Προς το περιεχόμενο

Ερώτηση για AKAI MIDIMIX


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα.

 

Για αρχή να πω ότι χρησιμοποιώ Midi Keyboard και το Ableton και το κύριο VST που δουλεύω είναι το Minimoog της Arturia.

 

Αρχικά σκέφτηκα το ενδεχόμενο να φτιάξω ένα DIY Midi Controller (διάβασα και το θέμα εδώ), αλλά μάλλον είναι ένα πολύ δύσκολο εγχείρημα. Ακόμη και με Arduino που είναι πλέον πολύ διαδεδομένο.

 

Έτσι προσανατολίζομαι σε κάτι έτοιμο. Αυτό που σκέφτηκα ήταν το AKAI MIDIMIX. Η ερώτησή μου είναι ότι θα μπορώ να αναθέσω κάθε κουμπί/ποτενσιόμετρο που έχει με τα αντίστοιχα του Minimoog VST?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα χρειαστεί να πατήσεις το κουμπάκι midi πάνω δεξιά και θα κάνεις ανάθεση όποιας παραμέτρου από το minimoog  σε όποιο knob θέλεις (midi learn είναι στην ουσια).

 

 

 

 

 

http://brokentempo.bandcamp.com/

www.brokentempo.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα χρειαστεί να πατήσεις το κουμπάκι midi πάνω δεξιά και θα κάνεις ανάθεση όποιας παραμέτρου από το minimoog  σε όποιο knob θέλεις (midi learn είναι στην ουσια).

 

Α οκ. Ευχαριστώ πολύ. Ο προβληματισμός μου ήταν για το αν μπορώ κάθε ποτενσιόμετρο ή κουμπάκι στο AKAI να το κάνω να λειτουργεί αυτόνομα όπως θέλω εγώ. Ακόμη και τα κουμπάκια που γράφουν rec ή rec arm, εγώ να τα αναθέσω να είναι on/off για κάποια δυνατότητα στο minimoog.

 

Παρεμπιπτόντως το έχει δουλέψει κανείς το midimix? Τι λέει; Έχω το Akai LPD 8 που μου έχει δώσει ένας φίλος, αλλά δε φτάνουν τα ποτενσιόμετρα γι αυτό που το θέλω. Αλλά σαν λειτουργία είναι πολύ καλό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο προβληματισμός μου ήταν για το αν μπορώ κάθε ποτενσιόμετρο ή κουμπάκι στο AKAI να το κάνω να λειτουργεί αυτόνομα όπως θέλω εγώ. Ακόμη και τα κουμπάκια που γράφουν rec ή rec arm, εγώ να τα αναθέσω να είναι on/off για κάποια δυνατότητα στο minimoog.

 

Δεν υπάρχει πρόβλημα. Μπορείς να κάνεις ό,τι θέλεις, χωρίς κανένα περιορισμό. Μπορεί να χρειαστεί να απενεργοποιήσεις τις «μανίσιες» αναθέσεις του MIDIMIX για να μη γίνει μπέρδεμα. Θα το γράφει στο manual.

http://brokentempo.bandcamp.com/

www.brokentempo.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Αρχικά σκέφτηκα το ενδεχόμενο να φτιάξω ένα DIY Midi Controller (διάβασα και το θέμα εδώ), αλλά μάλλον είναι ένα πολύ δύσκολο εγχείρημα. Ακόμη και με Arduino που είναι πλέον πολύ διαδεδομένο.

Η καλύτερη λύση και με διαφορά, αφού κάνεις οτιδήποτε θέλεις όπως ακριβώς το θέλεις. Απλά θέλει κάποιες - ελάχιστες γνώσεις ηλεκτρονικών και ειδικά προγραμματισμού.

 

Αυτό που σκέφτηκα ήταν το AKAI MIDIMIX. Η ερώτησή μου είναι ότι θα μπορώ να αναθέσω κάθε κουμπί/ποτενσιόμετρο που έχει με τα αντίστοιχα του Minimoog VST?

Λογικά γίνεται. Εξαρτάται τόσο από το controller όσο και από το VST.

Αυτά συνήθως διαθέτουν κάποια CC (Control Change) στα οποία κάνεις ανάθεση για παράδειγμα: ποτενσιόμετρα - διακόπτες - κλπ του controller με το αντίστοιχο πχ CC του VST και στο αντίστοιχο midi κανάλι και αυτό είναι όλο.

Αν πρόκειται για απλές εντολές τύπου PC (Program Change) και CC (Control Change) έχει καλώς. Όλα αυτά τα φθηνιάρικα controller μπορούν να στείλουν τέτοιες εντολές. Αν όμως χρειαστείς κάτι παραπάνω από το Midi πρωτόκολλο τότε θα πρέπει να πας σε κάτι καλύτερο και πιό σοβαρό.

Να σημειώσω και κάτι σημαντικό. Όλα αυτά τα μικρά κοντρολεράκια, συνήθως δεν διαθέτουν κανονική έξοδο Midi παρά μόνο μία υποδοχή USB για να συνδεθούν μέσω Η/Υ, απ'όπου στέλνουν τα midi μηνύματα μέσω της usb θύρας (Midi over USB). Με άλλα λόγια ο μοναδικός τρόπος σύνδεσης - επικοινωνίας είναι μέσω USB, οπότε αν χρειαστεί να συνδέσεις αργότερα άμεσα κάποιο κοινό Midi Module θα έχεις  θέμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα, να κανω μια ερωτηση σχετικη με το θεμα, υπαρχει καποιος κονβερτορας οπου απο την usb θυρα ενος κοντρολερ να βγαζει σημα σε midi εξοδο?

Εαν υπαρχει σε κιτ ακομα καλυτερα .

το ''πάσο'' τρώει το λουκούμι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω μια ερώτηση σε σχέση με το akai midimix, το ableton και το minimoog vst.

 

Είδα ότι το midimix είναι συμβατό με ableton 9 και άνω. Στο 8 που έχω δεν το αναγνωρίζει. Έβαλα λοιπόν το 9 και το αναγνωρίζει. Όμως δεν μπορώ να ορίσω οποίο κουμπί θέλω στο minimoog vst. Δεν ξέρω γιατί. Πολύ περίεργο πραγματικά. Δεν ξέρω αν το έχει δοκιμάσει κανείς.

 

Έχουμε καμία πρόταση; Γιατί είναι ένα θέμα μιας και είναι το vst που χρησιμοποιώ κυρίως.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά ύστερα από πολύ ψάξιμο, το πρόβλημα το έχει το vst του minimoog. Κι άλλοι παραπονιούνται για το ότι δεν παίρνει καλό mapping. Η μόνη λύση που βρήκα με Ableton 8 ή 9 σε 32bit όμως και το vst της minimoog στην έκδοση 2.01 ή 2.2. Πιο πριν ή πιο μετά δεν...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν μια βοήθεια για το midimix.

 

Σκέφτομαι να αλλάξω τα κουμπάκια από τα ποτενσιόμετρα γιατί αυτά που έχει δε βολεύουν τόσο. Είδα ότι θέλει με shaft-D, δηλαδή η εγκοπή να είναι απέναντι ακριβώς από τον δείκτη. Έχουμε καμία φθηνή λύση? Γιατί σε ebay που κοιτάω υπάρχουν αλλά δε βρίσκω με shaft-D. Και ότι υπάρχει σε shaft-D είναι από 1€ και πάνω το τεμάχιο. Τώρα να δώσω 25€ δε θέλω.

 

Έχετε τίποτα στα υπόψη?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου