συστημα .Ευχαριστω για τον χρονο σας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

τα jbl lsr305 εχω

το θεμα εναι οτι το καλωδιο που ειδη χρησιμοποιω δεν θελω να το βαζω βγαζω γιατι το συνδεω με την καρτα ηχου .Apogee one .

 

???

 

για να καταλάβω κι εγώ του προτείνετε δηλαδή να ακούει την apogee μέσα από ένα φθηνιάρικο μικτάκι της berhinger για να μη μπαινοβγάζει  καλώδια για ένα συνθάκι...

 

 

Αποφάσισες τελικά ποιον μικτη θα πάρεις?

Γιατί αν πάρεις κάποιον μικρό οικονομικό behringer, δεν θα έχει xlr έξοδο για ηχεια.

Θα έχει έξοδο καρφια.

Οποτε θες καλώδια καρφι-καρφι και μάλιστα να ειναι speaker cable και όχι instrument cable.

 

speaker cable για να συνδέσει έξοδο προενισχυτικού σταδίου σε τελικό στάδιο ενός active monitor...???

 

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν νομίζω να κατάλαβε κανείς, τι ακριβώς θέλει να κάνει

Εγώ κατάλαβα ότι θέλει να συνδέσει απ ευθείας ένα σύνθι πάνω στα ηχεία παρακάμπτοντας κάρτες και χωρίς να βγάλει τα ηχεία από την κάρτα....

 

πάρε το νήμα απο  την αρχή μόνος σου και πες μας και συ τι καταλαβαίνεις... :P

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν νομίζω να κατάλαβε κανείς, τι ακριβώς θέλει να κάνει

Εγώ κατάλαβα ότι θέλει να συνδέσει απ ευθείας ένα σύνθι πάνω στα ηχεία παρακάμπτοντας κάρτες και χωρίς να βγάλει τα ηχεία από την κάρτα....

 

πάρε το νήμα απο  την αρχή μόνος σου και πες μας και συ τι καταλαβαίνεις... :P

 

ξεκινησα γραφοντας ´ Ηθελα να ρωτησω με ποιον τροπο θα μπορουσα να συνδεσω το μονοφωνικο monologue με τα monitor ετσι ωστε να ακουγεται και απο τα δυο monitor κι οχι μονο απο το ενα;αυτην την στιγμη εχω συνδεσει με xlr τα μονιτορ και το καλωδιο καταληγει σε stereo mini jack ‘

νομιζω οτι ειναι πολυ απλο

 

τωρα αυτου του τυπου οι χλευασμοι μου φαινονται τουλαχιστον περιττοι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν εσένα σου φαίνονται χλευασμοί....

τι να σου πω.

Ρώτα τα μέλη που ασχοληθήκαμε μέχρι τώρα

(προσωπικά τουλάχιστον για μένα,  για άλλη μια φορά έγραψες τι θες, και νόημα δεν βγαίνει)

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

speaker cable για να συνδέσει έξοδο προενισχυτικού σταδίου σε τελικό στάδιο ενός active monitor...???

Μακακια ειπα. To αντιθετο θελει. Απλο καρφι ή balanced καρφι ή xlr, αναλογα την εξοδο του μικτη.

Μιας και το διαβασες, προτεινε του τι πρεπει να κανει λαμβανωντας υποψιν την ποιοτητα του υπαρχοντος εξοπλισμου και την ορθοτητα των συνδεσμολογιων.

Γιατι εμενα μου φαινεται λαθος να συνδεσει απευθειας το monologue στα ηχεια.

ΜΙκτη/προενισχυση δεν χρειαζεται? Η ποιοτητα του ειναι θεμα Budget του θεματοθετη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Μακακια ειπα.

 

συμβαίνει μη μου σκας... ;)

 

Μιας και το διαβασες, προτεινε του τι πρεπει να κανει λαμβανωντας υποψιν την ποιοτητα του υπαρχοντος εξοπλισμου και την ορθοτητα των συνδεσμολογιων.

Γιατι εμενα μου φαινεται λαθος να συνδεσει απευθειας το monologue στα ηχεια.

ΜΙκτη/προενισχυση δεν χρειαζεται? Η ποιοτητα του ειναι θεμα Budget του θεματοθετη.

 

δεν είναι "λάθος", πόσο μάλλον αφού υπάρχει volume στο όργανο και καθορίζεται από εκεί η ένταση ... απλά δεν ενδείκνυται από εργονομικής άποψης στο πλείστον των περιπτώσεων...

φυσικά επιβάλλεται πάντα ιδιαίτερη προσοχή στον ON/OFF rule (με κλεισμένο το volume του οργάνου ανοίγουμε πρώτα αυτό και κατόπι τα ηχεία και αντιστρόφως κλείνουμε πρώτα τα ηχεία και μετά το όργανο)...

 

από την στιγμή που ο op έθεσε και θέμα εργονομικό (να μην μπαινοβγάζει καλώδια χρησιμοποιώντας τα ηχεία είτε μόνο με το συνθ χωρίς μεσολάβηση υπολογιστή, είτε το συνθ μέσω της κάρτας) του έδωσα την φθηνότερη και ποιοτικότερη λύση που έχω υπόψη μου, ήδη στο προηγούμενο post από την μαμακία που σου ξέφυγε... αλλά μάλλον είσαι ερωτευμένος Σπύρε και το προσπέρασες... ;D

 

η φθηνότερη και πιο ποιοτική λύση στο πρόβλημα όπως το έθεσες, είναι ένα passive monitor controller όπως το κάτωθι

 

https://www.thomann.de/gb/mackie_big_knob_passive.htm

 

12224902_800.jpg

 

συνδέεις τα μόνιτορ στο monitor output Α και την κάρτα σου στο ένα source in Α...

μετά με ένα audio signal splitter θα συνδέσεις το synth στο source Β και στην κάρτα σου και επιλέγεις κατά βούληση χωρίς "βάλε-βγάλε"... ;)

 

voila... πλέον δεν χρειάζεται να χρησιμοποιείς τον υπολογιστή σου και πατώντας το mono λύνεις και το θέμα να ακούγεται και από τα δύο ηχεία όπως επιθυμείς... 

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φυσικά επιβάλλεται πάντα ιδιαίτερη προσοχή στον ON/OFF rule (με κλεισμένο το volume του οργάνου ανοίγουμε πρώτα αυτό και κατόπι τα ηχεία και αντιστρόφως κλείνουμε πρώτα τα ηχεία και μετά το όργανο)...

 

... αλλά μάλλον είσαι ερωτευμένος Σπύρε και το προσπέρασες... ;D

Αυτο με τη σειρα ανοιγματος ετσι κι αλλιως πρεπει σε οποιαδηποτε περιπτωση. Τα ηχεια ανοιγμα τελευταια οταν ανοιγουμε το συστημα και πρωτα οταν κλεινουμε.

 

Μπα τι ερωτευμενος.

Εχω μπλεξει εδω με την behringer x18 και το πισι.

Χαμος απο επιλογες και δυνατοτητες.

Εψαχνα τον τροπο να παιζει amp sim (bias fx) απο το πισι, να πηγαινει στο x18 να γινεται monitoring κανονικα σε ολα τα ακουστικα που ειναι συνδεδεμενα στο x18 για ξεχωρiστες μιξεις monitoring και ταυτοχρονα να γραφει 16 καναλια απο το x18 στο πισι. ΟΚ αυτο.

Τωρα ειμαι στο να συνδεσω midi τα ηλεκτρονικα τυμπανα στο x18 για να στελνει Thru στο πισι για να παιζει με vst ηχους και να γινεται και ηχογραφηση και monitoring και ολα αυτα παραλληλα με το προηγουμενο θεμα (bias fx).

Αυτα ειναι σπαζοκεφαλιες, οχι το monolgue  :laugh: :laugh: :laugh:

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου