Προς το περιεχόμενο

Yamaha SY-22 - sysex αρχεία πρόβλημα πολυφωνίας


Προτεινόμενες αναρτήσεις

..καλησπέρα μας και ευχαριστώ εκ των προτέρων αυτόν που θα μπει στον κόπο να βοηθήσει.

Έχω στα χέρια μου εδώ και μέρες ένα Yamaha SY-22.

Συνθεσάιζερ που κάνει πολλά και συμφέρει, με την ευκαιρία.

Το θέμα μου είναι το εξής.

Το όργανο , όταν αποφασίσω να του περάσω κάποιο sysex πακέτο ήχων ,από αυτά που κυκλοφορούν διαδικτυακά, ναι μεν το δέχεται, αλλά κομπλάρει στο να παίξει τον ήχο. Και τι εννοώ με αυτό, επιλέγοντας κάποιο patch που ήδη έχει περαστεί το όργανο γίνεται 4φωνο,με αποτέλεσμα να χάνεται η μαγεία.

 

Ψάχτηκα με το manual, διάβασα περί multitimbrality, πάλι όμως τα ίδια.Όταν το γυρίσεις στις εργοστασιακές ρυθμίσεις, όλα καλά.

 

Ξέρει κανείς τι συμβαίνει;

www.sonicspace.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι layered ήχοι.

Ας πούμε παράδειγμα.

Πήρα το sysex του κυρίου:

 

Και ενώ το έχει πάρει κανονικά, παίζει μισές νότες. Μέτρησα πολυφωνία και είμαι στις 4.

www.sonicspace.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν. Έχω το εξής Κουφό. Είμαι μετά από εργοστασιακές ρυθμίσεις. Περνώντας ένα patch στην internal, ένα voice όχι multi, μου κόβει την πολυφωνία σε όλα τα patches που του οργάνου.

www.sonicspace.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν περάσεις όλη την μπάνκα;

 

Πάντως μην αποκλείεις να είναι και κόλλημα με τα sysex, πολλά pc interfaces τα σκατώνουν με αυτά και γενικότερα είναι από τις βασικότερες αιτίες  να ευλογούμε τα vst  ;D ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως μην αποκλείεις να είναι και κόλλημα με τα sysex, πολλά pc interfaces τα σκατώνουν με αυτά και γενικότερα είναι από τις βασικότερες αιτίες  να ευλογούμε τα vst  ;D ;D ;D

 

Αυτό που πρέπει να κάνει είναι το εξής:

 

α) Φορτώνεις τις εργοστασιακές ρυθμίσεις.

β) Κάνεις ένα SYS-EX dump.

γ) Φορτώνεις πίσω στο όργανο ακριβώς ΑΥΤΟ το dump που μόλις έφτιαξες.

δ) Κανονικά, δεν θα πρέπει να υπάρχει ΚΑΝΕΝΑ πρόβλημα.

ε) ΑΝ υπάρχει όμως, τότε η πιθανότερη αιτία είναι ότι υπάρχει πρόβλημα με ένα από τα εξής: 1. Την μπαταρία λιθίου που υποθέτω πως έχει μέσα, 2. Το midi interface που χρησιμοποιείς, 3. Την ταχύτητα με την οποία στέλνει ο υπερ-σύγχρονος υπολογιστής σου το SysEx, στον συγκριτικά αρχαίο επεξεργαστή του SY-22.

στ) Για κάθε μία από αυτές τις περιπτώσεις, θα χρειαστεί άλλη προσέγγιση για την επίλυση του προβλήματος (υποθέτω π.χ. ότι δεν έχεις έναν ATARI ST πρόχειρο).

 

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τρόλεϊ σε ευχαριστώ. όλους όσοι μπήκατε στον κόπο σας ευχαριστώ.

Τα παρελκόμενα περί μεταφοράς δεδομένων, δουλεύουν οκ.

Ο κομπιούτερ στέλνει με ταχύτητα 128 όλο το πακέτο κανονικά.

 

Πώς το ξέρω αυτό; Διότι στέλνω το πακέτο με τους εργοστασιακούς ήχους πίσω στο όργανο και παίζουν όλα. Εκτός του Initialisation, που πάλι επανέρχεται το όργανο.

 

Μπαταρία είναι οκ.

 

Δεν ξέρω τι να σκεφτώ. Μάλλον θα στείλω και σε ξένο φόρουμ την ερώτησή μου, μιας και εκεί αναφέρονται τα Links να κατεβάσεις τα .syx για το όργανο.

www.sonicspace.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου