Προς το περιεχόμενο

Αγορά μεταχειρισμένων οργάνων από Αμερική


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα και χρόνια πολλά στην κοινότητα!

 

Χωρίς πολλά πολλά η ερώτηση μου είναι η εξής:

Μέσω της γνωστής σελίδας reverb έχω βάλει στο μάτι ένα controller σε εξαιρετικά καλή τιμή. Ο πωλητής είναι ιδιώτης και όχι κατάστημα, παρόλαυτα θα έρθει στην αρχική του συσκευασία. Υπάρχει και πάλι το θέμα του εκτελωνισμού σε αυτή τη περίπτωση;

 

(έχω δει ήδη το σχετικό θέμα εδώ, απλά δεν βρήκα καμία πληροφορία σχετικά με μεταχειρισμένα τι παίζει.)

 

Κάθε συμβουλή ή προσωπική εμπειρία καλοδεχούμενη! Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχει σημασία αν είναι μτχ ή καινούργιο, θα περάσει τελωνείο κανονικά... Επίσης πολύ προσοχή μην στο στείλει με UPS ή Fedex γιατί κάηκες, ζητούν εξωφρενικά ποσά μόνο για τον εκτελωνισμό.

"And remember Carol, the last card is the Alien card. We are going to have to build Space-based Weapons against Aliens and all of it is a lie..."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε αυτή τη περίπτωση πως κοστολογείται ο φόρος εφόσον δεν θα υπάρχει απόδειξη; Η πληρωμή θα γίνει μέσω κατάθεσης στον ιδιώτη.

 

Που θα μπορούσα να ανατρέξω ώστε να δω το πραγματικό κόστος;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο εκτελωνισμος θα γινει με βαση εκτιμηση του εκτελωνιστη και της λιστας που εχουν στο τελωνειο με μπολικη δοση αυθαιρεσιας

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή παίζει να μη συμφέρει καν!  >:(

 

Θα εκτιμήσει δηλαδή στο περίπου την αξία και θα μου κόψει φόρο πάνω  σε αυτό; Πες δηλαδή οτι το έστελνε η αδερφή σου ως δώρο θα έπρεπε εσύ ως παραλήπτης να πληρώσεις το φόρο; Παράλογο, αλλά Ελλάδα είσαι...

 

Δεν υπάρχει κάποιος τρόπος αποφυγής δηλαδη;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Δεν παίζει, απλά δε συμφέρει με τίποτα, εδώ και αρκετό καιρό. Προσπάθησε να βρεις το όργανο που έχεις σταμπάρει είτε στο ευρωπαϊκό ebay, είτε σε αντίστοιχα sites του smart noiz στο εξωτερικό.

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο εκτελωνισμος θα γινει με βαση εκτιμηση του εκτελωνιστη και της λιστας που εχουν στο τελωνειο με μπολικη δοση αυθαιρεσιας

Ο εκτελωνισμός σημερα, νομίζω γίνεται πιο απλα. Δεν υπολογίζουν τίποτα γιατι δεν χρειάζεται. Πριν 1 μήνα αγόρασα κάποια ακουστικά της πλάκας απο Κινα. Μου ήρθε χαρτί στο ταχυδρομείο απο το τελωνείο να προσκομίσω απόδειξη πληρωμής με βάση το tracking number. Αφού τους έστειλα το pdf της απόδειξης πληρωμής (paypal και ανάληψη απο τον τραπεζικό λογαριασμό) μου ήρθε Mail ότι ολοκληρώθηκε ο εκτελωνισμός...μιλάμε για ακουστικά αξίας 20ευρω. Τα συμπεράσματα δικά σας.

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά,

 

Εδώ το ζήτημα είναι πως αγοράζω μεταχειρισμένο από ιδιώτη. Το γεγονός πως αγοράζω, δεν χρειάζεται καν να γίνει γνωστό. Τι αποδείξεις να προσκομίσω σε αυτή τη περίπτωση που κανείς δεν γνωρίζει αν το αγόαρασα ή οχι;  Φίλος μου πες πως είναι και μου το στέλνει, ανοιχτό αντικείμενο ασφράγιστο και μου το στέλνει γιατί δεν το χρειάζεται πλέον πχ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά,

 

Εδώ το ζήτημα είναι πως αγοράζω μεταχειρισμένο από ιδιώτη. Το γεγονός πως αγοράζω, δεν χρειάζεται καν να γίνει γνωστό. Τι αποδείξεις να προσκομίσω σε αυτή τη περίπτωση που κανείς δεν γνωρίζει αν το αγόαρασα ή οχι;  Φίλος μου πες πως είναι και μου το στέλνει, ανοιχτό αντικείμενο ασφράγιστο και μου το στέλνει γιατί δεν το χρειάζεται πλέον πχ.

Τον ιδιώτη πώς θα τον πληρώσεις? Αυτό σου ζητάνε. Το τραπεζικό έμβασμα. Εάν δεν το προσκομίσεις...δεν καίγονται. Δεν εκτελωνιζουν και το όργανο κάποια στιγμή θα κατάληξει στη μπάντα της αστυνομίας!

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα δεν χρειάζεται να το έχω πληρώσει, ξαναλέω, πες πως είναι κολλητάρι μου που μου το στέλνει δώρο. Άσε που δεν είναι μουσικό όργανο ακριβώς, midi controller είναι.  :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου