Προς το περιεχόμενο

Χρηματοδοτήσεις/δάνεια για μουσικά έργα


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θα ήθελα να ρωτήσω όποιον γνωρίζει να μ πει/προτείνει τρόπους χρηματοδότησης ή κ δάνεια για μουσικά έργα.

Συγκεκριμένα χρειάζομαι γύρω στα 1500ευρώ για ηχογράφηση άλμπουμ 8-10 τραγουδιών , κ γύρω στα 500ευρώ για 3 βιντεοκλίπ.

Δεν έχω υπολογίσει το κόστος της διαφήμισης διότι δε θα ακολουθήσω τις γνωστές οδούς.

Πιθανότατα 3000ευρώ +.

 

Το μόνο π έχω σκεφτεί είναι να βγάλω μια πιστωτική με το μέγιστο όριο (αν μ τη βγάλουν) των 300-500 ευρώ και να πληρώνω πχ. 100ευρώ για ένα τραγούδι , κ όταν το ξεπληρώνω να πηγαίνω στο επόμενο. Δεν έχω κάποιο σταθερό εισόδημα με 150-200 ευρω τη παλεύω τον μήνα. Ίσως με ολοκληρωμένο άλμπουμ να είναι πιο εύκολο να βρω χρηματοδότηση/δάνειο αποκλειστικά για το promotion μετά.

 

Έχω κ ένα καλό αν χρειαστεί , ελάβα μέρος σε ένα διαγωνισμό σύνθεσης κ τα πήγα σχετικά καλά, κόπηκα για λίγο πριν τους ημιτελικούς στο uksongwritingcontest κ μ έστειλαν κάτι certificates (δάνειο σε τράπεζα?)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το μόνο π έχω σκεφτεί είναι να βγάλω μια πιστωτική με το μέγιστο όριο (αν μ τη βγάλουν)

 

Δεν έχω κάποιο σταθερό εισόδημα με 150-200 ευρω τη παλεύω τον μήνα.

 

Δεν θα στην βγαλουν.

 

Εδω δεν βγαζουν στο 90% αυτων που ΕΧΟΥΝ σταθερο εισοδημα.

 

Αργησες μια 10ετια ,δεν αρχιζες την μουσικη στα early 2000s που δεναμε τα σκυλια με τα λουκανικα και εβγαζαν πιστωτικη ακομα και οι ζητιανοι στις γωνιες?

 

Ατιμα διεΦθιντιρια μας καταστρεψατε... ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα ήθελα να ρωτήσω όποιον γνωρίζει να μ πει/προτείνει τρόπους χρηματοδότησης ή κ δάνεια για μουσικά έργα.

Συγκεκριμένα χρειάζομαι γύρω στα 1500ευρώ για ηχογράφηση άλμπουμ 8-10 τραγουδιών , κ γύρω στα 500ευρώ για 3 βιντεοκλίπ.

Δεν έχω υπολογίσει το κόστος της διαφήμισης διότι δε θα ακολουθήσω τις γνωστές οδούς.

Πιθανότατα 3000ευρώ +

 

Αυτό που παρουσιάζεις σε αυτή την παράγραφο, λέγεται Business Plan, και πρέπει να σου πω ότι είναι χάλια. Κατ' αρχήν, λέξεις όπως "πιθανότατα" δεν υπάρχουν όταν ζητάς χρήματα. Επίσης, 500 ευρώ για 3 βιντεοκλιπ "δείχνουν" ξεκάθαρα ότι η όλη προσέγγιση είναι εντελώς ερασιτεχνική, κάτι επίσης απαράδεκτο όταν ζητάς χρήματα. Το ίδιο ισχύει και για το "δεν έχω υπολογίσει".

 

Παρά τις αγαθές σου προθέσεις, πρέπει να καταλάβεις ότι κανείς δεν δίνει χρήματα για να κάνει κάποιος άλλος το κέφι του, ειδικά σε τέτοιες εποχές όπου βρισκόμαστε στα μεθεόρτια μίας περιόδου οικονομικής ασωτείας.

 

Υπάρχουν λάτρεις των τεχνών, με επαρκές οικονομικό background, αλλά θα πρέπει να πεισθούν ότι είσαι σοβαρός και ότι θα κάνεις κάτι για να πάρουν τα χρήματά τους πίσω, όχι μόνο το κέφι σου. Σε τέτοιους ιδιώτες θα απευθυνόμουν και όχι στο τραπεζικό σύστημα, για το οποίο ισχύουν όλα όσα έγραψε ο SF.

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν εχεις δημοτικοτητα, μπορεις να κανεις να σε πατροναρουν fans, δηλ να σου πληρωνουν εδω

https://www.patreon.com/

 

Αυτο που θες εσυ ειναι αυτο που κανανε φιλοι μπαντα Schooldrivers  στο Indiegogo και τους στηριξανε και μαζεψανε 2.000ευρω περιπου και ηχογραφησανε το αλμπουμ τους.

εδω:

 

https://www.indiegogo.com/projects/theronation-a-modern-rock-audiophile-vinyl-album-by-schooldrivers#/

Your Ear Rulez!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιστωτική & δάνειο σε εσένα δεν παίζει διότι ζητάνε πάντα εκκαθαριστικό, μπορείς όμως να πάρεις το ποσό αυτό έμμεσα από κάποιον που δουλεύει πχ συγγενή-φίλο κτλ με σκοπό κάποτε να του τα επιστρέψεις ;D ;D ;D

 

Εναλλακτικά πας σε κανά νησί κανα 3μηνο τώρα που ανοίγει η σεζόν πλακώνεσαι στη δουλειά (σέρβις πχ ότι ναναι) και σε 3-4- μήνες θα έχεις μαζέψει το ποσό αυτό μπορεί και παραπάνω.

 

το θέμα είναι να κάνεις καλή οικονομική διαχείριση μη βγεις εκτόςbudget και σου πάει 3 χιλ το κομάτι αντί για το άλμπουν ολόκληρο :P

 

Αργησες μια 10ετια ,δεν αρχιζες την μουσικη στα early 2000s που δεναμε τα σκυλια με τα λουκανικα και εβγαζαν πιστωτικη ακομα και οι ζητιανοι στις γωνιες +100000000

33 1/3333cos301/2sqrt564,0909{fx-dty/sqrtz}

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εναλλακτικά πας σε κανά νησί κανα 3μηνο τώρα που ανοίγει η σεζόν πλακώνεσαι στη δουλειά (σέρβις πχ ότι ναναι) και σε 3-4- μήνες θα έχεις μαζέψει το ποσό αυτό μπορεί και παραπάνω.

 

Οντως η ΔΟΥΛΕΙΑ ειναι γενικα ενας...τροπος να βγαζει καποιος χρηματα ωστε να μη χρειαζεται ΔΑΝΕΙΚΑ...

 

ΛΕΩ εγω τωρα.......(ακους ΓΙΩΡΓΗ?? κΣερει ο Γιωργης ΠΟΙΟΣ ειναι  ;D ;D ;D)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά είμαι φωτογράφος κ έχω τον εξοπλισμό για τα βιντεοκλίπ , για αυτό έβαλα το μικρό ποσό των 500ευ που απλά θα δώσω από λίγα σε οσους συμμετάσχουν (κυρίως γνωστοί κ φίλοι με εξαιρεση 1 η 2 μοντέλα , κ αυτά γνωστά εν μέρη δηλαδή κάτι θα πάρουν αλλά όχι ότ θα έπερναν κανονικά).

 

Την προώθηση την έχω αφήσει εκτός του business plan , καθότι το βλέπω πιο πολύ σαν step by step. Αυτα για την ηχογράφηση ολοκλήρωση του δίσκου , κ μετα βλέπουμε για την προώθηση. Αφου ολοκληρωθεί ο δίσκος να πάρω μερικές επαγγελματικές κριτικές κ συμβουλές βάση του τελικού προιόντος κ να κινηθώ μετά ανάλογα κ το πόσο μπορούν να σταθούν τα τραγούδια.

 

Κ φυσικά, δεν είμαι στη θέση να πω ότι θα ξεπληρωθεί ένα δάνειο 100% από το τελικό αποτέλεσμα, αλλά κ 2 φακούς ή διάφορα από αυτά που έχω να πουλήσω στην δύσκολη (που δεν το κάνω γιατί γνωρίζω ότι θα τα χρειαστώ βεβαίως) θα το ξεπληρώσω.

 

Σίγουρα πάντως κατάλαβα άλλη μια φορά ότι τα γράφω με δόσεις και χρειάζεται να είμαι πιο αναλυτικός ,δεν μιλάω με τη παρέα μου που γνωρίζει πλήρως το ιστορικό μ. Σας ευχαριστώ πολύ για τις ήδη συμβουλές μέχρι τώρα κ μακάρι να έχετε να μου προτείνετε κ άλλες !!!!

 

Μπήκα στο indiegogo κ δε ξέρω αν τα έχω γράψει καλά, αλλά εδώ είναι το preview αν βλέπετε καμμιά πατάτα πείτε μ πριν κάνω launch ... https://www.indiegogo.com/project/preview/dcd75035#/

 

Re si superfunk , δε μπορω να βρω δουλεια ελεος. @%@$!%

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Re si superfunk , δε μπορω να βρω δουλεια ελεος. @%@$!%

 

καλα ντε μη βαρας αλλωστε γιατι την λες μονο σε εμενα και ο αλλος τα ιδια σου ειπε  ;D

 

Εναλλακτικά πας σε κανά νησί κανα 3μηνο τώρα που ανοίγει η σεζόν πλακώνεσαι στη δουλειά (σέρβις πχ ότι ναναι) και σε 3-4- μήνες θα έχεις μαζέψει το ποσό αυτό μπορεί και παραπάνω.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την προώθηση την έχω αφήσει εκτός του business plan , καθότι το βλέπω πιο πολύ σαν step by step.

 

Η προώθηση είναι βασικό ζήτημα. Είναι η διαφορά ανάμεσα στο αν κάποιος στοχεύει στα σοβαρά σε κάποια ανταπόδοση ή όχι.

 

Και εγώ φωτογράφος ήμουν, τα ίδια λάθη έκανα (στο σκεπτικό μου, εννοώ). Καλύτερα να είσαι ρεαλιστής, πες θέλω 3.000 ευρώ για τα βίντεο-κλιπ και 10.000 ευρώ για την προώθηση, και στοχεύω να φέρω πίσω αυτά τα χρήματα με τον εξής τρόπο κλπ.

 

Αυτό θα το ακούσουν πιο σοβαρά όσοι το ακούσουν.

 

Λυπάμαι που δεν μπορείς να βρεις δουλειά, είχα την εντύπωση ότι οι φωτογράφοι την ψιλοπαλεύουν, σε αντίθεση με άλλα παραδοσιακά επαγγέλματα.

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου