Προς το περιεχόμενο

Impossible bassline


panorios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

γι αυτό τα πλήκτρα είναι ο βασιλιάς των οργάνων.

Γιατί σε αυτά το impossible is nothing

 

  Δεν ξέρω αν είναι ο βασιλιάς των οργάνων αλλά όσον αφορά το bold έχεις μεγάλο λάθος φίλε.... γιατί υπάρχουν ΠΟΛΛΕΣ τεχνικές των εγχόρδων άκρως χαρακτηριστικές, θεαματικές και μουσικότατες.... τις οποίες τα πλήκτρα μπορούν να δουν μόνο με το κυάλι.... 8) 8)

 

 

.... Λεει ελα ντε και το ντε ερχεται

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 30
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

    τις οποίες τα πλήκτρα μπορούν να δουν μόνο με το κυάλι.... 8) 8)

 

 

 

μη ξεχνας οτι μιλας για τον ανθρωπΑ με την μοναδικη λαμψη......εχει λιγο...τσακωθει με την ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ πραγματικοτητα.... ;D ;D  (ειναι καλο παιδι ομως και το λαλα καλα το αρμοΝιο  ;D ;D )

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Superfunk από τα link που ανέβασες στο πρώτο (Berlin) τι κιθαρα/ενισχυτή χρησιμοποιείς;(Μου κάνει κάτι σε Τele-vox ac30)

"The Tone Is In The Gear.....The Skill Is In The Hands"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Superfunk από τα link που ανέβασες στο πρώτο (Berlin) τι κιθαρα/ενισχυτή χρησιμοποιείς;(Μου κάνει κάτι σε Τele-vox ac30)

 

Νομιζω οτι ειναι jazzmaster/jaguar σε Mesa Boogie Mark 1  :)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μ;D ;D  (ειναι καλο παιδι ομως και το λαλα καλα το αρμοΝιο  ;D ;D )

 

Εδώ δεν τίθεται θέμα αν είμαι καλό παιδί ή κακό και άσχημο, σε τι οικονομικό σύστημα πιστεύω αλλά σύμφωνα με την εν γένει μουσική μου παιδεία, την ενασχόλησή μου από νηπιακά χρόνια με τη μουσική και την τεχνολογία και την ανά καιρούς απόδοση μου στα πλήκτρα σε εκτελεστικό και προγραμματιστικό επίπεδο, την φανατική παρακολούθηση των τεχνολογικών εξελίξεων μέσω του διεθνή τύπου αλλά και αντιστοίχων συγγραμμάτων μπλα μπλα

 

  με αφορμή την παρατήρηση του φίλου santso

 

  Δεν ξέρω αν είναι ο βασιλιάς των οργάνων αλλά όσον αφορά το bold έχεις μεγάλο λάθος φίλε.... γιατί υπάρχουν ΠΟΛΛΕΣ τεχνικές των εγχόρδων άκρως χαρακτηριστικές, θεαματικές και μουσικότατες.... τις οποίες τα πλήκτρα μπορούν να δουν μόνο με το κυάλι.... 8) 8)

 

 

 

δεν νομίζω πως έχω μεγάλο λάθος και απλά θα σταθώ σε λίγες σκέψεις/απόψεις για το θέμα για του λόγου το αληθές.

 

  Μέσω της μουσικής τεχνολογίας και ιδιαίτερα την τελευταία 15ετία, παράλληλα με την ραγδαία άνοδο της υπολογιστικής ισχύος αντίστοιχη, πραγματοποιήθηκε η ανάπτυξη προγραμμάτων και τεχνικών καταγραφής χαρακτηριστικών του ήχου, του χώρου αλλά και άλλων φυσικών στοιχείων ιδιαίτερα στα παραδοσιακά έγχορδα, πνευστά και κρουστά όργανα αλλά και των μονάδων διαμόρφωσης ήχου αλλά και τη δειγματοληψία της αντίστοιχης εκτέλεσης με κάθε δυνατό τρόπο από τους καλύτερους οργανοπαίκτες του εκάστοτε είδους,  υπό τις παρατηρήσεις ακόμα και κατασκευαστών οργάνων με τέτοιο τρόπο που αποτυπώνει κάθε δυνατή μορφή εκφραστικότητας.

 

Αυτή η ψηφιοποιημένη καταγραφή σε συνδυασμό με την ύπαρξη του MIDI το οποίο κατάφερε να είναι το μέσο που προβλέπει όχι μόνο τα θέματα τονικότητας, ρυθμικής αξίας κτλ, αλλά και  της ΕΚΦΡΑΣΤΙΚΟΤΗΤΑΣ αφιερώνοντας δεκάδες κανάλια είτε προεπιλεγμένα είτε ελεύθερα για αντίστοιχη ανάθεση και των αντίστοιχων controllers που δίνουν στον τελικό χρήστη/performer την δυνατότητα να τις ελέγχει σε πραγματικό χρόνο έχοντας στη διάθεση του αυτό που λέμε modulation sources κατά την διάρκεια της εκτέλεσης όχι μόνο σε πραγματικό χρόνο, αλλά και την μετέπειτα παρέμβαση στην εκφραστικότητα σε ευρύ stepping.

 

Και η διαδικασία στους σύγχρονους samplers που ελέγχουν τις προαναφερόμενες εκτεταμένες βιβλιοθήκες ήχων που περιέχουν τα εκφραστικά χαρακτηριστικά προπαιγμένα με όλους τους δυνατούς τρόπους και επίσης καταγεγραμμένα από τα καλύτερα όργανα του είδους όπως προανέφερα, είναι παραμετροποιήσιμη στο σημείο που μπορεί να επιτευχθει και blending αυτής της εκφαστικότητας  δημιουργώντας υβριδικές καταστάσεις τεχνικων ακρως θεαματικών και μουσικοτάτων, δίνοντας σε όργανα φυσικά χαρακτηριστικά άλλων φυσικών οργάνων.

 

Έτσι λοιπόν ένας πληκτρας με αντίστοιχη γνώση και αντίστοιχη τεχνική ευχέρεια (και εγώ μπορεί να υπήρξα καλός πραγματικά, προκάλεσα δέος και θαυμασμό ανα καιρούς για τις παικτικές και εκφραστικές μου δυνατότητες αποσπώντας όχι μόνο από το φόρουμ αλλά και από εκατοντάδες άλλους μουσικούς διαφόρων επιπέδων, μέχρι και καθηγητές χαχαχαχαχαχαχαχαχα  ναι είμαι ψώνια αλλά δεν λέω ψέμματα, υπάρχουν πραγματικά καλύτεροι στο θέμα στην σημερινή εποχή) μπορεί να είναι το ίδιο εκφραστικός και τολμώ να πω εκφραστικότερος αφού μπορεί να αποδώσει συνδυαστικό αποτέλεσμα φυσικών οργάνων με ένα όργανο.

 

Όμως θα πρέπει να αναλογιστούμε πως αυτά είναι αλληλένδετα, πιστεύω μεν πως ο ισχυρισμός μου είναι αληθής και επιβεβαιώνεται ΞΕΚΑΘΑΡΑ, αλλά παράλληλα αναγνωρίζω πως και αυτό το γεγονός είναι απόρροια της συνεργασίας στο θέμα των φυσικών οργάνων, κοινών ή σπανίων  και των φυσικών εκτελεστών τους με τους αντίστοιχους μηχανικούς.

 

Απλά πιστεύω πως μέσω αυτής της διαδικασίας ο κάθε εγώ ενασχολούμενος με τα πλήκτρα και τον προγραμματισμό (όσο καλύτερος και έμπειρος, τοσο καλύτερα)  μπορούμε να αποδώσουμε ευκολότερα πλέον αυτό που σε ένα έγχορδο για να έχει αυτά τα  σούπερ, ντουπερ χαρακτηριστικά εκφραστικότητας που επικαλείσαι, θα πρέπει να το αποδώσει ένας ΜΑΚΡΑΝ ΑΝΩ ΤΟΥ ΜΕΤΡΙΟΥ, ένας ΚΟΡΥΦΑΙΟΣ.

 

Έχω ξαναγράψει τις απόψεις μου ανά καιρούς για το θέμα και είναι στην τελική απλά άποψη. Αλλά εγώ το ΠΙΣΤΕΥΩ. Το ξέρω δηλαδή, το έχω ψάξει το θέμα, είναι ξεκάθαρα τα πράγματα για εμένα, πως το λένε ρε παιδί μου, έτσι ναι .

 

Αυτά είχα να πω. 

 

 

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο Deadmau5 δεν είναι πληκτράς, δεν είναι καν μουσικός, ούτε δηλώνει κάτι τέτοιο. Επίσης, δεν μιλά σχεδόν ποτέ σοβαρά, ειδικά σε συνεντεύξεις. Αν κάποιος μπήκε στο κόπο να παίξει μία μπασογραμμή (ή μελωδία του) για να τον βγάλει ψεύτη, είναι τουλάχιστον ηλίθιος.

 

Πέραν αυτών, ο Deadmau5 είχε πρόσφατα κάνει ένα διαδικτυακό masterclass (το οποίο δεν παρακολούθησα, αλλά αυτά που θα σας πω τα έδειχνε το trailer) όπου μπροστά του δεν έχει καν κλαβιέ, μόνο πληκτρολόγιο και ποντίκι. Συνθέτει δε, στο piano roll του Ableton.

 

Τέλος, είναι καταπληκτικός σε αυτό που κάνει. Επίσης είναι εξαιρετικά διάσημος, πλούσιος και λίγο αντιπαθής. Έχει μία φανταστική σύζυγο και θεωρείται πιθανός συνθέτης για το μουσικό θέμα στην επόμενη ταινία του James Bond.

 

Αυτά.

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν κάποιος μπήκε στο κόπο να παίξει μία μπασογραμμή (ή μελωδία του) για να τον βγάλει ψεύτη, είναι τουλάχιστον ηλίθιος.

 

Εννοείται ότι αναφέρομαι στον τύπο που αναφέρει το βίντεο, όχι στον SF ή οποιονδήποτε άλλο εδώ μέσα. Είμαι σίγουρος πως όλοι σας μπορείτε να παίξετε τη μπασογραμμή χωρίς κάποια τεχνική δυσκολία.  Ελπίζω να μην παρεξηγήθηκα.

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο Deadmau5 δεν είναι πληκτράς, δεν είναι καν μουσικός, ούτε δηλώνει κάτι τέτοιο. Επίσης, δεν μιλά σχεδόν ποτέ σοβαρά, ειδικά σε συνεντεύξεις. Αν κάποιος μπήκε στο κόπο να παίξει μία μπασογραμμή (ή μελωδία του) για να τον βγάλει ψεύτη, είναι τουλάχιστον ηλίθιος.

 

Πέραν αυτών, ο Deadmau5 είχε πρόσφατα κάνει ένα διαδικτυακό masterclass (το οποίο δεν παρακολούθησα, αλλά αυτά που θα σας πω τα έδειχνε το trailer) όπου μπροστά του δεν έχει καν κλαβιέ, μόνο πληκτρολόγιο και ποντίκι. Συνθέτει δε, στο piano roll του Ableton.

 

Τέλος, είναι καταπληκτικός σε αυτό που κάνει. Επίσης είναι εξαιρετικά διάσημος, πλούσιος και λίγο αντιπαθής. Έχει μία φανταστική σύζυγο και θεωρείται πιθανός συνθέτης για το μουσικό θέμα στην επόμενη ταινία του James Bond.

 

Αυτά.

 

Εγώ βλέπω πως ξέρει να παίζει πλήκτρα και με τον κλασσικό τρόπο. Του πήραν το πρώτο λέει keyboard όταν ήταν έφηβος για δώρο τα Χριστούγεννα. χαχαχα Και εμένα έτσι μου έκαναν αλλά ήμουν δημοτικό. Τώρα αν δεν έχει κάνει μουσικές σπουδές, αυτό δεν λέει κάτι, ιδιαίτερα για το είδος. Πολλά αστέρια είναι αυτοδίδακτα και δεν έχουν να ζηλέψουν τίποτα πολλές φορές από τους σπουδαγμένους, η επιτυχία είναι συνάρτηση πολλών και κοινωνικών παραγόντων και η μουσική/μουσική τεχνολογία  είναι ένα άθλημα για όλους.

 

Μπράβο πάντως το παλικάρι, ως λάτρης της μουσικής αυτής και του προγραμματισμού τον παραδέχομαι. Και αν το είπε αυτό που είπε προφανώς γιατί άμα δεν έχει γνώση της κιθάρας ως όργανο όπως και εγώ που είχα κάποιες πεποιθήσεις για άλλα θέματα πάνω σε αυτή που τώρα τον τελευταίο καιρό που την πιάνω στα χέρια μου, μου καταρρίπτονται εντάξει.

 

Ο άλλος μπήκε στον κόπο να παίξει το θέμα για να του το αποδείξει πως γίνεται κανονικότατα. Δεν είναι ηλίθιος, καλά έκανε. Και εγώ να έβλεπα κάποιον να παίζει κάτι στην κιθάρα και να έλεγε πως δεν γίνεται να παιχτεί στα πλήκτρα (και μπορούσα να το παίξω, θα το έπαιζα) και δεν πα να ήταν όποιος να ναι. Βέβαια δεν θα τον χλεύαζα. Γιατί να τον χλευάσεις. Και οι πιο ειδικοί και επιτυχημένοι στον ανώτερο βαθμό σε όλα τα αντικείμενα μπορούν να πουν μια υπερβολή ή μια ανακρίβεια. Γι αυτό δεν πρέπει να είμαστε απολύτως απόλυτοι ιδιαίτερα σε θέματα πολυδαίδαλα που εμπλέκουν πολλές ειδικότητες. χαχαχαχαχαχαχαχα ετσι ειναι έτσι. ε?

 

Ενδιαφέρον πάντως που είναι υποψήφιος για το  soundtrack, επειδή είμαι λάτρης των soundtrack ιδιαίτερα ταινιών δράσης, ιδιαίτερα για τις μουσικές επενδύσεις σκηνών, περαν των featured songs, είναι καλός. Έχουν γίνει τόσοι πολλοί οι καλοί music producers που καμιά φορά στις ταινίες που βλέπω, ιδιαίτερα αν έχουν καλη ελεκτροπρογκρεσιβοατολανοαμπιεντ μουσική επένδυση, βλέπω και ψάχνω ποιος έχει γράψει το sountrack και βλέπω ονόματα ή nickname που χαχαχα δεν τα ξέρει ούτε η μάνα τους ως ευρύ κοινό αλλά πραγματικά είναι διαμάντια και τρελαίνομαι γιατί το ένα είναι καλύτερο από το άλλο, μου ανοίγει συνεχώς και το μυαλό ως μουσικαρά και μου βάζει τρελές ιδέες και τι να πω. Θες εφτακόσιες ζωές για να τα ευχαριστηθείς, ακούς και ότι γουστάρεις αμέσως με ένα google η youtube search τσαμπέ!!!!! Εχθές άκουγα και έβλεπα διάφορα ξαπλωμένος στο κρεβάτι με τις ακουστικάρες μου στο κινητό και πέρασαν 3 ώρες και δεν κατάλαβα τίποτα, ω ρε φουστη λέω, δεν θα ξυπνάω το πρωϊ γαμώτη και έχω πολλή δουλεια. Τι να πεις φίλε μου. Τρέλα ατέλειωτη.

 

 

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είμαι σίγουρος πως όλοι σας μπορείτε να παίξετε τη μπασογραμμή χωρίς κάποια τεχνική δυσκολία. 

 

εγώ δεν μπορώ  :( :-\

"There’s no mystery in my gear. And if any, then it’s hidden between hands, heart and soul. It simply must be the way I play" ~ Criss Oliva

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ δεν μπορώ  :( :-\

 

καλά, στο μπάσο (αν και εγώ δεν ξέρω κιθάρα/μπάσο ως οργανα) πρέπει να είναι παλουκάκι  και ας γίνεται. Το βλέπω.

 

Πάντως και αν το έχει προγραμματίσει και συνήθως είθισται και να παίρνουμε ένα έτοιμο progression μπασογραμμης και όχι μόνο από τα εκατομμύρια που κυκλοφορούν σε midi μορφη  και να το "παραφράζουμε" στον editor για την οικονομία του χρόνου, το να το παίξεις στα πλήκτρα άμα το μάθεις εξ ακοής ή το διαβάζεις, είναι παιχνιδάκι και με το δεξί και με το αριστερό.

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου