Προς το περιεχόμενο

PRS Mayer signature Stratocaster AKA Silver Sky


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ελα γιατί πολυ ήρεμα κυλάει το θέμα.

Γιατί ασχολείστε τόσες σελίδες με τον Μεγιερ και ακόμα περισσότερο με το με τι κιθάρα παίζει και γιατί δεν ασχολείστε με την κιθάρα και τον ήχο και το παίξιμο που θα ήθελε να είχε??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 87
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

  • Guru
2600+ Για Κιθάρα με 3 κομμάτια μπράτσο scarf joint και bolt on είναι παρά πολλά.

 

To scarf joint δεν έιναι παράγων μείωσης τιμής. Νομίζω όλοι ξέρουμε γιατί η PRS κοστίζει όσο κοστίζει. Εξαιρετικές κιθάρες και brand name που χτίστηκε με πολύ κόπο και καλό management/marketing.  Κι εμένα δεν μου αρέσει η τιμή της αλλά δεν σημαίνει ότι δεν είναι αιτιολογημένη.

 

 

Hλιθιούθιερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To scarf joint δεν έιναι παράγων μείωσης τιμής. Νομίζω όλοι ξέρουμε γιατί η PRS κοστίζει όσο κοστίζει. Εξαιρετικές κιθάρες και brand name που χτίστηκε με πολύ κόπο και καλό management/marketing.  Κι εμένα δεν μου αρέσει η τιμή της αλλά δεν σημαίνει ότι δεν είναι αιτιολογημένη.

 

Κανείς λάθος φίλε μου. Είναι ένας από τους κυρίους παράγοντες μείωσης κόστους και υλικών. Λιγότερο πεταμένο ξύλο και λιγότερος χρόνος κατασκευής. Υπάρχει και σχετικό βίντεο καθώς το ίδιο έχουν κάνει με την σειρά S2 για να μειώσουν τα εργατικά και τον χρόνο κατασκευής στο 1/3. Για μένα είναι όσο και καλή κιθάρα να είναι είναι μια αρπαχτή για την εταιρία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

To scarf joint απαιτεί περισσότερο χρόνο και ακρίβεια στην εκτέλεση απ' ότι ένα 1-piece μανίκι, ειδικά σε περιβάλλον CNC. To κόστος του ξύλου που μπορεί να κερδίζει η PRS είναι 2-3 δολλάρια/μανίκι. Αν ήταν φθηνότερο, θα το είχε κάνει και ο Leo. Σιγά μην το άφηνε να περάσει έτσι.

 

 

Hλιθιούθιερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To scarf joint απαιτεί περισσότερο χρόνο και ακρίβεια στην εκτέλεση απ' ότι ένα 1-piece μανίκι, ειδικά σε περιβάλλον CNC. To κόστος του ξύλου που μπορεί να κερδίζει η PRS είναι 2-3 δολλάρια/μανίκι. Αν ήταν φθηνότερο, θα το είχε κάνει και ο Leo. Σιγά μην το άφηνε να περάσει έτσι.

 

Ακριβώς, στοιχειώδη οικονομικά: ο χρόνος εργασίας κοστίζει δραματικά περισσότερο από ένα κομμάτι κΣυλο :)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To scarf joint δεν έιναι παράγων μείωσης τιμής. Νομίζω όλοι ξέρουμε γιατί η PRS κοστίζει όσο κοστίζει. Εξαιρετικές κιθάρες και brand name που χτίστηκε με πολύ κόπο και καλό management/marketing.  Κι εμένα δεν μου αρέσει η τιμή της αλλά δεν σημαίνει ότι δεν είναι αιτιολογημένη.

 

Επιτελους η φωνή της λογικής. Εγώ αυτο που εχω καταλαβει ειναι οτι ο καθενας κρίνει με βάση το γούστο του. Π.χ. εφοσον δε μου αρεσει η φεντερ, η φεντερ δεν αξιζει σαν κιθαρα. Εγω εχω αγορασει Renault επομένως τα Renault ειναι τα καλύτερα κλπ. Φυσικα ειναι ανθρώπινο, και ως ενα βαθμο δικαιολογημένο, αλλα καμια φορα ειναι και κωμικό.

 

Στο βίντεο, η επιλογή η suhr, custom shop fender και prs silver καθε αλλο παρα τυχαια εγινε. 2000++++ ολες. Διαλεγεις και παιρνεις. Ο thomann βέβαια κερδίζει απο όλες τις επιλογες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Πάντως δεν θα βρει κανείς και πολλές κιθάρες μεσαίας κατηγορίας και πάνω με scarf joint. Κατά γενική ομολογία θεωρείται μια μέθοδος για να ελαττωθεί το κόστος και συνήθως χρησιμοποιείται στα φτηνότερα μοντέλα κάθε εταιρίας για αυτόν ακριβώς τον λογο.

 

Σε κιθάρες τύπου fender δεν υπάρχει λόγος να χρησιμοποιηθεί, αφού δεν υπάρχει neck angle, και χρησιμοποιούν string trees, ούτως ή άλλως το μπράτσο είναι λεπτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Mάλλον υπάρχει μια λάθος εντύπωση όσον αφορά το scarf joint. Είναι μέθοδος jointing μαδεριών που κρατάει αιώνες και είναι παγκόσμια. Το ό,τι χρησιμοποιείται σε angled headstocks budget/mid priced οργάνων κατά κόρον, έχει να κάνει κυρίως με τη φθήνεια της πρώτης ύλης τους. Είναι πιο δύσκολο να βρεις σε τέτοιο μήκος, κομμάτι ξυλείας, είτε quartersawn είναι slab, που να μην έχει interlocking grain (δηλ. τα νερά του δεν είναι ολόισια κατα μήκος) ή να μην έχει defects ( ρόζους, θύλακες ρητίνης κ.α.). Οπότε το να κάνεις scarf jointing γλιτώνει από τέτοιου είδους πονοκεφάλους  σε επίπεδο μαζικής παραγωγής. Mιλάω βέβαια για το scarf jointing που γίνεται κυρίως στο ύψος των 3-5 πρώτων τάστων, όπου τα δύο κομμάτια είναι σχεδόν ισομήκη.

 

Το scarf jointing χρησμοποιείται κατά κόρον και κατά παράδοση στην κατασκευή κλασσικής κιθάρας όπου είναι κανόνας σχεδόν απαράβατος και σε καμμία περίπτωση δεν αποτελεί  παράγοντα "φθήνειας" αφού εφαρμόζεται σε όλο το εύρος τιμών, από τα 500 έως τα 30.000 ευρώ.

 

 

 

 

 

 

 

Hλιθιούθιερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου