Προς το περιεχόμενο

Καθημερινά σολίδια και στολίδια


sotiroubas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σρεντ και στολίδια και ΓΟΥΑΜΙ μπαρ τριξ (tricks) είναι ένας καλός λόγος για να έχει κάποιος Σρατ με lock tremolo  ;)

 

BTW, αυτό που στα μισά της φράσης σουιτσάρει ο παίκτης (όχι μόνο ο αγαπητός sotiroubas αλλά η πλειονότητα) από neck σε bridge είναι λίγο... κάπως  ;D ( και νομίζω ότι έχει να κάνει με το ότι μέσα τους όλοι ο χαρντ φεντεράδες κρύβουν έναν μικρό Richie Blackmore! )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ καλό! Αυτό θα πει εξάσκηση!  8)

 

BTW, αυτό που στα μισά της φράσης σουιτσάρει ο παίκτης (όχι μόνο ο αγαπητός sotiroubas αλλά η πλειονότητα) από neck σε bridge είναι λίγο... κάπως  ;D ( και νομίζω ότι έχει να κάνει με το ότι μέσα τους όλοι ο χαρντ φεντεράδες κρύβουν έναν μικρό Richie Blackmore! )

 

Είμαστε λίγο αναποφάσιστοι με τον ήχο! Μας αρέσει ο neck αλλά κάτσε να αλλάξω σε bridge να δω πως θα ακουγόταν!  O0

Στη strat μένει παραπονεμένος ο middle βέβαια και στη δική μου tele είναι λίγο περίεργα τα πράγματα γιατί έχει 4way switch οπότε δεν μπορώ να το κάνω τόσο γρήγορα γιατί πηγαίνει από bridge και αντί για neck, γίνεται humbucker στην πάνω θέση...  ::)

 

“I believe every guitar player inherently has something unique about their playing. They just have to identify what makes them different and develop it.” - Jimmy Page

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατ'αρχήν  ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρον και τα καλά σας λόγια Jet72 και fatisis, σε δεύτερη φάση δεν έχω να πώ τίποτε τα θέσατε  πολύ σωστά.

 

Θένκς Γιώργο! :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 εβδομάδες αργότερα...

 

Από την ίδια μέρα... σε μιά προσπάθεια για licks και riffs(υπό κατασκευή...) ειδικά τα licks ξαφνικά συνειδητοποίησα ότι τα έχω ξεχάσει τελείως και δεν τα βάζω πουθενά.Τα πεντατονικά licks  τα γουστάρω πολύ με όποια μορφή και στυλ υπάρχουν.Οπότε είπα να τα ξαναθυμηθώ ;D μιά και πιστεύω ότι είναι η επιτομή της ηλεκτρικής κιθάρας.

 

Τώρα: και τα δύο πειραματικά riffs έχουν  κάποιες ομοιότητες, αρχίζουν από την ίδια νότα-τάστο και με ανοιχτή χορδή.Επίσης βασίζονται στίς πεντατονικές κλίμακες πράγμα που είναι οφθαλμοφανές και φυσικά  τα ακούς.Παρ'αυτά έχουν τελείως διαφορετική προσέγγιση, το μεν πρώτο είναι τριών ημερών και παίζω ότι νάναι

φαίνεται άλλωστε.Το δεύτερο είναι μιάς βδομάδας-λεχούδι ;D αχαχα, πάω να το στρώσω κι ενώ κανονικά το παίζω αρκετά μονοκόματο-συνεχόμενο, εδώ κάνω λάθος και το παίζω κάπως διακοπτόμενο και μετά το βλέπω-ακούω και μ'αρέσει πιό πολύ.Και στα δυό προσπαθώ να εφαρμόσω τα hammer on  και pull off όσο πιό πιστά μπορώ.

Τώρα ποιά θα είναι η μοίρα τους κανείς δεν ξέρει.

 

Αρχικά ήμουνα με τις πυτζάμες και τις παντούφλες δεν βάζω όμως βίντεο ;D ε λέω αφού θες να τραβήξεις βιντ να βάλω και ρουχαλάκια, ε ναι μου λένε αλλά δεν θα σε πούμε πότε τραβάμε  οκ.  Εκ των υστέρων γεννήθηκε η ιδέα να με κάνω τσακωτό την ώρα που παίζω και που είμαι στην κοσμάρα μου.Επίσης λόγω των περίεργων λήψεων με το κινητό  διαπίστωσα  ότι:  κρατάω την πένα κάπως πρός τα πάνω-λοξά  αλλά και λάθη και διάφορα άλλα.

 

Ζητώ συγγνώμη για τις επαναλήψεις και την συνεχή χρήση του πενταθέσιου είναι εκνευριστικά αλλά αυτά συμβαίνουν κατά τα πειράματα ;D

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

 

Μ'αυτό το τελευταίο(ούφ..) κλείνει  επιτέλους ο πετυχημένος κύκλος αυτών των ανώφελων παρουσιάσεων ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου