Προς το περιεχόμενο

clean boost - προτασεις


Επισκέπτης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το  soulfood μπορει να δηλωνει overdrive,αλλα η καλυτερη δουλεια του ειναι να μπουσταρει τον ηχο χωρις να τον χρωματιζει..με τις καταλληλες ρυθμισεις φυσικα...δοκιμασε

Slow must go on....!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 31
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Πραγματικα καλο boost το soul food. Με το gain στο 0, το level στο 7-8, και το tone στο 6-7, γεμιζει τον ηχο χωρις να του πειραζει τα χαρακτηριστικα του. Ειδικα για καθαρους ηχους, ή ηχους πανω στο break up, κανει τεραστια διαφορα.

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όντως, το soul food είναι καλύτερο boost παρά OD.

Επιμένω πάντως , επειδή ο συμφορουμίτης ψάχνει κάτι να έχει μόνιμα on που θα "εμπλουτίζει" τον ήχο του, ότι τα OD πετάλια, όσο ευέλικτα κι αν είναι κάποια σε αυτόν τον τομέα (p.x. to ΒΒ Preamp), ίσως θα πρέπει να τα παραβλέψει, σε σχέση με ένα GE7 της Boss ή ένα ep booster.

Μέχρι και το LPB-1 της EHX ίσως του έκανε - αν και σε κάποιους δεν αρέσει ο τρόπος που αλληλεπιδρά με τα βρωμοπέταλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

  Εγώ θα κάνω μια τελείως ''κουφή'' πρόταση, αλλά πολύ καλό, πεντακάθαρο clean boost έχει το Carl Martin Plexitone (το παλιό το 12βολτο).

 

  Να πω εδώ ότι δεν είμαι και πολύ φαν του συγκεκριμένου πεταλιού ως od/dist, αλλά σε πολλές περιπτώσεις μου αρέσει να το χρησιμοποιώ μόνο και μόνο για να μπουστάρω το καθαρό κανάλι μου με το πολύ ωραίο και κρυστάλλινο boost που έχει (που είναι ανεξάρτητο από τα άλλα δυο κανάλια), ειδικά όταν δεν θέλω να ''αλλοιώσω'' τα καθαρά μου χρησιμοποιώντας τα κλασσικά ''πράσινα'' booster.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πραγματικα δε θελω αλλο ενα overdrive - Δηλαδη θελω αλλα οχι για boost pedal  ;D ;D ;D

Ευχαριστω για τις προτασεις , θα τσεκαρω μερικα αυτες τις μερες . Σιγουρα τo mini spark και RCbooster και ισως κανενα mxr-ακι - και φυσικα το JAM boomster(που εχω δει οτι  πλεον βγαινει  σε ''mini'' version.  Ειναι αραγε ακριβως το ιδιο πιανοντας λιγοτερο χωρο ??? Λετε να επικοινωνησω με τον Γιαννη Αναστασακη με τηλεφωνο η μειλ? ).  Το zvex που προτεινε ο φιλος πιο πριν μου αρεσε οπως το ενιωσα .αλλα δεν ειναι αρκετα clean.

Επισης δεν ειμαι σιγουρος αν οντως χρειαζομαι boost και ισως να ειμαι και καλυτερα χωρις αυτο και το ψαχνω - ή τουλαχιστον μεχρι να βρω αυτο που μου ταιριαζει πιο πολυ.

Δεν εχω καταλαβει τι εννοειτε με το Equalizer αντι boost αλλα θα το δω  λιγο και τα ξαναλεμε.

 

(Tελειως ασχετο αλλα αν καποιος απαντησει αν θελει ας πει και κατι για το εξης:  εχω δει πολλες φορες να λεει/γραφει καποιος οτι το delay παει ''μετα'' το OD/Distortion. Οταν λεμε ''μετα'' εννοουμε στα αριστερα του οπως τα βλεπουμε? δηλαδη η σειρα ειναι απο την κιθαρα προς τον ενισχυτη?  Γιατι εγω παιζω με το delay στα δεξια του OD και μου αρεσει παρα πολυ ετσι . )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με το tc spark μπουσταρεις ολες τις συχνοτητες.

Αντε με καποιον αλλο τυπο booster να ρυθμιζεις ενα tone και ενα bass.

 

Με το equalizer σου διδεται η δυνατοτητα να μπουσταρεις (ή και το αναποδο) ενα συνολο απο διαφορετικα ευρη συχνοτητων. Κανεις πιο λεπτη δουλεια, χωρις να ειμαι σε θεση να σου πω εαν μπορεις φτασεις το αποτελεσμα ενος booster.

 

Προσωπικα θεωρω οτι δεν υποκαθιστα, αλλα συμπληρωνει τη δουλεια του booster.

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου