Προς το περιεχόμενο

Service ΝΑΚΑ Αιώνια καθυστέρηση!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Άγορασα ένα πετάλι (αξίας άνω των 300 ευρώ)  το οποίο παρέλαβα από το κατάστημα-αντιπρόσωπο του Φίλιππου Νάκα. Μετά από ένα μήνα και με χρήση μόνο 1-2 φορές την βδομάδα, το πετάλι χάλασε.

 

    Το τοπικό κατάστημα με παρέπεμψε στον τοπικό ηλεκτρονικό σέρβις, ο οποίος με παρέπεμψε στα κεντρικά service του Φίλιππου Νάκα στην Αθήνα.

 

    Τους το έστειλα στα κεντρικά service, και μιλήσαμε τηλεφωνικά με τον άνθρωπο που ανέλαβε την επισκευή, και μάλιστα του είχα στείλει και εγγράφως αναλυτικό email με βίντεο το οποίο περιέγραφα την δυσλειτουργία του αναλυτικά.

 

    Αφού πέρασε εναμισης μήνας και ίσως και παραπάνω, πήρα τηλέφωνο πάλι και μου είπαν ότι θα το επιδιορθώσουν μες στην βδομάδα.

 

    Τελικά, μετά με πήραν τηλέφωνο οι ίδιοι και με ρώτησαν ''τι πρόβλημα έχει το πετάλι είπαμε?? ;D''. Τους λέω μα σας έχω στείλει εδώ και 2 μήνες email με βίντεο που εξηγώ αναλυτικά το πρόβλημα. Μετά από λίγο μου έστειλαν πίσω ολοκαίνουργιο πετάλι.  ::)

 

  Σε απλή μετάφραση, πέρασαν περίπου δυο μήνες με το μηχάνημα να κάθεται και να μην το τσεκάρει/επιδιορθώσει κανείς, και ούτε να μπει στην διαδικασία να διαβάσει το mail μου, και την εβδομάδα που μάλλον ασχολήθηκαν με την υπόθεσή μου και διαπίστωσαν ότι το προϊόν είναι όντως ελαττωματικό μου έστειλαν ένα καινούργιο. Με δικά μου έξοδα αποστολής.  ::)

 

    Θα μπορούσαν τουλάχιστον να μου είχαν στείλει καινούργιο εξαρχής χωρίς να περάσει τόσος χρόνος. Και αν το έπαιρνα από Γερμανία, δεν είμαι σίγουρος αν θα πλήρωνα έξοδα αποστολής.

 

    Αυτό που με πείραξε βέβαια πιο πολύ από όλη την ιστορία δεν είναι ο Νάκας αλλά η εταιρεία κατασκευής του πεταλιού (Radial) η οποία υποτίθεται ότι είναι high-end εταιρεία μουσικού εξοπλισμού, καθώς και το καινούργιο πετάλι που παρέλαβα, μου έβγαλε προβλήματα με τα οποία δεν είχα πια καμιά όρεξη ή διάθεση να ασχοληθώ ξανα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 24
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

  Με δικά μου έξοδα αποστολής.  ::)

 

    Θα μπορούσαν τουλάχιστον να μου είχαν στείλει καινούργιο εξαρχής χωρίς να περάσει τόσος χρόνος. Και αν το έπαιρνα από Γερμανία, δεν είμαι σίγουρος αν θα πλήρωνα έξοδα αποστολής.

 

Κάποιες φορές ίσως αξίζει να απευθύνεσαι και στον κατασκευαστή

 

Αγόρασα ενισχυτή μεταχειρισμένο αλλά εντός εγγύησης από ευρωπαϊκό κατάστημα.  Όταν προέκυψε πρόβλημα και επειδή η εγγύηση είναι προσωπική ( νομίζω  δλδ)  μίλησα με email απευθείας στον κατασκευαστή

 

Στην πρώτη απάντηση μου ζήτησε να το στείλω στο ευρωπαϊκό μουσικό κατάστημα. Απλή τίμια τυπική απάντηση

 

Εξηγώ ότι δεν μπορώ για τον Χ λόγο. Και πολύ απλά μου είπαν στείλτο Αγγλία τάδε οδό να το ελέγξουμε εμείς. Ούτε μα  ούτε μου

 

Είναι και θέμα νοοτροπίας imho

 

Αποστόλη Αγγλία με δικά μου έξοδα.  Την επόμενη ακριβώς μέρα που έφτασε στέλνουν mail ότι σε πρώτη φάση επιβεβαιωνουμε το πρόβλημα και το  εξετάζουμε

 

Στην επόμενη φάση αναλυτικές οδηγίες με φώτο το τι έκαναν και γιατί.  Για το πως να μην ξαναγίνει και πως να το φτιάξεις μόνος σου αν και εφόσον προκύψει ξανά ( και πιάνουν τα χέρια σου αλλά ήταν απλό στη δική μου περίπτωση)

 

Επιστροφή με δικά τους έξοδα και 3-4 δώρα αξίας ίσως και  λίγο παραπάνω από αυτά που ξόδεψα να το στείλω. Καινούργια θήκη μεταφοράς ενισχυτή,  καινούργιο μεταλλικό καπάκι,  νέες βίδες,  νέα καλύμματα για τις λάμπες μεταλλικά. Παίζει και νέες λάμπες

 

Αυτό για μένα λέγεται after sale service

 

Κάντε μια προσπάθεια αν σας τύχει κάτι να μιλήσετε και με τον κατασκευαστή. Δεν χάνετε  τίποτα

"There’s no mystery in my gear. And if any, then it’s hidden between hands, heart and soul. It simply must be the way I play" ~ Criss Oliva

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μία λύση είναι να γίνεις μέλος της ΕΚΠΟΙΖΩ ένωση καταναλωτών.

Εγώ είχα ένα πρόβλημα με μία αγορά ενός κινητού τηλεφώνου αξίας 350ε και ενώ ήταν καινούριο δεν δούλευε η συνομιλία,

είχα λοιπόν την απαίτηση ή καινούριας συσκευής ή επιστροφή των χρημάτων μου.

Φυσικά το ηλεκτρονικό κατάστημα που μου το είχε πουλήσει ήθελε να το πάω εγώ στην αντιπροσωπεία για επισκευή, εγώ έλεγα τα δικά μου αυτός έλεγε τα δικά του μέχρι που έγινα μέλος της ΕΚΠΟΙΖΩ  έκανα καταγγελία και όλα λύθηκαν σε max 5 μέρες.

Η αλήθεια είναι ότι σαν καταναλωτές έχουμε πολλά δικαιώματα που δεν σου πάει το μυαλό, όμως πραγματικά δεν μπορείς να κάθεσαι να ψάχνεις τους νόμους.....απορώ με τους δικηγόρους πως τα καταφέρνουν!!!

οπότε μπορεί το νομικό τμήμα της ένωσης καταναλωτών να σε βοηθήσει απίστευτα.

Το πρόβλημα είναι ότι και εκείνοι θέλουν χρήματα μέσω της εγγραφής και της συνδρομής για να ασχοληθούν σοβαρά μαζί σου αλλά αν είσαι μέλος δεν σε αφήνουν χωρίς κάλυψη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάποιες φορές ίσως αξίζει να απευθύνεσαι και στον κατασκευαστή

 

Το έψαξα σε διάφορα φόρα και ισχυρόζονται ότι πολλοί κάτοχοι των συγκεκριμένων πετάλιων έστειλαν mail στον κατασκευαστή και τους έστειλαν δωρεαν 3 καινούργια toogle footswitches με έξοαδα του κατασκευαστή. Εγώ αρχικά δεν ήμουν πεπεισμένος αν στο αρχικό πετάλι αυτό ήταν το πρόβλημα, και μάλλον είχα δίκιο. Το νεο πετάλι που μου έστειλαν πάντως, έχει όντως πρόβλημα που περιορίζεται απλά στο footswitch. Aλλά δεν μπαίνω στην διαδικασία να στέλνω mail για να παραλάβω απλά 3 footswitch, προτιμώ να βρω από κάπου αλλού καθώς της εν λόγω εταιρείας μάλλον θα είναι προβληματικά έτσι κι αλλιώς.

 

Πάντως όπως λέει και ο Ian1 από πάνω, το θεωρώ ''θράσος'' να σε στέλνουν στους αντιπροσώπους της αντιπροσωπείας όταν μιλάμε για ΟΛΟΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟ προϊόν. Όταν πληρώνεις σε κάποιον το συγκεκριμένο αντίτιμο, υποτίθεται ότι πληρώνεις για να κάνεις την δουλειά σου. Αν με το προϊόν ΔΕΝ μπορείς να κάνεις την δουλειά σου, δικό τους πρόβλημα. Το αφήνεις στο κατάστημα που το παρέλαβες και ας κόψουν το κεφάλι τους μετά που θα το στείλουν και τι θα κάνουν. Και φυσικά, όλη η διαδικασία πρέπει αν βαρύνει οικονομικά τους ίδιους και μόνο.

 

Εγώ π.χ. αν κάνω λάθος στην δουλειά μου, ακόμα και αν ξέρω ότι το ''λάθος'' που έκανα δεν επηρεάζει σε κάτι επί της ουσίας ή είναι άνευ σημασίας, από την στιγμή που ο πελάτης διαμαρτύρεται, του πάω τα καινούργια χαρτιά χωρίς μάνα μου κυρά μου και κόβω και κανονικά καινούργιο τιμολόγιο το οποίο ο πελάτης δεν χρειάζεται αλλά εγώ είμαι υποχρεωμένος να κόψω, το οποίο χρεώνομαι τους φόρους και τα ΦΠΑ χωρίς καμία οικονομική επιβάρυνση για τον πελάτη φυσικά (βέβαια αν το ''λάθος'' δεν είναι δικό μου, αλλά του πελάτη, πχ λάθος στοιχεία, εκεί αλλάζει το πράμα). Α, και εννοείται ότι δεν του λέω να περάσει να το πάρει αλλά του το παραδίδω αυτοπροσώπως στην πόρτα του.

 

Και μιας και μιλάμε για ελαττωματικά προϊόντα και την υποχρέωση/νοοτροπία της εταιρείας, όταν η Microsoft έβγαλε την παιχνιδομηχανή Xbox360, οι πρώτες παρτίδες είχαν ένα πρόβλημα υπερθέρμανσης με αποτέλεσμα να μην λειτουργεί η κονσόλα (το λεγόμενο ''red ring of death''). H Microsoft ανέλαβε η ίδια την επισκευή, δεν εμπλέκονταν δηλαδή καν με το κατάστημα από το οποίο αγόρασες την κονσόλα, και σου έφερνε η ίδια την κονσόλα επιδιορθωμένη στο σπίτι σου με δικά της έξοδα (το όλο θέμα νομίζω της κόστισε 1 δις δολλάρια).

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικα μετα απο περιπου 3 μηνες αποφασισα να στειλω ενα mail στο ΝΑΚΑ και να γραψω οτι περιμενω να λυθει αμεσα το προβλημα αλλιως επιφυλασσομαι για καθε νομιμο δικαιωμα μου.

 

Την ιδια κιολας μερα με πηρανε 2 φορες τηλεφωνο και με ενημερωσαν οτι την επομενη μερα το στελνουν ετοιμο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου