Προς το περιεχόμενο

Μουσικό θέμα


rockhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

      Παρακάτω ο Yameth τα γράφει καλύτερα, για τον ήχο σου, απ'ότι θα τα έγραφα εγώ......

 

  ""Απλά για να γνωρίζεις μελλοντικά , πως ότι μηχάνημα έχεις πριν και μετά την υποδοχή της κάρτας ήχου σου, έχει ελαττωθεί η απόδοση του σε κάτω απο 10% των δυνατοτήτων του. Και δεν είναι καθόλου ευκαταφρόνητα μηχανήματα.

 

Κι αυτό λόγω της κακής συνδεσμολογίας που έκανες, μπερδεύοντας διαφορετικά και ασύμβατα  σήματα.

 

Αν είχες τον ήχο σου στην πεταλιέρα BOSS GT-1 και τον ενισχυτή καθαρό, θα πετύχαινες σωστό αποτέλεσμα συνδέοντας την πεταλιέρα κατευθείαν στον υπολογιστή με USB.

 

Ποτε δεν συνδέουμε δυνατό σήμα όπως αυτο που παίρνεις απο το send του ενισχυτή σου (+4db) σε είσοδο onboard καρτας και δει σε βύσμα μικροφώνου 1/8".

Τα πήρες όλα κι έφυγες που λέει και το άσμα. Τα 'καψες!""

       

  Το θεματάκι σου μια χαρά είναι απλώς, πέρα από τον ήχο σου, πρόσεξε λίγο τον χρόνο σου, κάποιες στιγμές ξεφεύγεις...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

      Παρακάτω ο Yameth τα γράφει καλύτερα, για τον ήχο σου, απ'ότι θα τα έγραφα εγώ......

 

  ""Απλά για να γνωρίζεις μελλοντικά , πως ότι μηχάνημα έχεις πριν και μετά την υποδοχή της κάρτας ήχου σου, έχει ελαττωθεί η απόδοση του σε κάτω απο 10% των δυνατοτήτων του. Και δεν είναι καθόλου ευκαταφρόνητα μηχανήματα.

 

Κι αυτό λόγω της κακής συνδεσμολογίας που έκανες, μπερδεύοντας διαφορετικά και ασύμβατα  σήματα.

 

Αν είχες τον ήχο σου στην πεταλιέρα BOSS GT-1 και τον ενισχυτή καθαρό, θα πετύχαινες σωστό αποτέλεσμα συνδέοντας την πεταλιέρα κατευθείαν στον υπολογιστή με USB.

 

Ποτε δεν συνδέουμε δυνατό σήμα όπως αυτο που παίρνεις απο το send του ενισχυτή σου (+4db) σε είσοδο onboard καρτας και δει σε βύσμα μικροφώνου 1/8".

Τα πήρες όλα κι έφυγες που λέει και το άσμα. Τα 'καψες!""

       

  Το θεματάκι σου μια χαρά είναι απλώς, πέρα από τον ήχο σου, πρόσεξε λίγο τον χρόνο σου, κάποιες στιγμές ξεφεύγεις...

 

Ευτυχώς ο Yameth με έσωσε από τυχών καψίματα... αυτή την φορά η σύνδεση της κιθάρας έγινε μe usb

Αναγκαστικά η ντραμς έγινε με μικρόφωνο

Όσο για το ότι φεύγω από τον χρόνο αυτό είναι  ολοφάνερο.. θέλω πολύ δουλειά ακόμα

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευτυχώς ο Yameth με έσωσε από τυχών καψίματα... αυτή την φορά η σύνδεση της κιθάρας έγινε μe usb 

  Και πάλι όμως ο ήχος σου ήταν χάλια (με το συμπάθιο.. :)).  Εάν μπορείς πες μας πως έγραψες μήπως μπορούμε να σε βοηθήσουμε.             

  Edit: Μάλλον δεν έβαλες προσομοίωση καμπίνας-ηχείου, στην προσομοίωση ενισχυτή της Boss...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και πάλι όμως ο ήχος σου ήταν χάλια (με το συμπάθιο.. :)).

Εγώ θα διαφωνήσω όμως. Μου άρεσε ο ήχος της κιθάρας, μου θύμισε δεκαετίες 60-70, αλλά πιο πολύ μου άρεσε ο ήχος του στο noiz jam έστω και αν του βγήκε καταλάθος. Και όχι δεν κάνω πλάκα  :)
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  Και πάλι όμως ο ήχος σου ήταν χάλια (με το συμπάθιο.. :)).  Εάν μπορείς πες μας πως έγραψες μήπως μπορούμε να σε βοηθήσουμε.

 

Η εγγραφή έγινε με τρία μέρη

Πρώτα ηχογράφησα την ντραμς  με ένα μικρόφωνο (ο θεός να το κάνει) ενσωματωμένο σε ακουστικά

Μετά τα άλλα δυο μέρη η πεταλιέρα συνδεμένη με usb...... να είναι καλά ο yameth

To πρόβλημα το εντοπίζω μάλλον στο τροφοδοτικό της πεταλιερας γιατί μου βγάζει ενα βράσιμο

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξαναδές το preset της πεταλιέρας σου! Συμπεριλαμβάνει, εκτός του ενισχυτή και των πεταλακίων, καμπίνα μεγαφώνων;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξαναδές το preset της πεταλιέρας σου! Συμπεριλαμβάνει, εκτός του ενισχυτή και των πεταλακίων, καμπίνα μεγαφώνων;

Δεν έχει τέτοια επιλογή από όσο το έχω ψάξει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχει τέτοια επιλογή από όσο το έχω ψάξει

  Επειδή από πεταλιέρες έχω μεσάνυχτα, κάτσε να σου πει κάποιος ειδήμων περί αυτού....
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο 2:50 και μετά, ένας χάλια ήχος.

 

https://www.youtube.com/watch?v=vBecM3CQVD8

 

Το ότι ο ήχος του rockhead δεν θυμίζει τον generic "ωραίο" χωρίς ταυτότητα και προσωπικότητα ήχο που έχουν οι περισσότεροι στα preset τους ή στο μυαλό τους, δεν σημαίνει ότι είναι κακός. Εγώ πιστεύω ότι κατά λάθος ίσως ο ΟΡ έφτιαξε τον ήχο που ενδεχομένως να ψάχνουν οι κιθαρίστες στις tribute μπάντες εκείνων των δεκαετιών. Και ο Keith δεν είναι ο μόνος που έχει βγει σε ηχογράφηση με τέτοιον ήχο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου