Προς το περιεχόμενο

KAWAI VPC-1, MP11 και σχετικές απορίες


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους.

 

Παίζω αρκετά χρόνια κλασσική σε ακουστικά πιάνα (κυρίως σε όρθια) όμως πρόσφατα έχω μετακομίσει σε διαμέρισμα και δεν γίνεται προς το παρόν να φέρω το πιάνο μου. Για αυτόν τον λόγο αποφάσισα να αγοράσω κάποιο ποιοτικό ηλεκτρονικό. Βέβαια είμαι αρκετά διστακτικός.. μιας και έχω απογοητευθεί στο παρελθόν από τα ηλεκτρονικά πιάνα. Κυρίως λόγο του "ψεύτικου" κλαβιέ  και της "άθλιας" καθυστέρησης αν χρησιμοποιούσα MIDI + VST. Να σημειώσω εδώ όμως ότι ποτέ δεν δοκίμασα κάποιο high-end. Το ανώτερο που είχα ήταν ένα Kurzweil PC88X.

 

Κάπου εδώ χρειάζομαι συμβουλή από εσάς που έχετε δοκιμάσει κάποιο αυτά ή παρόμοιας κλάσης ηλεκτρικά διότι στην περιοχή μου είναι δύσκολο να τα βρω και να τα δοκιμάσω (χωρίς αυτό να σημαίνει ότι θα το πάρω στα τυφλά).

 

Συγκεκριμένα, το κλαβιέ τους είναι αρκετά παρόμοιο με ενός ακουστικού;

Πιστεύετε ότι θα αντιμετωπίσω πρόβλημα με γρήγορα κομμάτια και με προχωρημένες τεχνικές όπως οι μπαλάντες του Chopin σε κάποιο από αυτά;

Αν τελικά επιλέξω κάποιο midi controller, θα καταφέρω να μειώσω το latency σε <6ms; (Έχω σχετικά καλό PC i7,12GB RAM, Scarlett 2i4 1st Gen).

 

Ευχαριστώ για τον χρόνο σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν τα πάω καλά με τις ορολογίες συγνώμη. Δεν με ενδιαφέρει αν θα είναι ηλεκτρικό πιάνο, midi controller ή master αφού θα επιλέξω αυτό με το καλύτερο κλαβιε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Καλύτερα να πάρεις ένα ηλεκτρικό πιάνο το οποίο και καλό κλαβιέ να έχει και καλό ήχο. Νομίζω πως αυτό είναι το καλύτερο για την δουλειά που το θέλεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Ταβάνι όσο έχει το MP11

https://www.thomann.de/gr/kawai_mp_11_se.htm?ref=search_prv_4

 

Στα 2300 υπάρχουν επιλογές όπως Yamaha, Roland, Dexibell, Nord.

 

Ερώτηση, ψάχνεις σε stage ή σε έπιπλο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Ωραία, και φυσικά μιλάμε για 88 πλήκτρα βαρυκεντρισμένα.

 

Αρχικά άκουσε και παίξε τα dexibell. Υπάρχουν σε stage και σε έπιπλο, ακριβώς τα ίδια.

Λέω ακριβώς τα ίδια διότι φοράνε τις ίδιες ακριβώς μηχανές στα stage και στα έπιπλα.

Καλού κακού έχε μαζί σου ένα ζευγάρι ακουστικά δικά σου, που ξέρεις τον ήχο τους όταν θα δοκιμάσεις τα stage.

 

Από Roland να ακούσεις και να παίξεις φυσικά το FP-90 αλλά και το FP-60, Θα σου έλεγα και για το RD-2000 αλλά α) ανεβαίνεις σε κόστος και β) έχει πράγματα που απ'ότι καταλαβαίνω δεν σε ενδιαφέρουν, οπότε γιατί να τα πληρώσεις;

 

Από Clavia ακούς το Nord Piano 3, που είναι κοντά στα χρήματα που αναφέρεις. Θα σου έλεγα για το νέο Nord Stage 3 88 αλλά ξεφεύγει αρκετά σε τιμή.

 

Τέλος ακούς και τα Yamaha. Υπάρχει μεγάλη ποικιλία τόσο σε stage όσο και σε έπιπλα. Κοίταξε το CP300 και CP4 λόγω κλαβιέ.

 

Καλό θα ήταν να παίξεις και το Kawai MP-11 SE. Απλά ως μέτρο σύγκρισης με τα πιό πάνω.

 

Για ότι έχεις απορία, ρωτάς.

 

Υ.Γ.

Δεν σου λέω λεπτομέρειες ήχου και χαρακτηριστικά διότι πιστεύω πως θα τις καταλάβεις από μόνος σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου