Προς το περιεχόμενο

Single coil sized humbuckers


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εχω μια strat που καθεται και σκεφτομουν να της αλλαξω μαγνητες για παιξιματα με πιο πολλα γκαζια .Η βασικη μου κιθαρα φοραει cs69 .Καταρχας με ενδιαφερουν μονο single coil sized μαγνητες .Δευτερον ενας απο τους αγαπημενους μου γκαζατους strat ηχους ειναι του Malmsteen στα 80' s .Δεν εχω σκοπο να παιξω αποκλειστικα Malmsteen ουτε κυνηγαω τον ηχο του .Απλα ειναι ο αγαπημενος μου strat ηχος (κι οχι μονο)  σε πιο γκαζατα παιξιματα που παιζω  (πχ Ιron maiden ,Ac Dc ,Vai ,Satriani κλπ ) .Ετσι σκεφτομουν τους dimarzio που φοραγε (αν εχω καταλαβει HS 4 -HS 4 - Hs 3 ) που ειναι και single coil εμφανσιακα  .Ο ηχος που εχει τα τελευταια χρονια δεν μου αρεσει ιδιαιτερα + τα διαφορα συγκριτικα στο youtube με κανουν να μην σκεφτομαι τους duncan .Ο ενισχυτης ειναι ο Marshall 2061x .Συνηθως τον εχω στο 3-4 και χρησιμοποιω attenuator ,το οποιο σημαινει οτι μπορει να χρησιμοποιηθει και με τερμα τα volume .Χρησιμοποιω και booster και distortion .Η κιθαρα απο μονη της ειναι αρκετα μπασατη για στρατ .

Μετα απο τα παραπανω ,αυτο που με ενδιαφερει ειναι:

α) η γνωμη αυτων που εχουν εμπειρια με τους dimarzio ή με τους fury ή και με τους δυο ακομα καλυτερα

β)με βαση την περιγραφη μου κι αλλες προτασεις για  μαγνητες ειναι δεκτες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 31
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

  • Moderator

Μόνο HS. O αγαπημένος μου μαγνήτης, καμία σχέση με τον Fury.

 

O Fury είναι όντως single coil sized humbucker, o HS όχι. Πολύ πιο strat ήχος, απλά σηκώνει και το πολύ gain, διατηρώντας παράλληλα αυτή την χαρακτηριστική του ατάκα.

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόνο HS. O αγαπημένος μου μαγνήτης, καμία σχέση με τον Fury.

 

O Fury είναι όντως single coil sized humbucker, o HS όχι. Πολύ πιο strat ήχος, απλά σηκώνει και το πολύ gain, διατηρώντας παράλληλα αυτή την χαρακτηριστική του ατάκα.

 

Ο HS όχι;;;

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε σχέση με τον Fury; Όχι σε καμία περίπτωση.

οντως δεν ειναι humbucker?

τωρα μολις μου ρθε στο μυαλο το live στο Tokyo  το 85’ .Εκει το οριοθετω το θεμα

johnps πες μου την εμπειρια σου με αυτους ,που νομιζω ειναι single coil , ειχε πριν τους hs και  τους αλλαξε για να γλιτωσει βζζζζζζ

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Η HS σειρά είναι όντως γκαζωμένη για single coils, αλλά δεν είναι και Little '59 ας πούμε. Αυτό εννοώ, έχουν τρομερή ατάκα αν σκεφτεί κανείς το output τους.

 

Τους θεωρώ ιδανική επιλογή για Strat που θέλεις να μπορεί να παίξει και high gain πράγματα.

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

με τον fs1 δεν ειχα καθολου φυσημα η βομβο τον ειχα στη bridge θεση και ηταν σουπερ και καθαρος και με γκαζια επισης η θεση bridge -middle ηταν ακομα πιο ωραια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

με τον fs1 δεν ειχα καθολου φυσημα η βομβο τον ειχα στη bridge θεση και ηταν σουπερ και καθαρος και με γκαζια επισης η θεση bridge -middle ηταν ακομα πιο ωραια

εχεις εμπειρια και με τους hs?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου