Προς το περιεχόμενο

Αγορά Synthesizer για dream pop- synth pop ήχο


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εεεε.... Άλλες εποχές τότες......... Λολ

 

 

Το μόνο σίγουρο. Στην εποχή μας, θα σάπιζε όλη τη μέρα στα ίντερνετ και αυτός καλή ώρα, και θα τσακώνονταν ποιο vst synth είναι το καλύτερο. Σιγά μην καθότανε όλη την ώρα να σκαρώνει κουτσούβελα και να γράφει φούγκες.  ;D ;D ;D

 

 

Α, και να δοκιμάσει και η Liliana το studio1 της presonus, χαλαρά το πιο εύκολο DAW, ας πούμε και κάτι on topic γιατί στο τέλος θα μας μπανάρουνε  ;D ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 37
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Δεν νομίζω ότι θα την καλύψει το arranger για το είδος που θέλει Κώστα γιαυτό και πρότεινα workstation όχι synth να έχει οπωσδήποτε sequencer και οι ήχοι στα workstation είναι πιο δημιουργικοί.  (πχ πολλά arranger δεν έχουν καν arpegiator).

 

η όλη ιδέα είναι δηλ να μάθει να φτιάχνει tracks από το sctratch σε 16κάναλο sequencer αυτό γίνεται και με όργανα 1οετίας όπως Korg m50, TR, Extreme, Roland FantomX, Yamaha Motif προηγούμενης γενιάς κτλ ακόμη και με το Μ1 γίνεται αλλά θα ακούγεται dream pop του 88...

 

σαφώς η λύση του υπολογιστή είναι πιο κατάλληλη, είναι πιο άνετα να φτιάχνεις ένα track σε μια 17" οθόνη pc παρά στην οθόνη ενός FantomX και έχεις ότι θες σε vst από moog εως dx7 αλλά και εκεί χρειάζεται εκπαίδευση χρειάζονται απλά κάποια tutorial και χρόνος πιστεύω να καταλάβει πως λειτουργεί το daw αυτό είναι όλο.

33 1/3333cos301/2sqrt564,0909{fx-dty/sqrtz}

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου θύμισες αυτό το dream pop αριστούργημα 

 

 

Όντως σε arranger μοιάζει φτιαγμένο  ;D ;D ;D

 

ντεν υπηρχανε αρενγκερς το 1979 καρντια μου  ;D ;D ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από DAW δεν σκαμπάζω. Σκέψου ότι το garage band που κατέβασα, δεν το καταλάβαινα.

Παίδες, εάν η κοπέλα δεν κατάλαβε το Garageband...την έχουμε άσχημα!!!  ;)

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΆΚΥΡΟ ΤΟ ΠΟΣΤ ΑΠΆΝΤΗΣΗ ΣΤΟΝ ΣΤΑΥΡΌ.

Διάβασα βιαστικά από κινητό και κατάλαβα λάθος αρχικά

 

Συμφωνώ απόλυτα για την επιλογή των προτεινόμενων workstation over του arranger στην τελική για τους λόγους που αναφέρει.

 

 

 

 

 

 

 

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίδες, εάν η κοπέλα δεν κατάλαβε το Garageband...την έχουμε άσχημα!!!  ;)

 

Ε, ναι ρε, αλλά ξέρει πιάνο, παίζει 20 χρόνια.

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοίτα να δεις, δεν βιάζομαι, έχω πράγματι λίγο διαθέσιμο χρόνο σε καθημερινή βάση, οπότε εκ των πραγμάτων δεν περιμένω θεαματική εξέλιξη, θέλω να το οργανώσω σε βάθος χρόνου. Αποτρεπτικά σε αυτή τη βάση μπορεί να λειτουργήσει το να χαωθώ με κάτι υπερ-πολύπλοκο  και απλώς να το παρατήσω ή να το παρκάρω, αν κολλήσω κάπου. Αυτό εννοούσα.

 

 

 

 

Τότε καλύτερα να μην το προχωρήσεις. Απάντησε στον εαυτό σου το εξής ερώτημα: Έχεις χρόνο και διάθεση να μάθεις ένα άλλο όργανο; Ένα όργανο όχι τόσο επίπονο όπως το κλασικό πιάνο, αλλά παρόλα αυτά μπελαλίδικο π.χ. ροκ κιθάρα. Έχεις χρόνο για κάτι τέτοιο; Γιατί κάτι ανάλογο είναι το να μπορείς να έχεις ένα αποτέλεσμα της προκοπής με τα μπλιμπλίκια. Θέλει επιμονή και μεθοδική δουλειά, δεν είναι κάτι απλό. Απλό θα ήταν να καταγράψεις το παίξιμό σου στο πιάνο, αλλά αν θέλεις να φτιάχνεις ολοκληρωμένα κομμάτια, θα μπλέξεις με MIDI, σύνθεση ήχου, ενορχήστρωση με drum machines, synth basses και samples, επεξεργασία ήχου και χρήση εφέ και όλα τα συμπράγκαλα, και εκεί χρειάζεται χρόνος και διάθεση. Δεν πιστεύω ότι αυτό που θα πω ισχύει για σένα, αλλά θυμάμαι με πίκρα την ψηλομύτικη διάθεση των καθαρόαιμων ωδειακών του παρελθόντος, που η έλλειψη επαφής με την πραγματικότητα και το αντικείμενο τους έκανε να έχουν μια προσέγγιση του στυλ "σιγά μωρέ, μόνα τους παίζουν αυτά", κάτι που δεν μπορεί να απέχει περισσότερο από την αλήθεια. Γιατί όταν σημειώνεις κάτι στο χαρτί πάνω από το πιάνο σου η δουλειά τελείωσε, ενώ αν σκοπεύεις να το αποτυπώσεις στο DAW σε μορφή τελικού ηχητικού αποτελέσματος, η δουλειά μόλις έχει αρχίσει.

 

Αν λοιπόν έχεις τη διάθεση να μάθεις ένα μουσικό όργανο, για μένα το τελειότερο μουσικό όργανο που υπάρχει, το σύγχρονο DAW, τότε η κοινότητα εδώ μπορεί και θα σε βοηθήσει. Ο χρόνος όμως και η διάθεση είναι εκ των ουκ άνευ.   

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aν αποφασίσεις για ableton τότε αυτα τα tutorial ειναι πολύ κατανοητά :

 

 

Δεν ξέρω για τα αλλα daw αλλα για το συγκεκριμένο υπάρχουν πολλά video tutorial και αυτός ειναι και ο λόγος που έχει αρκετή πέραση σε αρχάριους.

Κατα τη γνώμη μου ειναι και πολύ καθαρό και λογικό το layout του αλλα αυτό ειναι υποκειμενικό.

 

Ολα τα DAW έχουν άπειρες δυνατότητες, ειναι όμως στο χέρι σου τι θα χρησιμοποιήσεις απο όλα αυτά που έχεις διαθέσιμα.Δεν χρειάζεται να πνιγείς ούτε να χαωθείς, πολλές λειτουργίες πχ του ableton δεν τις έχω χρησιμοποιήσει ποτέ και είμαι σίγουρος οτι θα υπάρχουν πολλές που δεν ξέρω καν οτι υπάρχουν.Και αυτό θεωρώ ισχύει για μεγάλο μέρος των χρηστών.

 

Με την τριβή εξοικιώνεσαι με το interface και μετά απο κάποιο καιρό χρησιμοποιείς ο,τι σου χρειάζεται απο τις λειτουργίες του προγραμμάτος για να πετύχεις το στόχο σου.

Υπάρχουν τα πολύ βασικά που τα μαθαίνεις σε ενα μήνα και τα χρησιμοποιείς για πάντα και διάφορα άλλα που τα μαθαίνεις εν καιρώ.

 

Eνας τρόπος που γενικά βοηθάει αρχάριους (είχε βοηθήσει εμένα και άλλους φίλους μου) ειναι να κατεβάσεις απο κάπου το πρόγραμμα και σιγά σιγά να αρχίσεις εξοικιώνεσαι με τις βασικές λειτουργίες αλλα και συντομεύσεις στο πληκτρολόγιο.

Στην αρχή θα φτιαχνεις  μικρά loops (ενα στοιχειώδες beat, μια απλή μπασογραμμή και κάποιου είδους μελωδία/αρμονία).

Με το που το ανοίξεις μην σκεφτείς "θέλω να φτιάξω αυτό", απλά κάνε οτι σου είναι πιο φυσικό να κάνεις με οτιδήποτε καινούριο.

Εξερεύνησε το.

Μετά δές βίντεο και πιο μετά μπορείς να ξεκινήσεις να κοιτάς και το manual.

Ενας επίσης καλός τρόπος να σου κρατηθεί ψηλά το ενδιαφέρον να ασχοληθείς ειναι να αγοράσεις κάτι. (πχ ενα συνθ ή μια κάρτα ήχου)

Οταν αγοράζεις κάτι η φυσική του παρουσία και η σκέψη οτι ξόδεψες χρήματα και χρόνο για αυτό σε "πιέζει" να ασχοληθείς.

Δεσμέυεσαι επειδή έχεις διαθέσει καποιο ποσό που θα μπορούσες να έχεις διαθέσει αλλού οπότε κατευθείαν το χόμπυ σου έχει αποκτήσει υπόσταση.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου θύμισες αυτό το dream pop αριστούργημα 

 

 

 

 

Θέλω να πιστεύω ότι έχεις δει και την αντίστοιχη ταινία-ΕΠΟΣ, διάρκειας 2h40min, με Ζαφείρη Μελά στο ρόλο του πρεζέμπορα.

 

O tragoudistis kai to koritsi tou bar (Video 1985) - IMDb

 

(σόρι για το οφτοπικ, αλλά πρόκειται για trash-διαμαντάκι.. :P )

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σταύρο, να προσθέσω ότι στο κομμάτι της παραγωγής υπάρχει ένας φίλος που θα την κάνει σε ότι και να ηχογραφήσω/ολοκληρώσω, αλλά βρίσκεται και θα βρίσκεται Σκωτία, οπότε δεν μπορεί να με κατευθύνει, θα κάνει ότι κάνει εξ αποστάσεως και αφού ολοκληρώσω κάποια πράγματα.το λέω γιατί δεν ξέρω κατά πόσο παίζει ρόλο σε αυτά που συζητάτε για το arranger, το workstation και τις λοιπές επιλογές. Εκείνος θα μπορεί να προσθέσει χίλια δυο πράγματα από εφέ κλπ.

Βασικά εμένα το πρόβλημα μου με το DAW  είναι η εξοικείωση με το περιβάλλον και τα εργαλεία του, μόνο με youtube tutorials γίνεται αυτό; Διότι χωρίς μπούσουλα  ή οργανωμένο περιβάλλον εκμάθησης, δεν ξέρω κατά πόσο μπορώ να το προχωρήσω ως αυτοδίδακτη.

 

Δεν νομίζω ότι θα την καλύψει το arranger για το είδος που θέλει Κώστα γιαυτό και πρότεινα workstation όχι synth να έχει οπωσδήποτε sequencer και οι ήχοι στα workstation είναι πιο δημιουργικοί.  (πχ πολλά arranger δεν έχουν καν arpegiator).

 

η όλη ιδέα είναι δηλ να μάθει να φτιάχνει tracks από το sctratch σε 16κάναλο sequencer αυτό γίνεται και με όργανα 1οετίας όπως Korg m50, TR, Extreme, Roland FantomX, Yamaha Motif προηγούμενης γενιάς κτλ ακόμη και με το Μ1 γίνεται αλλά θα ακούγεται dream pop του 88...

 

σαφώς η λύση του υπολογιστή είναι πιο κατάλληλη, είναι πιο άνετα να φτιάχνεις ένα track σε μια 17" οθόνη pc παρά στην οθόνη ενός FantomX και έχεις ότι θες σε vst από moog εως dx7 αλλά και εκεί χρειάζεται εκπαίδευση χρειάζονται απλά κάποια tutorial και χρόνος πιστεύω να καταλάβει πως λειτουργεί το daw αυτό είναι όλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου