Προς το περιεχόμενο

truss rod σπασμενο


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εχω ενα μπρατσο ξεχασμενο,απο την πρωτη μου κιθαρα,squier korea 1993 το οποιο ενω σφιγγεις δειχνει οτι σφιγγει και μετα χαλαρωνει παλι και ου το καθε εξης

Υπαρχει περιπτωση να διορθωθει? Θέλει χειρουργειο?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω ενα μπρατσο ξεχασμενο,απο την πρωτη μου κιθαρα,squier korea 1993 το οποιο ενω σφιγγεις δειχνει οτι σφιγγει και μετα χαλαρωνει παλι και ου το καθε εξης

Υπαρχει περιπτωση να διορθωθει? Θέλει χειρουργειο?

Να το δεί κάποιος, παίζει να έχουν χαλάσει οι βόλτες στο παξιμάδι του truss rod και να χρειαστεί μόνο αντικατάσταση αν ειναι κάτι χειρότερο μιλάμε για καινούργια ταστιέρα οπότε δεν αξίζει

Εξη χορδές και ειναι πολλές

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να το δεί κάποιος, παίζει να έχουν χαλάσει οι βόλτες στο παξιμάδι του truss rod και να χρειαστεί μόνο αντικατάσταση αν ειναι κάτι χειρότερο μιλάμε για καινούργια ταστιέρα οπότε δεν αξίζει

 

ξεχασα να πω οτι ειναι one piece maple

ξερω οτι δεν αξιζει να το δωσω για επισκευη-αλλαγη,μηπως κανω κανενα πειραμα μονος μου σκεφτηκα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοκίμασε να βγάλεις το bullet παξιμάδι και να το πάρεις στο χέρι θα μπορούσες να δεις αν εχει κλωτσήσει το σπείρωμα και που έχει γίνει αυτό

 

Ο Θάνος θα μπορούσε να μας διαφωτίσει καλύτερα το έκανε πρόσφατα σε μια 7ender :laugh:

Εξη χορδές και ειναι πολλές

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην tele που επισκευασα ειχε φαγωθει το παξιμαδι με το αλεν οποτε ηταν μονοδρομος η αφαιρεση του plug με τρυπανι.

Εδω χρειαστηκε η βοηθεια ενος jig που εχω φτιαξει ωστε το τρυπανι να κεντραρει και να μπενει με τις σωστες μοιρες.

Ενας αλλος τροπος να αφαιρεθει το plug ειναι με κολλητηρι.

Τυλιγουμε με αλουμινοχαρτο την μυτη στο κολλητηρι,και ζεσταινουμε το plug για ενα λεπτο περιπου ωστε να μαλακωσει η κολλα.

Μετα ξεβιδωνουμε το παξιμαδι ωστε να σπρωξει σιγα σιγα το plug προς τα εξω.

Πριν απο ολα αυτα πρεπει με ενα κοπιδι να χαραξουμε το βερνικι γυρο απο το plug για να μην τιναξει κατα την αφαιρεση. :)

Two-Way-Truss-Rod.jpg.a70de3a15eb2dec7d097fbde50ee43cf.jpg

tele001.thumb.jpg.38821e29d9f43099ad04dc63fb7f0ac5.jpg

tele002.thumb.jpg.72f60a68fa4cf7c0156f0e3a79cba551.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου