Προς το περιεχόμενο

Βελτίωση Fender Blues Junior Lacquered Tweed


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους τους φίλους της μουσικής!

 

Διαθέτω τον ενισχυτή του τίτλου και θέλω να εκφράσω ορισμένες απορίες μιας και είμαι αδαής σε ηλεκτρονικά θέματα.

 

Αρχικά θα ήθελα να αντικαταστήσω το στοκ Jensen C12N μεγάφωνο με το κλασικό και αγαπημένο Celestion V30 για το οποιο δε χρειάζομαι συστάσεις καθώς έχω ολοκληρωμένη άποψη και "ακουστικά" και "παιχτικά".

 

Η ερώτηση μου εδώ είναι η εξής:

Η αντικατάσταση μεγαφώνου είναι τόσο απλή όσο φαίνεται; Δηλαδή βγάζω τα δυο καλωδιάκια από το θετικό και αρνητικό πόλο του μεγαφώνου, το ξεβιδώνω προσεκτικά και αντίστοιχα κουμπώνω τα καλώδια του νέου μεγαφώνου και το βιδώνω; Επίσης παίζει θέμα ασυμβατότητας μεγαφώνου πέραν από το ότι πρέπει να είναι ίσες ίντσες και ίδια Ωμ;

 

Και συνεχίζω με τη δεύτερη απορία.

Οι τελικές λυχνίες (Power Tubes) του ενισχυτή είναι 2 EL84 αρκετά αδιάφορες θα έλεγα. Kατόπιν ιντερνετικής έρευνας κατέληξα ότι μεγαλύτερο ενδιαφέρον μου κινούν οι 5881, οι EL34 και οι 6L6 ( τις φοράω και στον Deville 212). Αξίζει ο κόπος να δοκιμάσω μία αλλαγή; Θα πάρω σαφώς ανώτερο ήχο αν αντικαταστήσω τις μανίσιες με κάποιες από τις προαναφερθείσες;;;

 

Γνωρίζω ότι είναι ένα βαρετό και χιλιοσυζητημένο thread οπότε ευχαριστώ προκαταβολικά για το χρόνο σας!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Το ηχειο αλλαζει ευκολα φτανει να ειναι ιδιας αντιστασης και να χωραει, Περισσοτερα βατ και γενικα μεγαλυτερο ηχειο σημαινει περισσοτερη ενταση και headroom σε live, αλλα μικροτερη ευαισθησια σε χαμηλες εντασεις, οποτε αναλογα τη χρηση που θα του κανεις.

 

Δυστυχως ομως ο Blues Junior δεν παιρνει αλλου ειδους λαμπες απο τις EL84. Θελει ολοκληρη μοντα που δεν ξερω αν γινεται καν σ αυτον τον ενισχυτη η αν συμφερει.. Κι εγω γι αυτο τον πουλησα τελικα, γιατι ο ηχος fender που ηθελα δεν ειναι αυτος των EL84.

 

Ενισχυτη με 6L6 και τοσα λιγα watt δε θα βρεις ευκολα, και λογω μεγεθους της λαμπας, αλλα και γιατι θα επρεπε να εχεις μονο μια τελικη = hum (ετσι ειναι ο champ 12 και εχει οντως αρκετο hum).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν υπάρχουν αδιάφοροι τύποι λυχνιων.Ουτε ανώτεροι σε ήχο τυποι λυχνίων υπάρχουν.

 

Καθε τύπος λυχνίας έχει ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΌ ήχο αν και μεγαλύτερο ρόλο παίζει το κύκλωμα,το tonestack και η σχεδίαση του ενισχυτή.

 

Προφανώς δεν σου αρέσει ο ενισχυτής σου οπότε η καλύτερη λύση είναι να τον πουλήσεις και να πάρεις κάποιον που σου αρέσει.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα. Ευχαριστω πολυ και τους 2 για την αμεση απαντηση σας.

 

Φιλε Alter ωραια, χαιρομαι που το μεγαφωνο αλλαζει ευκολα και μπορω να το κανω και μονος μου!

 

Φιλε Superfunk μια χαρα ειναι ο ενισχυτης μου και με βολευει πολυ. Εξ'αλλου έχω και το Deville για μεγαλυτερες εντασεις και περισσοτερα watt. Απλως ρώτησα για τις λυχνίες στην περίπτωση που θα έβλεπα αισθητή διαφορά στην ποιότητα του ήχου αλλά απο ότι καταλαβαίνω δεν έχει ιδιαίτερο νόημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα. Ευχαριστω πολυ και τους 2 για την αμεση απαντηση σας.

 

Φιλε Superfunk μια χαρα ειναι ο ενισχυτης μου και με βολευει πολυ. Εξ'αλλου έχω και το Deville για μεγαλυτερες εντασεις και περισσοτερα watt. Απλως ρώτησα για τις λυχνίες στην περίπτωση που θα έβλεπα αισθητή διαφορά στην ποιότητα του ήχου αλλά απο ότι καταλαβαίνω δεν έχει ιδιαίτερο νόημα.

 

οκ απλα μαλλον καταλαβα λαθος

 

Οι τελικές λυχνίες (Power Tubes) του ενισχυτή είναι 2 EL84 αρκετά αδιάφορες θα έλεγα.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Το οτι δεν αλλαζει ο τυπος των λυχνιων δεν σημαινει οτι δεν μπορεις να βελτιωσεις τον ηχο του ενισχυτη βαζοντας καλυτερες EL84. Ψαξε για NOS  (new old stock δηλαδη λαμπες), κατα προτιμηση απο καποιον προμηθευτη με καλη φημη στο ιντερνετ, που να κανει ο ιδιος ξεσκαρταρισμα δηλαδη. Προσωπικα οτι κινεζικο (JJ κτλ..) εχω παρει σε λαμπα ηταν συνηθως απο απογοητευση εως απατη, ειδικα αν το συγκρινεις με λαμπες περασμενων δεκαετιων..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικα οτι κινεζικο (JJ κτλ..)

 

Oi JJ δεν ειναι κινεζικες,ειναι σλοβακικες (ειναι ουσιαστικα το παλιο εργοστασιο των θρυλικων TESLA)  και πολυ καλες λυχνιες.

 

Γενικα κινεζικες EL84 ειναι λιγες,οι περισσοτερες,φανταζομαι και οι stock του BJ,ειναι ρωσικες ,κυριως SOVTEK και οντως μετριες.

 

Oi καλυτερες current production EL84 ειναι αυτες (ΙΜΗΟ δεν εχουν να ζηλεψουν κατι απο τις περισσοτερες NOS)

 

https://www.thomann.de/gr/tad_rt872_roehre_el84_str_paar.htm?ref=search_rslt_el84_198429_2

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε θα έμπαινα στο λούκι των NOS για τον συγκεκριμένο ενισχυτή.

Άλλαξε το μεγάφωνο, θα αλλάξει άρδην ο ήχος και από εκεί προχωράς.

Αν θες μετά μικροαλλαγές μπορούν να έρθουν με άλλες λυχνίες.

www.facebook.com/pulsedot

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου