Προς το περιεχόμενο

Αγορά Synthesizer για dream pop- synth pop ήχο


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα,

Δεν έχω αγγίξει synthesizer ποτέ, αλλά παίζω πιάνο 20 χρόνια

 

 

 

δεν ξέρω πως θα το προχωρήσω γιατί δεν έχω να διαθέσω και απεριόριστο χρόνο.

 

 

 

Τότε καλύτερα να μην το προχωρήσεις. Απάντησε στον εαυτό σου το εξής ερώτημα: Έχεις χρόνο και διάθεση να μάθεις ένα άλλο όργανο; Ένα όργανο όχι τόσο επίπονο όπως το κλασικό πιάνο, αλλά παρόλα αυτά μπελαλίδικο π.χ. ροκ κιθάρα. Έχεις χρόνο για κάτι τέτοιο; Γιατί κάτι ανάλογο είναι το να μπορείς να έχεις ένα αποτέλεσμα της προκοπής με τα μπλιμπλίκια. Θέλει επιμονή και μεθοδική δουλειά, δεν είναι κάτι απλό. Απλό θα ήταν να καταγράψεις το παίξιμό σου στο πιάνο, αλλά αν θέλεις να φτιάχνεις ολοκληρωμένα κομμάτια, θα μπλέξεις με MIDI, σύνθεση ήχου, ενορχήστρωση με drum machines, synth basses και samples, επεξεργασία ήχου και χρήση εφέ και όλα τα συμπράγκαλα, και εκεί χρειάζεται χρόνος και διάθεση. Δεν πιστεύω ότι αυτό που θα πω ισχύει για σένα, αλλά θυμάμαι με πίκρα την ψηλομύτικη διάθεση των καθαρόαιμων ωδειακών του παρελθόντος, που η έλλειψη επαφής με την πραγματικότητα και το αντικείμενο τους έκανε να έχουν μια προσέγγιση του στυλ "σιγά μωρέ, μόνα τους παίζουν αυτά", κάτι που δεν μπορεί να απέχει περισσότερο από την αλήθεια. Γιατί όταν σημειώνεις κάτι στο χαρτί πάνω από το πιάνο σου η δουλειά τελείωσε, ενώ αν σκοπεύεις να το αποτυπώσεις στο DAW σε μορφή τελικού ηχητικού αποτελέσματος, η δουλειά μόλις έχει αρχίσει.

 

Αν λοιπόν έχεις τη διάθεση να μάθεις ένα μουσικό όργανο, για μένα το τελειότερο μουσικό όργανο που υπάρχει, το σύγχρονο DAW, τότε η κοινότητα εδώ μπορεί και θα σε βοηθήσει. Ο χρόνος όμως και η διάθεση είναι εκ των ουκ άνευ.     

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 37
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Καλησπέρα,

Δεν έχω αγγίξει synthesizer ποτέ, αλλά παίζω πιάνο 20 χρόνια και σκέφτομαι πολύ σοβαρά μια σειρά μουσικών συνθέσεων και στίχων dream pop αισθητικής  που έχω ολοκληρώσει τα τελευταία χρόνια, να τα μεταφέρω σε synth για να τα δουλέψω εκεί . Τι προτείνετε;  Ψάχνω κάτι που να υπάρχει στην ελληνική αγορά και να μην κοστίζει μια περιουσία , max 400  ευρώ σκέφτομαι για αρχή.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

 

Kατά την άποψη μου, και εφόσον δεν έχεις εμπειρία από synthesizer και δεν γνωρίζεις την λογική του workstation που είναι ένα ολοκληρωμένο παραγωγικό εργαλείο είτε σε κλασσική μορφή οργάνου, είτε μέσω υπολογιστή με αντίστοιχο software και παράλληλα προς το παρόν διαθέτεις ένα μικρό budget και συνυπολογίζοντας την εμπειρία που έχεις στο πιάνο και παράλληλα το τι θέλεις να κάνεις, εγώ θα σου πρότεινα ένα μεταχειρισμένο arranger, στη λαϊκή διάλεκτο αρμόνιο.

 

Τι κερδίζεις.

Τα arrangers της τελευταίας δεκαετίας έχουν ευρεία γκάμα ΠΟΙΟΤΙΚΩΝ ήχων και αντίστοιχων εφφε και μέσω των έτοιμων στύλ/ακκομπανιαμέντων τους (που είναι πλήρως προγραμματιζόμενα και είναι δύσκολη η διαδικασία)  και των λειτουργιών τους , με λίγη μελέτη, θα μπορείς να τα προσαρμόσεις στις συνθέσεις σου φτιάχνοντας τις ενορχηστρώσεις που θές στους ήχους που σκέφτεσαι.

 

Η διαδικασία για να μην πολυλογώ του προγραμματισμού θα σου δώσει από τις πρωτες προσπάθειες τα εφόδια για να μπεις στη λογική των πιο εξελιγμένων workstation και αντιστοιχα να έχεις τα φόντα για να προχωρήσεις και μέσω του υπολογιστή ακόμα και σε ολοκληρωμένες παραγωγές επενδύοντας αντίστοιχα.

 

Ενδεικτικά μπορείς να ψάξεις στα μεταχειρισμένα και στο section των αγγελιών του noiz στην τιμή που θέλεις

για Korg pa50

      Roland EXR

      Yamaha PSR 550 και πάνω

 

(υπάρχουν και άλλα που δεν συγκρατώ τώρα τα μοντέλα καλύτερα από αυτά που προτείνω σε μεταχειρισμένα και μπορεί να πετύχεις καλή τιμή από κανέναν που τα σκοτώνει για να πληρώσει εφορία π.χ. αλλά πάνω κάτω τα ίδια κάνουν και είναι πολύ πλουσια σε δυνατότητες με αποτέλεσμα επαγγελματικού επιπέδου όσων αφορα τον ήχο)

 

Μπορεί να στραφείς και σε καινούργιο arranger με λιγα λεφτά παραπάνω και να βγάλεις πολύ καλό αποτέλεσμα επίσης με περισσότερη γκάμα ήχων και δυνατοτήτων αλλά κατά την γνώμη μου το να βγάλεις καλό αποτέλεσμα σε αυτό που θες είναι θέμα και ικανοτήτων.

 

Παράδειγμα εγώ που ασχολούμαι 40 χρόνια με συνθεσάιζερ, arrangers, workstations και ξέρω τα άπαντα για αυτά και τα κάνω οτι θέλω και παίζω και γράφω καλά , και σε ενα σχετικά σύγχρονο μεταχειρισμένο arranger θα ηχογραφούσα σε όλα τα στύλ και θα με ρωτάγανε, πως το έφτιαξες ρε μεγάλε?

Έ απλά με ένα φτηνό arranger θα απαντούσα.

 

Χιουμοριστικό μεν αυτό που γράφω τωρα αλλά για εμένα ισχύει και για να ισχύει για εμένα , μπορεί να ισχύει για όλους αρκει να έχουν την εμπειρία και θα σε βοηθήσει η λύση μου όπως και εμένα με βοήθησε πρίν 30 χρόνια,να αποκτήσεις την αντιστοιχη εμπειρια και παράλληλα να κάνεις τη δουλειά σου.

 

Αυτά ως άποψη απο εμένα.

 

 

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κώστα παικταρά, το πρόβλημα δεν είναι στο αν θα είναι PC, workstation ή arranger, το πρόβλημα είναι εδώ:

 

 

Σκέψου ότι το garage band που κατέβασα, δεν το καταλάβαινα.

 

 

 

Θα πρέπει η Λιλιάνα να καταλάβει ότι το αντίστοιχο είναι να πει κάποιος "αγόρασα μια κιθάρα και δεν την καταλάβαινα." Ναι, αν δεν το μελετήσεις δε θα το καταλάβεις, ΟΤΙ και να πάρεις. Πιο εύκολο περιβάλλον άλλωστε από του garageband δε νομίζω να υπάρχει  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κώστα παικταρά, το πρόβλημα δεν είναι στο αν θα είναι PC, workstation ή arranger, το πρόβλημα είναι εδώ:

 

 

 

 

Θα πρέπει η Λιλιάνα να καταλάβει ότι το αντίστοιχο είναι να πει κάποιος "αγόρασα μια κιθάρα και δεν την καταλάβαινα." Ναι, αν δεν το μελετήσεις δε θα το καταλάβεις, ΟΤΙ και να πάρεις. Πιο εύκολο περιβάλλον άλλωστε από του garageband δε νομίζω να υπάρχει  ;D

 

Εγώ πιστεύω πως με το arranger οπως το περιέγραψα θα τα καταφέρει καλύτερα.

Επειδή ξέρεις και εσύ, αν είναι να κάνει κάτι για αυτό που θέλει πιο γρήγορα και με μεγαλύτερες ελπίδες επιτυχίας, να την ενθαρρύνεις στην πρότασή μου.

 

Κατά τα άλλα έλιωσα με τα υπέροχο που έγραψες ( περι ωδειακών και πως νομίζουν πως πατάς ένα κουμπί και τα κάνουν όλα) χαχαχαχα έτσι είναι. Ακόμα πολλοί το πιστεύουν αυτό. 

 

Εγώ θα επιμείνω. Να πάρει ένα arranger μεταχειρισμένο για 400 ευρώ και αν πάρει ενα καλό και το μετανιώσει ή δεν τα καταφέρει, το ξαναπουλάει στην ίδια τιμή.

Άμα δεν τα καταφέρει με αυτό, δεν θα τα καταφέρει με τίποτε άλλο.

 

Το κλασσικο arranger έχει μια δομη που είναι πιο φιλική και κατανοητή από το garageband (που έχεις δικιο πως είναι είναι επίσης φιλικό)  και με λιγη προσπάθεια με το αντίστοιχο manual σε έτοιμα ακκομπανιαμέντα/στυλ whatever που μπορεί να πειράξει (ακόμα και να της δώσουν ιδέες και να γράψει πάνω σε αυτά) άμα έχει και τιποτα της προκοπής γράψει έτοιμο :-) θα βγάλει πολύ καλό αποτέλεσμα.

 

Έτσι ξεκινήσαμε και εμείς κακά τα ψέμματα.

 

Άμα κάμω λάθος συγχωρνάτε με, αλλά νομίζω πως έχω point.

...

Και αφού έχει και pc θα γράψει στο arranger, θα πάρει και το audacity να μάθει και απο daw, θα βάλει καρφι το arranger και το μικρόφωνο,  για να γράψει αυτό που έφτιαξε και να βάλει και μια φωνή π.χ. και εφφέ στη φωνή, θα τα μιξάρει και έτοιμο το τραγούδι.

 

Μπάμ μπαμ χαχαχαχαχαχαχαχαχα

 

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένα arranger είναι πάντα μια καλή επιλογή για ξεκίνημα, θα μπορεί να χρησιμέψει και σαν midi controller, αλλά από ότι έχω καταλάβει η ΟΡ θέλει να δώσει έμφαση στο να ψάξει τους synth ήχους και να φτιάξει εκ του μηδενός τις ενορχηστρώσεις της, και εκεί δεν είναι το δυνατό τους σημείο, έτσι δεν είναι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένα arranger είναι πάντα μια καλή επιλογή για ξεκίνημα, θα μπορεί να χρησιμέψει και σαν midi controller, αλλά από ότι έχω καταλάβει η ΟΡ θέλει να δώσει έμφαση στο να ψάξει τους synth ήχους και να φτιάξει εκ του μηδενός τις ενορχηστρώσεις της, και εκεί δεν είναι το δυνατό τους σημείο, έτσι δεν είναι;

 

Kατά τη γνώμη μου η γκάμα τους γι αυτό που θέλει να κάνει θα την καλύψει.

Θεωρώ για τα στύλ που ανέφερε οι ήχοι θα την καλύψουν.

Την απόλυτη παραγωγή ιδιαίτερα στο θέμα των ήχων, πάλι λόγω έλλειψης γνώσεων προγραμματισμού αλλά και γνώσεων μίξης θεωρώ πως δεν θα την καταφέρει πόσο μάλλον αμα δεν δύναται να διαθέσει χρόνο.

 

Κάποιο χρόνο όπως υπέδειξες θα διαθέσει, αυτό δεν θα το αποφύγει, να ΤΟ ΞΕΧΑΣΕΙ λολ

σε κάθε περίπτωση, γι αυτό ακριβώς με τη λύση μου με τον λιγότερο χρόνο, θα πετύχει το καλύτερο αποτέλεσμα και παράλληλα θα πάρει καλές βασεις και δεν θα υπερβεί το budget της.

 

Μετά από 4 ουϊσκι κόλα που πίνω μόνος μου σημερα στο σπίτι, με τα δεδομένα που βλέπω αυτό μου έρχεται να γράψω ως καλύτερη λύση στο θέμα. 

 

 

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Μετά από 4 ουϊσκι κόλα που πίνω μόνος μου σημερα στο σπίτι, με τα δεδομένα που βλέπω αυτό μου έρχεται να γράψω

 

Μου θύμισες αυτό το dream pop αριστούργημα 

 

 

Όντως σε arranger μοιάζει φτιαγμένο  ;D ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου θύμισες αυτό το dream pop αριστούργημα 

 

 

Όντως σε arranger μοιάζει φτιαγμένο  ;D ;D ;D

 

Εγώ πάντως με το psr 550 μου  φτιάχνω αμα λαχει πολύ αξιοπρεπες dream pop, αλλά το έχω κάνει γονική παροχή στον γιό μου. Δεν με αφήνει να το αγγίξω πια, το έχει αναλάβει αυτός. Ε, σε λιγο θα μου πει, γέρο, αντε πιες το τσαϊ σου και ας τα όλα τα synthia και τα vst σε εμένα, εσύ ξόφλησες. χαχαχαχαχαχαχαχα

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντως με το psr 550 μου  φτιάχνω αμα λαχει πολύ αξιοπρεπες dream pop, αλλά το έχω κάνει γονική παροχή στον γιό μου. Δεν με αφήνει να το αγγίξω πια, το έχει αναλάβει αυτός. Ε, σε λιγο θα μου πει, γέρο, αντε πιες το τσαϊ σου και ας τα όλα τα synthia και τα vst σε εμένα, εσύ ξόφλησες. χαχαχαχαχαχαχαχα

 

 

Μην το παίρνεις προσωπικά, από την αρχή ξοφλημένοι ήμασταν  ;D ;D ;D Άκου εδώ τον μεγάλο:

 

 

 

 

1707, Mühlhausen λέει. Ξέρεις τι σημαίνει αυτό; το έγραψε 22 ετών. 22 ΕΤΩΝ  :o Είκοσι χρόνια λέει η ΟΡ παίζει πιάνο, εγώ παραπάνω από 20 χρόνια λιώνω με τα μπλιμπλίκια, και αν καταφέρουμε το 0.000000001 % αυτού και μόνο του χορικού ζήτημα είναι. Ξοφλημένοι από την αρχή φίλε μου  ;D ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

 

 

Μην το παίρνεις προσωπικά, από την αρχή ξοφλημένοι ήμασταν  ;D ;D ;D Άκου εδώ τον μεγάλο:

 

 

 

 

1707, Mühlhausen λέει. Ξέρεις τι σημαίνει αυτό; το έγραψε 22 ετών. 22 ΕΤΩΝ  :o Είκοσι χρόνια λέει η ΟΡ παίζει πιάνο, εγώ παραπάνω από 20 χρόνια λιώνω με τα μπλιμπλίκια, και αν καταφέρουμε το 0.000000001 % αυτού και μόνο του χορικού ζήτημα είναι. Ξοφλημένοι από την αρχή φίλε μου  ;D ;D ;D

 

Εεεε.... Άλλες εποχές τότες......... Λολ

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου