Προς το περιεχόμενο

PRS Mayer signature Stratocaster AKA Silver Sky


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Για εμένα προσωπικά πάντως, το 'ζήτημα' δεν είναι αν η κιθάρα είναι καλή ή όχι, αν ο PRS έχει δικαίωμα να βγάλει μία strat ή όχι, ούτε κι αν το κάνει σωστά ή όχι.

 

Το πρόβλημα είναι η κοροϊδία του να θες να παρουσιάσεις μία τέτοια κιθάρα ως καινοτομία, ενώ μάλιστα βάζεις και τον rene martinez με το πλούσιο λεξιλόγιό του (όπως σωστά αναφέρθηκε παραπάνω) να λέει το πόσο καλά 'παίζει' το όργανο.

 

Ακόμα χειρότερα, ο PRS δεν αναφέρεται σε fender / strat αλλά σε 'other guitars' ενώ αναφέρει πως το μπράτσο είναι ένα μείγμα neck profiles των δύο αγαπημένων κιθαρώνε του Τζόνι, μιας 63 kai 65 (και πάλι ο όρος strat δεν αναφέρεται πουθενά). Ο δε τζόνις, αν και είχε fender signature model χρόνια τώρα παίζει με τις vintage (είναι πασιφανές στα videos), ούτε την custom shop black 1 δείχνει να προτιμάει όπως τις vintage. Όπως σωστά λέει κι ο Superfunk, πάντα έπαιζε και θα συνεχίζει να παίζει κατά 80% με fender.

 

Τώρα... η κοροϊδία - για εμένα - είναι ολοφάνερη στις καινοτομίες του οργάνου. Καμία strat κιθάρα δεν ξεκορδίζεται αν έχει γίνει σωστό setup. Πόσο μάλλον στου John που έχει και flushed bridge κι έναν τεχνικό όπως ο Martinez. Και κανένα truss rod δεν χρειάζεται ρύθμιση κάθε μήνα (ούτε καν κάθε χρόνο). Και το steel bridge, οκ ... έχει διαφορά στον ήχο αλλά και πάλι το αλλάζεις σε κάθε strat. Αλλά να το πάω κι ένα βήμα παραπέρα, εδώ η δικιά μου με floating bridge και standard κλειδιά δεν ξεκουρδίζεται ακόμα κι αν την μεταφέρεις κρατώντας την από το τρέμολο. Απλά το όργανο είναι σεταρισμένο σωστά και ξέρω να περνάω και χορδές.  ;D  ;D

 

Εν κατακλείδι, ενδεχομένως η συγκεκριμένη κιθάρα να είναι η καλύτερη στρατ και δεν διαφωνώ. Ούτε μ'ενοχλεί που ο PRS έβγαλε μία. Θα κοστίζει 2000Ε. Μια χαρά. Αλλά το απροκάλυπτο ψέμα είναι που ενοχλεί εμένα προσωπικά, ειδικά στην συνέντευξη που έχω παραθέσει με τον Martinez. Μου θυμίζει την διαφήμιση της fender για το sig model Hendrix που ανέφερε χοντρικά 'πάρε την strat hendrix για να έχεις τον ήχο του hendrix'. Έλεος...  :o ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 87
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

 

 

    To ότι το όργανο θα είναι καλό είναι σίγουρο, αλλά δεν με απασχολεί αυτό.

 

    Αυτό που με απασχολεί είναι ότι πολλοί καλλιτέχνες (όχι μόνο κιθαρίστες) αφού γίνουν διάσημοι, κυκλοφορούν ''signature'' μοντέλα άλλης μάρκας και αλλου τύπου από αυτά που ξέρουμε ότι χρησιμοποιούσαν όταν μεγαλουργούσαν.

 

    Για να μην παρεξηγηθώ, εννοείται ότι έχουν κάθε δικαίωμα να το κάνουν αυτό, και το γεγονός ότι το ''signature'' μοντέλο τους δεν αντιστοιχεί σε αυτό που τους μάθαμε δεν σημαίνει ότι δεν βγάζουν ακόμα καλή μουσική.

 

    Το γεγονός αυτό όμως δεν σημαίνει ότι θα ξεχάσουμε με τι έπαιζαν και με τι έγραφαν τα ''mangus opus'' τους όμως. Άσχετα με όλα αυτά τα μαρκετίστικα κόλπα και τις συμφωνίες με εταιρίες στα παρασκήνια.

 

    Nταξ' , ο Petrucci η αλήθεια είναι ότι παίζει με την Musicmann χρόνια και όντως αυτό είναι το μοντέλο του, αλλά με την Ibanez έβγαλε τα αριστουργήματα. Ο Santana δεν νομίζω να έπαιξε το Europa και το Sampa te pi με την.... PRS αλλά και αυτός την χρησιμοποιεί χρόνια τώρα, δεν υπήρχε και στα νιάτα του η PRS οπότε δικαιολογείται, από την άλλη ο Mark Tremonti είναι ''ταυτόσιμο'' της PRS από την αρχή της καρριέρας του. O Shaffer των Iced Earth με BC Rich έγραψε τις δισκάρες, και τώρα είναι λες και είναι ''πρέσβης'' της Gibson Custom Shop. Τώρα ο Mayer θα μας πει ότι αυτή η PRS είναι η απόλυτη Mayer κιθάρα επειδή τα έσπασε με την Fender?

 

    Aυτό που θέλω να πω είναι ότι signature μοντέλα όπως Eric Johnson, Clapton, Dave Murray, Slash, Tremonti κτλ τα καταλαβαίνω, τα παραπάνω όχι και τόσο...  :-\

 

     

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο John Mayer και όσοι σαν κι αυτόν εξαργυρώνουν τη φήμη τους για να (μας) πουλήσουν οι εταιρίες signature μοντέλα που,  όπως γράφτηκε, ελάχιστη σχέση έχουν με το έργο που τους καθιέρωσε, είναι άπληστοι που έχουν πουλήσει την ψυχή τους στο σατανά και edit: τα signature μοντέλα τους αξίζουν την περιφρόνησή μας.  ;D

Κατά τη γνώμη μου, όποιος σέβεται τον εαυτό του, όσο μικρός ή άσημος κι αν είναι καλλιτεχνικά, δεν θα επρεπε να καταδέχεται να παίζει με ένα μουσικό όργανο που γράφει το όνομα κάποιου άλλου επάνω, ακόμα κι αν αυτός είναι το είδωλό του.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα πάλι δε με απασχολεί καθόλου αν ο prs λέει υπερβολές ή όχι. Έτσι ειναι οι βιομήχανοι  ;D.

 

Αν τι δοκίμαζα και μου άρεσε και είχα τα λεφτά και είχε και το χρώμα που θέλω, θα την έπαιρνα. Πολλή συζήτηση για το τίποτα, κατά τη γνώμη μου.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

To headstock και μόνο μου προκαλεί τάσεις αυτοκτονίας...

Δεν θα μπορούσα να συμφωνήσω περισσότερο.

 

Είναι απίστευτη η ροπή ορισμένων προς την κακογουστιά... 

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου