Προς το περιεχόμενο

Κατασκευή πρώτου overdrive πεταλιού


fatisis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα και από μένα! Ποστάρω εδώ την πρώτη μου κατασκευή (overdrive pedal) για να ακούσω γνώμες. Αν και στη δεύτερη που έκανα ένα fuzz pedal, βγήκε καλύτερο από το πρώτο. Τα έχω βαφτίσει κιόλας!  ::)

 

Illustrations made by me!  O0

 

Ό,τι θέλετε ρωτήστε! Είμαι καινούριος στις κατασκευές αυτές. Ευτυχώς έχω background στα ηλεκτρονικά λόγω και σχολής.

 

“I believe every guitar player inherently has something unique about their playing. They just have to identify what makes them different and develop it.” - Jimmy Page

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το μόνο που θα ήθελα να ρωτήσω είναι αν ξέρει κάποιος που μπορώ να βρω decals που έχουν ως βάση το νερό για να αποτυπωθούν σε αλουμίνιο και το οποίο το σφραγίζεις στη συνέχεια με σπρει βερνικιού για πιο επαγγελματική δουλειά και διάρκεια στο χρόνο.

“I believe every guitar player inherently has something unique about their playing. They just have to identify what makes them different and develop it.” - Jimmy Page

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπράβο φίλε, πολύ καλή δουλειά.

 

Για τα decals δοκίμασε να βάλεις στη google guitar waterslide decals και θα βρεις πολύ υλικο. Στο αλουμίνιο θα κολήσουν πανεύκολα...

Hot Dog .......................

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπράβο φίλε, πολύ καλή δουλειά.

 

Για τα decals δοκίμασε να βάλεις στη google guitar waterslide decals και θα βρεις πολύ υλικο. Στο αλουμίνιο θα κολήσουν πανεύκολα...

 

Σ' ευχαριστώ! Το 2ο βγήκε καλύτερο... Μόλις το γράψω σε βίντεο θα το ποστάρω.

Θα ψάξω. Αλλά από εξωτερικό είναι οι παραγγελίες ετσι;

“I believe every guitar player inherently has something unique about their playing. They just have to identify what makes them different and develop it.” - Jimmy Page

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε fatisis,

 

καλώς ήρθες στο φόρουμ.

Αν θέλεις γράψε λίγα περισσότερα για το Dark Muse.

 

Είχες κάποιο κύκλωμα για αφετηρία; ¨Εψαχνες κάτι συγκεκριμένο σαν ήχο ή όχι;

Προσωπικά πιο πολύ σαν fuzz face μου ακούγεται παρά σαν overdive - αν και εκεί που "καθαρίζει", overdriviζει όπως π.χ. το Keeley Fuzz Head.

Είναι δύσκολο να προσθέσεις και ένα Tone knob?

Πόσο σου κόστισε συνολικά σε υλικά; (αν θέλεις λες!)

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε fatisis,

 

καλώς ήρθες στο φόρουμ.

Αν θέλεις γράψε λίγα περισσότερα για το Dark Muse.

 

Είχες κάποιο κύκλωμα για αφετηρία; ¨Εψαχνες κάτι συγκεκριμένο σαν ήχο ή όχι;

Προσωπικά πιο πολύ σαν fuzz face μου ακούγεται παρά σαν overdive - αν και εκεί που "καθαρίζει", overdriviζει όπως π.χ. το Keeley Fuzz Head.

Είναι δύσκολο να προσθέσεις και ένα Tone knob?

Πόσο σου κόστισε συνολικά σε υλικά; (αν θέλεις λες!)

 

Καλησπέρα! Καλώς σας βρήκα! Ναι fuzzιζει λίγο αλλά το δεύτερο που έκανα είναι fuzz face. Ήταν το πρώτο δοκιμαστικό να δω πως θα μου βγει. Δε θα το πειράξω άλλο, θα το κρατήσω ως ενθύμιο.  O0

 

Μόλις βρω χρόνο θα ποστάρω το κύκλωμα. Έπαιζα στο breadboard πριν τα κολλησω σε πλακετα και συνδύασα ανάστροφα 2 διαφορετικές διόδους έτσι για να δω τον ήχο... Και το άφησα έτσι τελικά...

 

Από υλικά, πιο ακριβό ήταν το case στα 6 ευρώ το οποίο μου πήρε πιο πολύ ώρα να το τρυπήσω παρά να κάνω τις κολλήσεις...  ::)

Συνολικά βέβαια και με τις ώρες που αφιέρωσα, για πρώτο, είμαι ευχαριστημένος.

“I believe every guitar player inherently has something unique about their playing. They just have to identify what makes them different and develop it.” - Jimmy Page

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ καλή δουλειά, μπραβο! Ωραίο casing και γραφιστικά.

Fuzzy overdrive με ωραίο midrange!

 

Thanks! Εντάξει, ελπίζω σε καλύτερες μέρες!  ;D

“I believe every guitar player inherently has something unique about their playing. They just have to identify what makes them different and develop it.” - Jimmy Page

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Καλό αλλά το ξύλο κάπως μου κάνει... Σίγουρα δε θα πιάνει κανένα σταθμό ραδιοφώνου ;  O0

“I believe every guitar player inherently has something unique about their playing. They just have to identify what makes them different and develop it.” - Jimmy Page

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου