Προς το περιεχόμενο

Εγγραφή προηχογραφημένης ρ/φ εκπομπής από το σπίτι


Vasilis135

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αγαπητοί φίλοι του φόρουμ καλησπέρα σας!

 

Φίλος μου με ρώτησε, πώς μπορεί να κάνει εγγραφή της ραδιοφωνικής του εκπομπής στο σπίτι, ούτως ώστε να παίξει αυτή "κονσέρβα" σε ιντερνετικό ρ/φ σταθμό.

 

Απαιτείται συγκεκριμένος εξοπλισμός ή κάποιο ειδικό πρόγραμμα;

 

Η μουσική υπάρχει σε mp3 και CD που δεν έχουν "ριπαριστεί" όλα όπως μου έχει πει.

 

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις σας!

 

Βασίλης

 

:angel:  O0

 

Τελικά η μουσική είναι ωραία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Πως θα παίξει τη μουσική; Εξωτερικό hardware ή με το player του υπολογιστή και ποιόν;

Πως δουλεύει ήδη ο φίλος σου δηλαδή; Δεν λές πολλά και μας αφήνεις να μαντεύουμε.

 

Αν τα παίξει με κάποιο player του υπολογιστή όπως το winamp ή το Aimp, υπάρχει επιλογή ηχογράφησης σε ότι παίζε το player.

 

Επίσης υπάρχει και το δωρεάν Audacity που ηχογραφεί όποια πηγή του δώσεις.

 

Μπορεί να σου κάνει και το Butt αλλά αυτό κάνει κυρίως για streaming.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πως θα παίξει τη μουσική; Εξωτερικό hardware ή με το player του υπολογιστή και ποιόν;

Πως δουλεύει ήδη ο φίλος σου δηλαδή; Δεν λές πολλά και μας αφήνεις να μαντεύουμε.

 

Αν τα παίξει με κάποιο player του υπολογιστή όπως το winamp ή το Aimp, υπάρχει επιλογή ηχογράφησης σε ότι παίζε το player.

 

Επίσης υπάρχει και το δωρεάν Audacity που ηχογραφεί όποια πηγή του δώσεις.

 

Μπορεί να σου κάνει και το Butt αλλά αυτό κάνει κυρίως για streaming.

 

Καταρχήν να ευχαριστήσω για το ενδιαφέρον σας που απαντήσατε!

Ο φίλος μου θα παίξει με κάποιο κοινό player αναπαραγωγής (winamp), και διαθετεί ακουστικά κι ένα απλό μικρόφωνο.

 

Το ερώτημα μου είναι εάν, το αρχείο ήχου της ραδιοφωνικής εκπομπής θα πρέπει να είναι ξεχωριστό από το αρχείο ήχου που αναπαράγει τη μουσική σωστά? Δηλαδή το audacity π.χ. μπορεί να κάνει REC εκείνη την ώρα που ο φίλος μου θα βάζει τη μουσική και θα μιλάει στο μικρόφωνο?

 

Aυτά κι ευχαριστώ yameth!!

 

O0 :angel: :angel:

Τελικά η μουσική είναι ωραία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Δηλαδή το audacity π.χ. μπορεί να κάνει REC εκείνη την ώρα που ο φίλος μου θα βάζει τη μουσική και θα μιλάει στο μικρόφωνο?

Ναι μπορεί. Υπάρχει σχετική επιλογή στο Recording device, σαν loopback.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εννοειται με το butt θα βγει το πρόγραμμα προς τα εξω. ομως πριν χρειαζεται μια κονσολιτσα τουλαχιστον 3καναλη 2 για τη μουσικη και 1 για το μικροφωνο με δυνατοτητα μειξης. η μουσικη μπορει να ειναι προηχογραφημενη οπως φυσικα και η εκφωνηση η να γινονται ολα ζωντανα...ή καποια απο αυτα

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου