Προς το περιεχόμενο

Συνέχεια εκμάθησης πιάνου μετά από χρόνια απουσίας


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ηλεκτρικό πιάνο υπάρχει για δυνατότητα μελέτης με ακουστικά το βράδυ? αν υπάρχει είσαι σε καλό δρόμο αν όχι θα πρέπει να επενδύσεις και σε αυτό.

 

εφόσον σε ενδιαφέρει η κλασική αναγκαστικά θα πας με την ωδειακή προσέγγιση με λίγο υπομονή και χρόνο θα φτάσεις σε ενα καλο επίπεδο σιγά σιγά.

 

 

33 1/3333cos301/2sqrt564,0909{fx-dty/sqrtz}

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 ετών είσαι, όχι 76.

 

Μην αναρωτιέσαι τι και πως. Όλα είναι δυνατά και πραγματοποιήσιμα στην ηλικία σου, ξεκίνα ξανά...

Hot Dog .......................

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδη ειμαι ομοιοπαθης, να σου πω την γνωμη μου. Ημουν περιπου στο ιδιο επιπεδο, λιγο χαμηλοτερα, επισης ο Σοπεν ηταν ο αγαπημενος μου, μετα απο 8-9 χρονια απουσιας ειπα να ξαναξεκινησω μαθηματα. Αυτο γιατι ηθελα να μπορω να παιζω συνθ, οχι κλασικα κομματια κτλ. λογο αναγκης της μπαντας (δυσκολευομουν να παιξω ακομα και απλα περασματα). Ελα ομως που το μικροβιο επεστρεψε και αρχισα να ξαναμελεταω τα κλασικα που επαιζα και ειδα τα μαυρα μεσανυχτα που εχω... και απογοητευτικα.

 

Με ελαχιστη εξασκηση για αρχισε να βγαινει ενα καλο αποτελεσμα και τωρα τελευταια που ειμαι πιο πειθαρχημενος στη μελετη, εκπλησομαι ευχαριστα με το ποσο προοδευω και μαλιστα με λιγη ωρα μελετης. ΔΕΝ ειναι αναγκη να κοπανιεσαι με τις ωρες στο πιανο, 2 ωρες ειναι πολυς χρονος ισως και για το επιπεδο που ησουν τοτε. Με 1 ωρα μελετης καθε μερα θα δεις αποτελεσματα που δε θα πιστευεις. Το θεμα ειναι να εχεις σωστη μεθοδο για τη μελετη σου.

 

Θα σου προτεινω ενα βιβλιο (δωρεαν σε pdf) το οποιο θα σε βοηθησει απιστευτα αν το ακολουθησεις, στο λεω γιατι εχω προσωπικη εμπειρια.

 

http://www.pianopractice.org/FOPP3_2.pdf

 

Επισης αν το βλεπεις σοβαρα για πτυχιο θα σε βοηθησει και ισως θα ηταν αναγκαιο να παρεις ενα ηλεκτρικο πιανο με καλο πληκτολογιο ωστε να μελετας και το βραδυ/μεσημερι. Ριξε μια ματια στις αγγελιες αναλογα με το ποσα μπορεις να διαθεσεις.

 

Αν σαρεσει ξεκινας και οπου βγει, τα υπολοιπα ειναι για να γινεται συζητηση, στο χερι σου ειναι, κυριολεκτικα ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας ευχαριστώ όλους για τις κατατοπιστικές απαντήσεις. Πρακτικά τώρα, τι με συμβουλεύετε να αποφύγω/προσέξω κατά την προσέγγισή μου στα ωδεία που όλοι γνωρίζουμε τι τεχνικές μάρκετινγκ μετέρχονται(κι εγώ εργάζομαι στην ιδιωτική εκπαίδευση και ξέρω το χάλι...) ?? Λέτε να αρχίσω ιδιαίτερα και να δώσω κατατακτήριες; Δε θα είναι πιο δύσκολο να περάσω όμως; Επίσης αν κάποιος ξέρει, παίζει να υπάρχει ωδείο που να κάνει θεωρητικά πρωί ή Σάββατο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Σας ευχαριστώ όλους για τις κατατοπιστικές απαντήσεις. Πρακτικά τώρα, τι με συμβουλεύετε να αποφύγω/προσέξω κατά την προσέγγισή μου στα ωδεία που όλοι γνωρίζουμε τι τεχνικές μάρκετινγκ μετέρχονται(κι εγώ εργάζομαι στην ιδιωτική εκπαίδευση και ξέρω το χάλι...) ?? Λέτε να αρχίσω ιδιαίτερα και να δώσω κατατακτήριες; Δε θα είναι πιο δύσκολο να περάσω όμως; Επίσης αν κάποιος ξέρει, παίζει να υπάρχει ωδείο που να κάνει θεωρητικά πρωί ή Σάββατο;

Καταρχήν θα διαφωνίσω με την ιδέα ωδείο εξαρχής.

 

Ναι, μπορείς να κάνεις ιδιαίτερα και να συνεχίσεις με κατατακτήριες σε ωδείο αργότερα. Φυσικά θέλει προσοχή, γιατί εκτός "σχολείου" μπορεί να κάνεις αυτό που θέλεις, παρά αυτό που "πρέπει" ακαδημαϊκά.

 

Ο δάσκαλος των ιδιαιτέρων, συνήθως έχει επαφή με κάποιο ωδείο, οπόρε μπορείς να έχεις πρόσβαση.

 

Το να κάνεις θεωρητικά τα πρωινά, γίνεται, αλλά τα ομαδικά στο ωδείο είναι σχεδόν πάντα με παιδάκια, άρα δε νομίζω να θέλεις. Μπορείς όμως να διαβάσεις και μόνη σου, δεν είναι τόσο δύσκολα γενικώς...

 

Δε ξέρω αν βοηθάνε τα παραπάνω, αλλά καλή τύχη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχήν θα διαφωνίσω με την ιδέα ωδείο εξαρχής.

 

Ναι, μπορείς να κάνεις ιδιαίτερα και να συνεχίσεις με κατατακτήριες σε ωδείο αργότερα. Φυσικά θέλει προσοχή, γιατί εκτός "σχολείου" μπορεί να κάνεις αυτό που θέλεις, παρά αυτό που "πρέπει" ακαδημαϊκά.

 

Ο δάσκαλος των ιδιαιτέρων, συνήθως έχει επαφή με κάποιο ωδείο, οπόρε μπορείς να έχεις πρόσβαση.

 

Το να κάνεις θεωρητικά τα πρωινά, γίνεται, αλλά τα ομαδικά στο ωδείο είναι σχεδόν πάντα με παιδάκια, άρα δε νομίζω να θέλεις. Μπορείς όμως να διαβάσεις και μόνη σου, δεν είναι τόσο δύσκολα γενικώς...

 

Δε ξέρω αν βοηθάνε τα παραπάνω, αλλά καλή τύχη.

Σε ποιο επίπεδο προτείνεις κατατακτήριες σε ωδείο; Επίσης, τι συμβαίνει με τα υποχρεωτικά θεωρητικά; Τα κάνεις κι αυτά στο ιδιαίτερο και τα δίνεις κι αυτά μαζεμένα;; Δεν υπάρχουν προαπαιτούμενα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου