Προς το περιεχόμενο

Single coil sized humbuckers


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 31
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

  • Moderator

Δεν υπάρχει ολίγον humbucker. Η είναι ή δεν είναι. Και ο HS3 είναι.

 

Με τόσο μικρό output είναι αδόκιμο κατά τη γνώμη να λέγονται mini humbuckers. Το ότι είναι noiseless δεν τους κάνει humbuckers. Καταλαβαίνω τη θεωρητική οπτική, αλλά στην πραγματικότητα δεν είναι έτσι. Χωρίς γκάζι οι μαγνήτες είναι από βαρετοί έως ψόφιοι. Δεν ξέρω κανέναν humbucker που να έχει τέτοιο πρόβλημα.

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Εγώ έκανα το Malmsteen/Blackmore wiring. Δηλαδή νεκρά τα tone pots, όπως και ο μεσαίος μαγνήτης. Έχει 3 θέσεις, μία bridge, μία neck και μία μαζί οι 2 τους.

 

Δεν αρέσει σε πολύ κόσμο γιατί χάνεται ο χαρακτήρας της Strat που είναι οι θέσεις 2 και 4, αλλά εγώ την ήθελα καθαρά για hard rock/heavy metal την κιθάρα.

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ έκανα το Malmsteen/Blackmore wiring. Δηλαδή νεκρά τα tone pots, όπως και ο μεσαίος μαγνήτης. Έχει 3 θέσεις, μία bridge, μία neck και μία μαζί οι 2 τους.

 

Δεν αρέσει σε πολύ κόσμο γιατί χάνεται ο χαρακτήρας της Strat που είναι οι θέσεις 2 και 4, αλλά εγώ την ήθελα καθαρά για hard rock/heavy metal την κιθάρα.

εχεις δοκιμασει για neck  & middle τον hs4 ?γιατι απο οτι εχω καταλαβει αυτον τον συνδυασμο χρησιμοποιει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Η "διάσημη" κιθάρα του, η Duck, φορούσε στα 80s-90s δυο HS3' έναν στη θέση neck, έναν στη bridge και στη μέση είχε έναν Fender.

 

Σε κάποιες άλλες Strat που χρησιμοποεί έχει κάνει το wiring που περιέγραψα πιο πάνω, απλά εγώ ήθελα να έχω αυτό που λέμε "best of both worlds".

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ έκανα το Malmsteen/Blackmore wiring. Δηλαδή νεκρά τα tone pots, όπως και ο μεσαίος μαγνήτης. Έχει 3 θέσεις, μία bridge, μία neck και μία μαζί οι 2 τους.

 

Δεν αρέσει σε πολύ κόσμο γιατί χάνεται ο χαρακτήρας της Strat που είναι οι θέσεις 2 και 4, αλλά εγώ την ήθελα καθαρά για hard rock/heavy metal την κιθάρα.

τι κερδιζεις με το συγκεκριμενο wiring?γιατι φανταζομαι την επιλογη μ τους δυο μαζι μπορεις να την εχεις και χωρις τις κηδειες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Κερδίζεις απλότητα και πολύ συγκεκριμένο χαρακτήρα. Γενικότερα δε θα το συνιστούσα σε κάποιον που θέλει ένα πιο all around όργανο.

 

Θα το έκανα στη θέση σου μόνο αν είχες και μία ακόμα Strat με το παραδοσιακό wiring.

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κερδίζεις απλότητα και πολύ συγκεκριμένο χαρακτήρα. Γενικότερα δε θα το συνιστούσα σε κάποιον που θέλει ένα πιο all around όργανο.

 

Θα το έκανα στη θέση σου μόνο αν είχες και μία ακόμα Strat με το παραδοσιακό wiring.

ηχητικα στις θεσεις neck & bridge θα εχει διαφορα η κιθαρα με το παραδοσιακο wiring σε σχεση αυτο που χρησιμοποιεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Κυρίως λιγότερο hum. Επίσης παίρνεις περισσότερο τον αυθεντικό χαρακτήρα του μαγνήτη γιατί υπάρχουν πολύ λιγότερα ηλεκτρονικά μέρη στη μέση που μπορεί να επηρεάσουν το τελικό αποτέλεσμα.

 

Τώρα βέβαια ψειρίζουμε τη μαϊμού κατά τη γνώμη μου, αν μπορούσα να τα ξανακάνω αυτά από την αρχή, θα έβαζα τους ίδιους μαγνήτες με το παραδοσιακό wiring και θα γλίτωνα το διάβασμα που είχα ρίξει τότε. O0

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου