Προς το περιεχόμενο

Σύγκριση 2 πλήκτρων


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μάγκες καλησπέρα!

 

Θα ήθελα να μου πείτε τη γνώμη σας γι' αυτά τα δύο διαφορετικά πιάνα:

 

1. https://www.thomann.de/gb/yamaha_dgx_660_b.htm

2. https://www.thomann.de/gb/korg_pro_havian_30.htm

 

Ποιο σας φαίνεται καλύτερο, σε ποια χαρακτηριστικά τους, ειδικά όσοι έχετε παίξει/ακούσει το ένα ή το άλλο; Θα ήθελα δηλαδή μια γενική σας εκτίμηση και σύγκριση συνολικά.

 

Ευχαριστώ πολύ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru
Θα ήθελα να μου πείτε τη γνώμη σας γι' αυτά τα δύο διαφορετικά πιάνα:

Για πιάνο ψάχνεις κυρίως;

Αυτά είναι arranger τύπου πιάνου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέλω ένα απ' αυτά τα δύο arrangers τύπου πιάνου. Έγραψα μόνο τη «πιάνο» ως συμβατική κατηγοριοποίηση, για να μην πω όλη την περιγραφή τους

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Το Yamaha είναι στα 711 και το Korg στα 1333 ευρώ. Παίζει να δώσεις κάτι παραπάνω για κάτι άλλο ή η ερώτησή σου αφορά αποκλειστικά και μόνο μεταξύ αυτών των δύο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω βρει το Korg στην ίδια τιμή περίπου με το DGX, οπότε ναι είμαι μεταξύ αυτών των δύο, και γενικά αυτού του budget.

Υπήρχε κι άλλο ένα παρόμοιο που κοιτούσα (Yamaha MX88), αλλά νομίζω ότι αυτά τα δύο υπερτερούν οπότε το ξέγραψα απ' τη λίστα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Έχω βρει το Korg στην ίδια τιμή περίπου με το DGX, οπότε ναι είμαι μεταξύ αυτών των δύο, και γενικά αυτού του budget.

Οπότε... Korg.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περίμενε λίγο εάν δεν καίγεσαι το Havian είναι η προηγούμενη σειρά από το pa3x όπου να ναι θα βγει το καινούργιο 88άρι από τη σειρά pa4x με πιο καινούργιους ήχους και ρυθμούς.

33 1/3333cos301/2sqrt564,0909{fx-dty/sqrtz}

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Το καινούργιο Havian όταν βγεί δεν θα έχει τιμή όσο το Havian που βρήκε ο Barricadas στην τιμή του DGX.

 

Έχω βρει το Korg στην ίδια τιμή περίπου με το DGX

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το καινούργιο Havian όταν βγεί δεν θα έχει τιμή όσο το Havian που βρήκε ο Barricadas στην τιμή του DGX.

 

Ακριβώς! Το Havian μού το προτείνετε μόνο ως καλύτερη μάρκα; Ως περισσότερα/καλύτερα χαρακτηριστικά; Το άκουσα και από κοντά και έχει πράγματι καταπληκτικό ήχο, αλλά σκέφτομαι μήπως κάνω βλακεία που υπάρχει το "αντίστοιχο" Yamaha με λιγότερα χρήματα. Είμαι φοιτητής οπότε και το κάθε ευρώ έχει σημασία.

 

Γι' αυτό σας ζήτησα αν σας είναι εύκολο να μου αιτιολογησετε ποιο και γιατί. Ευχαριστώ πολύ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τι χρήση το θες και σε τι επίπεδο είσαι?

 

πχ θα το έχεις σπίτι μόνο για μελέτη ή σκοπεύεις να δουλέψεις σε ξενοδοχεία, μουσικές σκηνές κτλ?

 

νομίζω στον τομέα των arrangers υπερτερεί η korg, μιας και εγώ χρησιμοποιώ πολλά χρόνια, σε ποιότητα ρυθμών&ήχων, ευκολία χρήσης και λειτουργιών γενικά και δίνει και πολλά bonus styles που μπορούν να φορτωθούν από μοντέλα pa3x/3xLe/600 και προηγούμενα pa series οπότε θα έλεγα να πας στο Havian

33 1/3333cos301/2sqrt564,0909{fx-dty/sqrtz}

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου