Προς το περιεχόμενο

βοηθεια με wiring tele


johnps

Προτεινόμενες αναρτήσεις

εχω κανει αυτο το wiring σε tele αλλα στη μεσαια θεση ειναι out of phase [ σαν να εχω ενα ελαφρυ phaser.!! ] οι μαγνητες ειναι  neck SD stk2 και  bridge tonerider hot. ,  τι μπορω να κανω ωστε στη μεσαια θεση να μην  ειναι out of phase ?

2719bbe4389851edc15240ab018698a8--guitar-pickups-guitar-shop.jpg.a2a7578a41dccf9fb80907e1f6bdfd50.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να προσθεσω οτι στη μεσαια θεση εκτος του ''phaser'' εχω και πτωση της εντασης,  δοκιμασα να κολησω το hot του bridge μαγνητη στη γειωση και τη γειωση στο hot οπως μου προτεινε ο argytar αλλα μετα ειχα βομβο οταν επιανα τις χορδες.!!  [ και τα ξανακολλησα οπως πριν ].

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να προσθεσω οτι στη μεσαια θεση εκτος του ''phaser'' εχω και πτωση της εντασης,  δοκιμασα να κολησω το hot του bridge μαγνητη στη γειωση και τη γειωση στο hot οπως μου προτεινε ο argytar αλλα μετα ειχα βομβο οταν επιανα τις χορδες.!!  [ και τα ξανακολλησα οπως πριν ].

 

Εισαι σιγουρος οτι δεν μπερδεψες στην κοιλοτητα τα wires του neck με τον bridge? Happens all the time.

Αν εισαι σιγουρος τοτε πρεπει τη γειωση του καπακιου του διορθωμενου νεκ να την κολλησεις στο καλωδιο του σηματος και να αντιστρεψεις τον νεκ. Αλλα.... δες το αλλη μια μηπως  κατι εκανες λαθος με τον bridge γιατι δε βγαζει νοημα αλλιως.

Βασικα ξεκοιλιασε την και θα περασω οταν κλεισω απο το ιατρειο να δω τι εκανες. Αν το λυσεις ενδιαμεσα λετ μι νωου.

''It's dark and we're wearing sunglasses''

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οχι δεν μπερδεψα τους μαγνητες γιατι ο neck εχει κοκκινο  ενω ο bridge ασπρο μαλλον κατι παιζει με το καλλυμα του neck

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

οχι δεν μπερδεψα τους μαγνητες γιατι ο neck εχει κοκκινο  ενω ο bridge ασπρο μαλλον κατι παιζει με το καλλυμα του neck

 

Θα πρέπει το bridge plate να το γειώσεις με ξεχωριστό καλώδιο. Πριν από αυτό πρέπει να κόψεις την επαφή του bridge plate με το ground wire του μαγνήτη. Oπότε θα έχεις τρία καλώδια από το μαγνήτη. ( Μπορείς να κάνεις τον neck αντί του bridge έτσι, αν σου είναι πιο εύκολο )

 

edit:  Bridge plate λέγοντας, εννοώ bridge pickup base plate. Tην μπρούντζινη πλάκα στη βάση του μαγνήτη

Hλιθιούθιερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα πρέπει το bridge plate να το γειώσεις με ξεχωριστό καλώδιο. Πριν από αυτό πρέπει να κόψεις την επαφή του bridge plate με το ground wire του μαγνήτη. Oπότε θα έχεις τρία καλώδια από το μαγνήτη. ( Μπορείς να κάνεις τον neck αντί του bridge έτσι, αν σου είναι πιο εύκολο )

 

edit:  Bridge plate λέγοντας, εννοώ bridge pickup base plate. Tην μπρούντζινη πλάκα στη βάση του μαγνήτη

 

Solved. Δεν το σκεφτηκα το πριτς πλεητ. Σωστος

''It's dark and we're wearing sunglasses''

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου