Προς το περιεχόμενο

Αγορά Synthesizer για dream pop- synth pop ήχο


Προτεινόμενες αναρτήσεις

οκ, θα τα τσεκάρω, ευχαριστώ πολύ.

 

Aν αποφασίσεις για ableton τότε αυτα τα tutorial ειναι πολύ κατανοητά :

 

 

Δεν ξέρω για τα αλλα daw αλλα για το συγκεκριμένο υπάρχουν πολλά video tutorial και αυτός ειναι και ο λόγος που έχει αρκετή πέραση σε αρχάριους.

Κατα τη γνώμη μου ειναι και πολύ καθαρό και λογικό το layout του αλλα αυτό ειναι υποκειμενικό.

 

Ολα τα DAW έχουν άπειρες δυνατότητες, ειναι όμως στο χέρι σου τι θα χρησιμοποιήσεις απο όλα αυτά που έχεις διαθέσιμα.Δεν χρειάζεται να πνιγείς ούτε να χαωθείς, πολλές λειτουργίες πχ του ableton δεν τις έχω χρησιμοποιήσει ποτέ και είμαι σίγουρος οτι θα υπάρχουν πολλές που δεν ξέρω καν οτι υπάρχουν.Και αυτό θεωρώ ισχύει για μεγάλο μέρος των χρηστών.

 

Με την τριβή εξοικιώνεσαι με το interface και μετά απο κάποιο καιρό χρησιμοποιείς ο,τι σου χρειάζεται απο τις λειτουργίες του προγραμμάτος για να πετύχεις το στόχο σου.

Υπάρχουν τα πολύ βασικά που τα μαθαίνεις σε ενα μήνα και τα χρησιμοποιείς για πάντα και διάφορα άλλα που τα μαθαίνεις εν καιρώ.

 

Eνας τρόπος που γενικά βοηθάει αρχάριους (είχε βοηθήσει εμένα και άλλους φίλους μου) ειναι να κατεβάσεις απο κάπου το πρόγραμμα και σιγά σιγά να αρχίσεις εξοικιώνεσαι με τις βασικές λειτουργίες αλλα και συντομεύσεις στο πληκτρολόγιο.

Στην αρχή θα φτιαχνεις  μικρά loops (ενα στοιχειώδες beat, μια απλή μπασογραμμή και κάποιου είδους μελωδία/αρμονία).

Με το που το ανοίξεις μην σκεφτείς "θέλω να φτιάξω αυτό", απλά κάνε οτι σου είναι πιο φυσικό να κάνεις με οτιδήποτε καινούριο.

Εξερεύνησε το.

Μετά δές βίντεο και πιο μετά μπορείς να ξεκινήσεις να κοιτάς και το manual.

Ενας επίσης καλός τρόπος να σου κρατηθεί ψηλά το ενδιαφέρον να ασχοληθείς ειναι να αγοράσεις κάτι. (πχ ενα συνθ ή μια κάρτα ήχου)

Οταν αγοράζεις κάτι η φυσική του παρουσία και η σκέψη οτι ξόδεψες χρήματα και χρόνο για αυτό σε "πιέζει" να ασχοληθείς.

Δεσμέυεσαι επειδή έχεις διαθέσει καποιο ποσό που θα μπορούσες να έχεις διαθέσει αλλού οπότε κατευθείαν το χόμπυ σου έχει αποκτήσει υπόσταση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 37
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Δεν μαθαίνεις μόνο απο video tutorials απλά αυτός ειναι ο πιο εύκολος κατα γενική ομολογία τρόπος να ξεκινήσεις γιατι είσαι ήδη στο περιβάλλον έστω και σαν εξωτερικός θεατής οπότε εξοικιώνεσαι καλύτερα και στις λειτουργίες και στο πού ειναι τι.

Ο φίλος σου θα βοηθήσει και καλά θα κάνει αλλα τα εφέ που συζητάς μπαίνουν στο στάδιο της μίξης.

Δεν μπορεί κάποιος να προσθέσει "δημιουργικά" εφέ σε δικό σου κομμάτι.

Πολλές φορές τα εφέ ειναι μέρος του ίδιου του ήχου.

Mπορεί σε κάτι που ακούγεται ξερό να βάλει λίγο reverb ή delay για να αποκτήσει διάσταση αλλα αν πχ η κύρια σου μελώδία θελει delay για να δουλέψει σαν μελωδία ή πχ flanger για να δέσει με το pad απο πίσω τότε αυτό ειναι δική σου δουλειά, εσύ το κρίνεις όσο το κομμάτι φτιάχνεται.

Αν όμως εσύ θες απλά να παίξεις κάποια parts και το κομμάτι να το φτιάξει άλλος τότε αλλαζει το πράγμα.

Εκει απλά σου στέλνει ο άλλος το κομμάτι έτοιμο με τα tracks φορτωμένα με τον ήχο που θέλει και εσύ παιζεις αυτόν τον ήχο όπως έχετε συμφωνήσει και του το ξαναστέλνεις πίσω.

Για αυτό το σενάριο απλά χρησιμοποιείς ο,τι πρόγραμμα χρησιμοποιεί και ο φίλος σου και αγοράζεις οποιο πλήκτρο σε βολεύει για να παίζεις τα parts που σου έχουν ανατεθεί.

Και τελειώνει εκεί ο ρόλος σου.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ipad μόνο άχρηστο δεν είναι για μουσικές εφαρμογές αλλα για την ώρα θα επικεντρωνόμουν στο να βρώ κάρτα ήχου και να διαλέξω πρόγραμμα.

Στην αρχή θα κάνεις δουλειά με το pc μόνο.

Το ipad ειναι πολύ χρήσιμο ειδικά σαν εξωτερικό midi controller/synth programmer κλπ αλλα αυτό θα το ανακαλύψεις αργότερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εάν το hp τηρεί αυτές τις προδιαγραφές System requirements: from Win7 (64-bit),  Multicore CPU, 4 GB RAM, 6 GB HD, Internet connection τότε μπορείς να ξεκινήσεις με αυτό https://www.thomann.de/gr/ableton_live_10_intro.htm και επειδή είσαι μαθημένη από πιάνο μάλλον θα χρειαστείς 88αρι βαρυκεντρισμένο σαν αυτό https://www.thomann.de/gr/m_audio_keystation_88_mkii.htm

 

τώρα για κάρτα ήχου δεν ξέρω ας προτείνει κάποιος κάτι καλό αλλά πάρε και μια ψύκτρα για το hp γιατί έρχεται καλοκαίρι και θα ανεβάσει θερμοκρασίες με το ableton επάνω :P

 

σιγά σιγά και με κάποια tutorials σε youtube για βοήθεια θα την βρεις την άκρη

33 1/3333cos301/2sqrt564,0909{fx-dty/sqrtz}

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

θα χρειαστείς 88αρι βαρυκεντρισμένο σαν αυτό https://www.thomann.de/gr/m_audio_keystation_88_mkii.htm

 

σταύρο..αυτό δεν είναι βαρυκεντρισμένο..

επίσης σαν πληκτράς με παρελθόν κλασικού πιάνου..θα απέφευγα τα maudio..(όπως και άλλοι πληκτράδες έχουν συμφωνήσει)

θα πρότεινα κάτι σε αυτό..

https://www.thomann.de/gr/studiologic_sl88_studio.htm

 

Από κει και πέρα..η ταπεινή μου γνώμη είναι πως δεν υπάρχει η "σωστή απάντηση"..

για αυτό θα κάνω μια προσπάθεια ταξινόμησης σε υπέρ και κατά..όπως τα έχω δει από την προσωπική μου ενασχόληση:

 

αν πάρεις hardware synthesizer/workstation οτιδήποτε:

θετικά:

κουμπώνεις στα ηχεία...παίζεις..ακούς ήχος στο πρώτο λεπτό...

αντίστοιχη διαδικασία με PC μπορεί να σου φάει και 1 εβδομάδα (σέταρε το DAW, βάλε σωστούς drivers, κάρτα ήχου, βρες vst, άνοιξέ τα πείραξέ τα κτλ..)

η φυσική αίσθηση του οργάνου μέσα στο δωμάτιό σου σου "¨ανοίγει την όρεξη"..κάτι που δεν μπορώ να περιγράψω διαφορετικά αλλά το βίωσα με το πρώτο μου αληθινό hardware synth..

παρόλο που το PC μου είναι υπερλουξ και θα ανοίξει σε 1 λεπτό τα πάντα..νιώθω μια αμεσότητα με το hardware..μια ανάγκη να το περιεργαστώ..το οποίο περιέργως μου έδωσε ώθηση και όρεξη να ασχοληθώ περισσότερο και με τα όργανα-vst που είχα στο DAW..

αρνητικά:

σε γενικό κανόνα τα hardware είναι πολύ μικρότερων δυνατοτήτων και υψηλότερου κόστους...ενώ ακόμα και με μηδέν budget έχεις βάλει ένα DAW και έχεις βρει 3-4 πολύ καλά free ή πολύ φτηνά vst.. (google: dream pop vst)

διάφορα άλλα που μάλλον δεν μας απασχολούν εδώ

 

συνολικά: δεν ξέρω αν είναι καλύτερο για κάποιον να ασχοληθεί πρώτα με hardware και μετά με VST...

αν ξεκινήσεις με vst και daw υπάρχει ο κίνδυνος όπως είπαν αρκετοί να απογοητευτείς και να τα παρατήσεις..αν όμως είσαι έτοιμη να επενδύσεις χρόνο και κόπο..σίγουρα δεν θα χάσεις..

νομίζω ότι όπως και να ξεκινήσεις..αν έχεις υπομονή..αργά η γρήγορα θα βρεις το δρόμο σου :)

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σταύρο..αυτό δεν είναι βαρυκεντρισμένο..

επίσης σαν πληκτράς με παρελθόν κλασικού πιάνου..θα απέφευγα τα maudio..(όπως και άλλοι πληκτράδες έχουν συμφωνήσει)

θα πρότεινα κάτι σε αυτό..

https://www.thomann.de/gr/studiologic_sl88_studio.htm

 

Αυτό κοστίζει 400 ευρά, άμα είναι να δώσει 400 να πάρει midi controller για έχει την αίσθηση πιάνου χωρίς ήχους ας πάει να πάρει ένα μεταχειρισμένο Triton Classic/TR/Le 88άρι να έχει και 300 ήχους επάνω & sequencer+midi και να έχει και το βαρυκεντρισμένο και την synth engine και ας παίζει το φυσικό πιάνο να της πιάνεται κιόλας ;D ;D

 

επίσης πολύ καλή επιλογή είναι και το Korg m50 88 που έχει και pc editor+usb και έτοιμα templates για daw το ξανανέφερα να μη μπλέξει με midi-usb καλώδια.

 

 

33 1/3333cos301/2sqrt564,0909{fx-dty/sqrtz}

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό κοστίζει 400 ευρά, άμα είναι να δώσει 400 να πάρει midi controller για έχει την αίσθηση πιάνου χωρίς ήχους ας πάει να πάρει ένα μεταχειρισμένο Triton Classic/TR/Le 88άρι να έχει και 300 ήχους επάνω & sequencer+midi και να έχει και το βαρυκεντρισμένο και την synth engine και ας παίζει το φυσικό πιάνο να της πιάνεται κιόλας ;D ;D

 

επίσης πολύ καλή επιλογή είναι και το Korg m50 88 που έχει και pc editor+usb και έτοιμα templates για daw το ξανανέφερα να μη μπλέξει με midi-usb καλώδια.

 

δεν διαφωνώ..αλλά το λέω γιατί είπες ότι το maudio είναι βαρυκεντρισμένο..που δεν είναι..

εκτός αυτού πιστεύω ότι τα studiologic midi keyboard είναι πολύ καλύτερης ποιότητας όσον αφορά το πλήκτρο από άλλα όργανα που έχουν "έξτρα" πράγματα..

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου