Προς το περιεχόμενο

προσιτό πυκνωτικό για φωνή?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

ρίξε μια ματιά και από κίνα

 

https://www.aliexpress.com/item/BM-800-Condenser-Sound-Uni-directionalcondenser-Recording-Microphone-with-Shock-Mount-for-Radio-Braodcasting-Sound-Studio/32461235648.html?spm=a2g0s.9042311.0.0.4kb67I

 

το έχω πάρει μια χαρά μικρόφωνο και σε καλή τιμή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδη ψαχνω και γω να παρω ενα μικ για ηχογραφηση φωνης, εκανα ενα προχειρο comparison που λεμε στο χωριο μου με ενα ευρος τιμων απο 80 εως 160 ευρω, απο αυτα διαλεξα τα παρακατω βασει και καποιων προτασεων που ειναι στο θεμα.

 

Νομιζω οτι προσωπικα αν μιλαμε για ενα καλο (και σχετικα φτηνο) μικροφωνο η προταση ειναι μονοδρομος....

 

https://www.thomann.de/gb/search_compare.html?art[]=141408&art[]=182730&art[]=182732&art[]=186943&art[]=400597&art[]=411605&pc=cb

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και φυσικά ο classic πλέον φονιάς των γιγάντων  ;D

https://www.thomann.de/gb/superlux_e205.htm

τσάμπα μόνο στη τιμή... ;)

Πες μου την αποψη σου αν έχεις την καλοσύνη.

Επειδή δεν βρισκω στην Ελλάδα την αράχνη του superlux, θα πρέπει να το παραγγείλω απο έξω.

(και το μικρόφωνο,  θεσ/νικη σε ένα μαγαζί μονο το βρηκα)

Απεξω μαζί με το ποπ φιλτερ και την αράχνη και τα μεταφορικά θα μου κοστίσει 110Ε.

Αξίζει τοσο το superlux  ή ειναι πιο vfm το rode nt1 που το βρισκω κομπλέ διπλα μου με 155Ε;

Υπάρχει άλλη οικονομική  αράχνη Ελλάδα (Αθηνα πιο συγκεκριμένα) που να κάνει για τη διάμετρο του superlux;

Και το μικρόφωνο αν υπάρχει Αθηνα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα ίδια ερωτήματα έχω και εγώ .

και επι πλέον λέω ότι το t.bone sc400 βγαίνει 68 και με αράχνη και ποπ...

και προσπαθώ να πείσω τον εαυτό μου....

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Πες μου την αποψη σου αν έχεις την καλοσύνη.

Επειδή δεν βρισκω στην Ελλάδα την αράχνη του superlux, θα πρέπει να το παραγγείλω απο έξω.

(και το μικρόφωνο,  θεσ/νικη σε ένα μαγαζί μονο το βρηκα)

Απεξω μαζί με το ποπ φιλτερ και την αράχνη και τα μεταφορικά θα μου κοστίσει 110Ε.

Αξίζει τοσο το superlux  ή ειναι πιο vfm το rode nt1 που το βρισκω κομπλέ διπλα μου με 155Ε;

Υπάρχει άλλη οικονομική  αράχνη Ελλάδα (Αθηνα πιο συγκεκριμένα) που να κάνει για τη διάμετρο του superlux;

Και το μικρόφωνο αν υπάρχει Αθηνα.

 

με τα δεδομένα που βάζεις Σπύρε (ουσιαστικά καλείται πλέον να ανταγωνιστεί μικρόφωνο διπλάσιας τιμής) πλέον αλλάζει και το σκεπτικό...

 

το rode ήταν η κλασική entry level value for money λύση πριν οι κινέζοι ξεφτιλήσουν εντελώς τις τιμές των "καψών" επιτρέποντας να κατασκευαστούν και να κυκλοφορήσουν "ικανοποιητικότατα" πυκνωτικά μικρόφωνα δια πάσαν ερασιτεχνική χρήση, σε αστείες τιμές...

αποτέλεσε για χρόνια και για μένα τη βασική πρόταση ειδικά σε αρχάριους χρήστες μια και η παρουσία του "μεσαιουψηλά" έδινε(ει) takes που "έστεκαν(ουν)" εύκολα σε πολλές μίξεις απαιτώντας ελάχιστες επεμβάσεις (παρεμπιπτόντως ιδιότητα που δεν διαθέτει το superlux)...

στην τιμή του NT1 βέβαια (χωρίς να έχω αλλάξει γνώμη ότι πρόκειται ακόμα για μια εξαιρετική αγορά) προτείνω πια το Levitt LCT 240 που προσφέρει πιο εύκολη διαχείριση των sibilance και είναι γενικά πιο "μαλακό" (συν ότι έπεσε η τιμή του κι άλλο)...

 

τέλος έχει ιδιαίτερη σημασία αν το μικρόφωνο θα είναι το μοναδικό σου και θα το χρησιμοποιείς ως all around ή θα αποτελεί μέρος ενός συνόλου που θα προσφέρει δυνατότητα επιλογής ανά ανάγκη...

 

ελπίζοντας να μην σε μπέρδεψα, βασικά θα ήθελα για σπίτι να έχω και τα τρία... ;)

αν όμως είχα πολύ λίγα χρήματα να διαθέσω για την συγκεκριμένη αγορά, προσωπικά θα έπαιρνα το superlux  (αν το έβρισκα σε τιμή thomann)...

στην περίπτωση που μπορούσα να διαθέσω τα 150 θα επέλεγα το Levitt αλλά αν δεν το έβρισκα θα μπορούσα άνετα να ζήσω και με το Rode καλύπτοντας οποιαδήποτε demo ανάγκη μου για φωνές, έγχορδα ή πνευστά...

 

ΥΓ Δημήτρη για το  t.bone δεν έχω ιδία άποψη για να συγκρίνω...

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το ρωτάω γιατί με 68 έχεις καθαρίσει

https://www.thomann.de/gr/the_tbone_sc400popkiller.htm

 

τ αφεντικό τρελλάθηκε

64 τώρα!

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

ελπίζοντας να μην σε μπέρδεψα, βασικά θα ήθελα για σπίτι να έχω και τα τρία... ;)

αν όμως είχα πολύ λίγα χρήματα να διαθέσω για την συγκεκριμένη αγορά, προσωπικά θα έπαιρνα το superlux  (αν το έβρισκα σε τιμή thomann)...

στην περίπτωση που μπορούσα να διαθέσω τα 150 θα επέλεγα το Levitt αλλά αν δεν το έβρισκα θα μπορούσα άνετα να ζήσω και με το Rode καλύπτοντας οποιαδήποτε demo ανάγκη μου για φωνές, έγχορδα ή πνευστά...

Οχι μια χαρα καταλαβα.

Απλα για να βαλουμε τα πραγματα σε πιο ρελιστικη βαση, το Lewitt (κομπλε με αραχνη και ποπ φιλτερ) κοστιζει τομαν 182 (162 +20 μεταφορικα), και Ελλαδα κοστιζει 200 (δωρεαν μεταφορικα).

(162 κοστιζει μια εκδοση χωρις αραχνη και ποπ φιλτερ)

 

Εχουμε λοιπον ρεαλιστικες τιμες για καποιον αγοραστη απο στην Αθηνα.

Superlux κομπλε 108ε Τομαν

Rode κομπλε 158ε Ελλαδα (175ε Τομαν)

Lewitt κομπλε 182ε Τομαν

Αν συμπληρωνες διπλα σε καθε μικροφωνο τη δικη σου αξιολογηση απο 0-10, θα ειχα μια καθαρη εικονα για το VFM του καθενος.

Ειμαι τυπος που αν αξιζει κατι πολυ, αλλα ειναι λιγο πιο ακριβο απο το μπατζετ, να περιμενω να μπει εντος μπατζετ και να το παρω.

ΥΓ1 ασχετα αν πολλες φορες εχω φτασει ετσι να αγοραζω πραγματα 10 φορες πιο ακριβα απο την αρχικο μπατζετ  :laugh: :laugh: :laugh:

 

ΥΓ2 βασικα, εχω μικροφωνα, αλλα θελω κι ενα αξιοπρεπες ακομα για δωρο. Κι επειδη θελω να ειναι Plug & Play  η φαση, πρεπει να υπολογισω και βαση μικροφωνου και καλωδιο. (εκει με βολευει η αγορα απο τομαν γιατι εχει κατι βασουλες με 8ε χεχε και αξιοπρεπες καλωδιο για το μικροφωνο σε πολυ καλες τιμες)

 

Και ετσι οι τιμες για μικροφωνο με αραχνη, ποπ φιλτερ, βαση, καλωδιο και μεταφορικα με αγορα απο τομαν πανε

Superlux E205 : 131ε

Rode NT1-A : 198ε

Lewitt LCT 240 : 205ε

 

Καρτουλα ηχου , μονιτορβασεις μονιτορ και καλωδια μονιτορ εχουμε ηδη παρει και ειναι σουπερ. Συνολο 300ε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τ αφεντικό τρελλάθηκε

64 τώρα!

Eχεις ανοιξει το αγγλικο σαιτ.  (πανω δεξια αλλαξε σημαιουλα)

68 εχει ακομα για Ελλαδα.  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Αν συμπληρωνες διπλα σε καθε μικροφωνο τη δικη σου αξιολογηση απο 0-10, θα ειχα μια καθαρη εικονα για το VFM του καθενος.

 

αν και αισθάνομαι ότι φέρνω λίγο από Μουρατίδη τώρα, άντε να στην κάνω την χάρη αν είναι να σ βοηθήσει... ;D

 

πάντα με γνώμονα ένα πεδίο τιμής 0-200€ μικροφώνων για τα οποία έχω επαρκή για συμπεράσματα γνώμη

 

Lewitt LCT 240        10

Rode NT1-A              9

Superlux E205          7,5

 

ΥΓ. σε μια κλίμακα 0-100 το superlux θαχε το 10άρι μου...

YΓ2 πάντως χωρίς να πας επί 10 στην τιμή αν ανέβεις στα 254 € (το mic χωρίς τα συμπαραμαρτούντα)  το Oktava MK 319 είναι σαν χαρακτήρας ανάμεσα στα Rode και Lewitt και θαταν ο τόνος στο 10...  βέβαια αν αρχίσουμε να ανεβαίνουμε δεν καθαρίζουμε... θα φτάσουμε σε Brauner... ;D

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να'σαι καλα.

Βαση της βαθμολογιας σου φαινεται οτι το Lewitt ειναι most VFM κι απο τα τρια.

Το 7,5 του superlux ειναι πολυ μακρυα για 70Ε διαφορα στο τελικο ποσο. (κατα την αποψη μου)

 

Και αν το υπολογισω με τα συνολικα χρηματα που χρειαζεται το εγχειρημα να στησει καποιος ενα home εκ του μηδενος, (εχoντας βεβαια το PC και το dow) με καρτα, μονιτορ, βασεις, καλωδια, νομιζω οτι αξιζουν +70 με ενα μικροφωνο με 10* αξιολογησης και να φτασει το συνολικο ποσο  στα 500ε, παρα στα 430ε με μικροφωνο 7.5*.

Το μικροφωνο αυτο θα σταθει πιο ευκολα και σε τυχων αναβαθμιση.

Καπως ετσι το βλεπω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου