Προς το περιεχόμενο

Κάτι νέο στο Vibrato της κιθάρας


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εν αναμονή της πατέντας, σας το παρουσιάζω. Δεν κολλιέται, δεν βιδώνεται και αν βγει, αφήνει την γέφυρα άθικτη. Συγχωρήστε μου τον ενθουσιασμό (και όχι την έπαρση), αλλά δίνει άλλη διάσταση στην ευκολία και εκφραστικότητα της χρήσης του Βιμπράτο. Βέβαια η κιθάρα πρέπει να σκαφτεί, αλλά όλες οι κοιλότητες της κιθάρας -και είναι κάμποσες- έχουν κάποιο λόγο ύπαρξης. Πιστέψτε με (ή ελάτε να το δοκιμάσετε) και αυτή η κοιλότητα έχει σοβαρό λόγο ύπαρξης. Εντυπώσεις - σχόλια, μην διστάσετε. Ευχαριστώ, Θάνος.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Ωραία ιδέα! Εναλλακτικός τρόπος χρήσης που κάποιους θα βολέψει.

Δεν ξέρω κατα πόσο έχει την ακρίβεια του μεγαλύτερου μοχλού βέβαια αλλά έτσι κι αλλιώς περισσότερο για έντονο εφέ θα χρησιμοποιηθεί.

 

Καλή επιτυχία εύχομαι.

 

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε  yameth ευχαριστώ γιά τα καλά λόγια (όλους). Το IVA δεν κάνει τόσο πολύ dive σαν τον παραδοσιακό λεβιέ (εξάλλου δεν είναι αυτός ο σκοπός του).

Αυτό που με οδήγησε στην κατασκευή του ήταν η διαπίστωση ότι οι περισσότεροι κιθαρίστες χρησιμοποιούν ελάχιστα το vibrato. Ακόμη και αυτοί που το χρησιμοποιούν τακτικά, το ¨βάζουν" στο τέλος της μουσικής φράσης (εκτός και αν παίζεις σαν τον Jeff). Εγώ ήθελα το vibrato να μπορεί να μπαίνει "μέσα" στη μουσική φράση, και όταν θες να το χρησιμοποιήσεις να το κάνεις σχεδόν διαισθητικά με μιά μικρή κίνηση και χωρίς το χέρι να αλλάζει θέση. Αυτά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εν αναμονή της πατέντας, σας το παρουσιάζω. Δεν κολλιέται, δεν βιδώνεται και αν βγει, αφήνει την γέφυρα άθικτη. Συγχωρήστε μου τον ενθουσιασμό (και όχι την έπαρση), αλλά δίνει άλλη διάσταση στην ευκολία και εκφραστικότητα της χρήσης του Βιμπράτο. Βέβαια η κιθάρα πρέπει να σκαφτεί, αλλά όλες οι κοιλότητες της κιθάρας -και είναι κάμποσες- έχουν κάποιο λόγο ύπαρξης. Πιστέψτε με (ή ελάτε να το δοκιμάσετε) και αυτή η κοιλότητα έχει σοβαρό λόγο ύπαρξης. Εντυπώσεις - σχόλια, μην διστάσετε. Ευχαριστώ, Θάνος.

 

 

ωραία ιδέα, μπράβο. Επίσης φαίνεται καλή δουλειά και η εφαρμογή. Εκ πρώτης όψεως θα μπορούσε να ειναι απο το εργοστασιο. καλή επιτυχία.

 

Γενικα η πατέντα ειναι μία πικραμένη ιστορία οπότε θα πρότεινα να απευθυνθείς απευθείας σε κάποιο κατασκευαστή για εφαρμογή. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου