Προς το περιεχόμενο

Toto - Rosanna guitar cover video


Spyros Delta

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλά για το παίξιμο τι να πω, δεν έχει νόημα, ότι είπαν οι προλαλήσαντες. Έχω όμως ερώτηση. Τα backing tracks τα βρίσκεις κάπου; Τα φτιάχνεις εσύ... κάπως; Γιατί ειδικά το συγκεκριμένο είναι πολύ "καθαρό".

Υποθέτω πως είναι αγορασμένο.

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 25
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Καλά για το παίξιμο τι να πω, δεν έχει νόημα, ότι είπαν οι προλαλήσαντες. Έχω όμως ερώτηση. Τα backing tracks τα βρίσκεις κάπου; Τα φτιάχνεις εσύ... κάπως; Γιατί ειδικά το συγκεκριμένο είναι πολύ "καθαρό".

Οχι, αυτο απο καπου το κατεβασα ετοιμο. Μαλλον youtube απο οτι θυμαμαι.

Απλα εψαξα καμποσο γιατι εχει διαφορες πχοιοτητες.

 

Η αληθεια ειναι ομως οτι δεν περιμενα καλο σχολιο για την ποιοτητα του backingtrack (για να μη πω οτι περιμενα το αντιθετο) αφου το εχω χαλασει αρκετα αν προσεξει καποιος.

Το γιατι ειναι μεγαλη ιστορια και εχει πλακα.

Ειχα γραψει τις κιθαρες πανω σε backingtrack παιγμενο απο φιλους μουσικους (κατι σε κολομπαρεΐσον φαση) και ηταν σε μετρονομο πανω.

Τελικα δεν τα βρηκαμε γιατι δεν τους εκανε το βιντεο, επειδη ηθελαν να φαινομαι κι εγω ολοκληρος στο βιντεο οπως εκεινοι.

Τεσπα δεν μου ζητηθηκε κατι τετοιο απο την αρχη και αφου εχω δει πολλες τετοιες συνεργασιες στο Tube, ο καθενας να βιντεοσκοπει οπως νομιζει, το εκανα κι εγω κατα τον προσφιλη μου τροπο να δειχνω πρωτο πλανο το οργανο.

Βαριομουν (και δεν ηθελα κιολας γιατι μου αρεσε αυτο που εκανα) να το ξαναγραψω κι ετσι αποφασισα να βαλω τους ιδιους του TOTO να .... μου παιζουν τα ακκορντα για να σολαρω  ;D ;D ;D

 

Οι Toto ομως εχουν ηχογραφησει χωρις μετρονομο.

Ε εγω με το cubase, αλλου τους ξεχειλωσα, αλλου τους μαζεψα, και τους εβαλα τελικα πανω στο μετρονομο που ειχα ηχογραφησει.

Αυτο εχει σαν αποτελεσμα σε καποια σημεια, το μπασο ιδιως σε μεγαλες νοτες με διαρκεια, να ακουγεται να "κλωτσαει".

Ακου προσεκτικα με ακουστικα πχ στο 0.29  ως 0.40 που κανει μπουρμπουληθρες το μπασο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε πρώτη ακρόαση ούτε καν το πρόσεξα να πω την αλήθεια, ίσα-ίσα, το αντίθετο! Αν δεν το έγραφες και σε δεύτερη μην σου πω δεν θα το πρόσεχα! Αλλά γενικά το'χα απορία γιατί και σ'άλλα δικά σου ήταν πολύ καλά τα bt's.

Ακόμα μεγαλύτερη έκπληξη βέβαια ήταν το ότι μπόρεσες και τ'ανέβασες στο youtube, σ'εμένα στο hold the line έβγαλε κατευθείαν παρατήρηση κι εν τέλει έκοψα τον ήχο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακου προσεκτικα με ακουστικα πχ στο 0.29  ως 0.40 που κανει μπουρμπουληθρες το μπασο.

 

αυτό το πράμα με τις μπουρμπουλήθρες, δεν θα βρούν οι κουβάδες έναν τρόπο να ξεχειλώνουμε χωρίς να ακούγονται.... :-[

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε πρώτη ακρόαση ούτε καν το πρόσεξα να πω την αλήθεια, ίσα-ίσα, το αντίθετο! Αν δεν το έγραφες και σε δεύτερη μην σου πω δεν θα το πρόσεχα! Αλλά γενικά το'χα απορία γιατί και σ'άλλα δικά σου ήταν πολύ καλά τα bt's.

Ακόμα μεγαλύτερη έκπληξη βέβαια ήταν το ότι μπόρεσες και τ'ανέβασες στο youtube, σ'εμένα στο hold the line έβγαλε κατευθείαν παρατήρηση κι εν τέλει έκοψα τον ήχο.

Κι εμενα μου βγαζει προειδοποιηση πευματικων δικαιωματων, αλλα δεν μου τα κοβει τα βιντεο (εκτος μερικων περιπτωσεων που εχει δωθει εντολη απο καποιους καλλιτεχνες).

 

Η συνηθης ειδοποίηση ειναι :

 

"Εντοπίστηκε περιεχόμενο που προστατεύεται από πνευματικά δικαιώματα στο βίντεό σας.

Ο ενάγων επιτρέπει τη χρήση του περιεχομένου του στο βίντεό σας YouTube. Ωστόσο, μπορεί να προβάλλονται διαφημίσεις.

Περιορισμοί προβολής: Καμία

Δημιουργία εσόδων:  Δεν είναι δυνατή η δημιουργία εσόδων από το βίντεο".

 

Αντε και σε καποιες περιπτωσεις να απαγορευεται η προβολη σε καποιες χωρες.

Χρηματα δεν εννοειται να θελουμε να βγαλουμε με ξενη δουλεια ετσι κι αλλιως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτό το πράμα με τις μπουρμπουλήθρες, δεν θα βρούν οι κουβάδες έναν τρόπο να ξεχειλώνουμε χωρίς να ακούγονται.... :-[

Υπαρχει προγραμμα που αλλαζεις ταχυτητα οσο θελεις πεντακαθαρα (και εχει και αλλαγη τονου) και το εχω (transcribe), αλλα δεν κανει για αυτη τη δουλεια με συνεχη κοψιμο ραψιμο και διαφορετικο speed καθε φορα σε καθε κομματακι.

Θα χρειαζοταν ενας αιωνας.

Αυτο (το transcribe) ειναι για να βαλεις πιο αργα το κομματι να το μελετησεις, ή να ειναι ξερωγω κουρδισμενο ημιτονιο και να βαριεσαι να ξεκουρδισεις την κιθαρα και να το ανεβασεις μισο τονο για να κατσει στο κουρδισμα σου κλπ

 

edit Φυσικα μπορει να λεω και πα... ριες και να μπορει να το κανει πιο ευκολα απο οτι νομιζω, αλλα εγω να μη το εχω ψαξει τοσο. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι εμενα μου βγαζει προειδοποιηση πευματικων δικαιωματων, αλλα δεν μου τα κοβει τα βιντεο (εκτος μερικων περιπτωσεων που εχει δωθει εντολη απο καποιους καλλιτεχνες).

 

Η συνηθης ειδοποίηση ειναι :

 

"Εντοπίστηκε περιεχόμενο που προστατεύεται από πνευματικά δικαιώματα στο βίντεό σας.

Ο ενάγων επιτρέπει τη χρήση του περιεχομένου του στο βίντεό σας YouTube. Ωστόσο, μπορεί να προβάλλονται διαφημίσεις.

Περιορισμοί προβολής: Καμία

Δημιουργία εσόδων:  Δεν είναι δυνατή η δημιουργία εσόδων από το βίντεο".

 

Αντε και σε καποιες περιπτωσεις να απαγορευεται η προβολη σε καποιες χωρες.

Χρηματα δεν εννοειται να θελουμε να βγαλουμε με ξενη δουλεια ετσι κι αλλιως.

 

Την ίδια ειδοποίση βγάζει σε όλα τα covers αλλά στο hold the line (όπως και σε μερικά άλλα) απλά δεν σ'αφήνει να το ανεβάσεις ούτε με περιορισμούς. Για monetization ούτως ή άλλως δεν σ'αφήνει σχεδόν σε κανένα cover, οπότε δεν τίθεται θέμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την ίδια ειδοποίση βγάζει σε όλα τα covers αλλά στο hold the line (όπως και σε μερικά άλλα) απλά δεν σ'αφήνει να το ανεβάσεις ούτε με περιορισμούς. Για monetization ούτως ή άλλως δεν σ'αφήνει σχεδόν σε κανένα cover, οπότε δεν τίθεται θέμα.

Συμφωνω. Αυτο λεω κι εγω.

Ανεβασα το bark at the moon και το Little wing και εβγαλε "αποκλειστηκε σε ολες τις χωρες".

Καπου εχει και καταλογο ολων των τραγουδιων που δεν επιτρεπονται με καμια κυβερνηση να ανεβουν.

Σε μια φαση ομως που ανεβασα το black dog (zeppelin) και μου το απεκλεισε παγκοσμιως, εκανα μια "διαμαρτυρια" (με κινδυνο να φαει μπαν το καναλι μου οπως ελεγαν οι οδηγιες) δεν θυμαμαι και τι εγραψα ακριβως, και ελεγα με λιγα λογια οτι δεν βγαζω χρηματα απο το βιντεο, οτι το ανεβασα για educational λογους (κατι που ψιλοπερναει στο Tube) και οτι ειναι μια εμμεση διαφημιση του τραγουδιου αφου ο κοσμος που θα το ακουει και θα θελει να το μαθει να το παιζει (μεσω του βιντεο) θα αγορασει καποια στιγμη και τα αλμπουμ του γκρουπ.

Και το επετρεψαν  8)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου