Προς το περιεχόμενο

Marshall DSL5CR - πρώτες εντυπώσεις


Προτεινόμενες αναρτήσεις

ελα ρε ωραια. τυχαίο μεν αλλά όπως έγραψα στο άλλο θρεντ (hughes&kettner) σκέφτομαι και τον Μάρσαλ σου για οικιακή χρήση. Πως τα παει με τα πεταλια; Δοκίμασες κανα καλο overdrive?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διαβαζα το ποστ σου στο αλλο θεμα το πρωι, και επιτοπου εκανα βιδες τον marshall...

 

Σημερα δοκιμασα το pantheon στον dsl. Βρηκα πολυ ευκολοτερα καλους ηχους σε σχεση με τον ac10. Ξεχασα να δοκιμασω το sl drive. Θα εχει ενδιαφερον. Θα βαλω την πεταλιερα αυριο πανω να κανω μια γυρα απ' ολα.

 

Εχω ηδη δοκιμασει με επιτυχια od3, ocd, soul food, jackhammer, rat κ.α. Οχι μονο τα παιζει, αλλα εχει και φανταστικο ηχο.

 

Υποψη, οτι το καθαρο καναλι δεν σπαει οταν ειναι τερμα, με μονοπηνιους. Με humbuckers εχει λιγο παραπανω τριχα. Καμια σχεση με τον dsl20. Επισης, εχει αρκετo headroom (στο clean καναλι) για τα κυβικα του. Και επειδη το τεσταρα σημερα, η ενταση ειναι στα ιδια επιπεδα με τον ac10 με gain στο 3 (περα απο 3 ο ηχος γινεται βρωμικος).

 

 

 

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην έκθεση πρέπει να είχες 20'. Αν κατέβω στις εκλογές θα σε πάρω (μην σου μπαίνουν ιδέες :classic_biggrin:) να μου γράφεις τους λόγους.

  • Χαχα 2

InfluenSir!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 14/4/2018 στις 5:51 ΜΜ, ekim είπε

 

Αυτό και αν είναι ερώτημα.

 

Πάντα αναρωτιόμουν ότι, αν υποθέσουμε ότι στα περισσότερα stages, ας μην βάλουμε μέσα τους χώρους πρόβας, υπάρχει pa, τότε ένας tube 5άρης που θα χρησίμευε και ως monitor, δεν θα έβγαζε άνετα live έχοντας καθαρά, άντε ίσως στο όριο του breakup ;

 

 

Μια χαρα θα το εβγαζε,μια και θα τον ακουγες και απο τα in ear σου ή τα monitor που ετσι κι αλλιως εχεις. 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω τρεις 5αρηδες.

Ολοι εχουν αρκετα καθαρα (στο οριο του breakup) για προβα (με νορμαλ ντραμερ).

Σε συνθηκες live με PA, ειναι ακομα πιο ευκολη η δουλεια τους, καθως δεν χρειαζεται να παιζουν τερμα.

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι υπερβολικά ευαίσθητοι στο touch τους drummer δεν αφθονούν, in-ear έχουν περίπου εφτά κιθαρίστες πανελλαδικά, για το μέσο ελληνικό stage και το μέσο ελληνικό ρεπερτόριο τα 5W δε θα φτάσουν ούτε για ζήτω και να με συμπαθάτε.

Κι εγώ ήθελα κάποτες να πιστεύω το αντίθετο, κι εγώ πήγα με 5W να παίξω live, τί να πω... με ψόφιους single coils και με πολιτισμένο drummer δοκιμάστε at your own risk. Αν όχι, κοιτάξτε παραπάνω watt.

 

2 σέντσια και ως γνωστόν YMMV.

  • Like 4
  • Ευχαριστώ 1

eftaxordh karfi se pentium 2

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 minutes ago, otto## said:

Όταν βάλεις την επιλογή στο 1 βάτ πως είναι? Χαλάει πολύ ο ήχος. Εννοώ το μπασα και τα πρίμα πως ακούγονται?

 

Ειναι 0,5 και οχι 1 watt. 

Στη ρυθμιση αυτη εχει λιγοτερα πριμα. Ομως αυτο ειναι καλο διοτι σε μεταμεσονυκτιες εντασεις (κατω απο 1), στα 5 watt ειναι λιγο σκληρος ο ηχος. Στο μισο watt ειναι οπως πρεπει ο ηχος χωρις να ακουγεται στο διπλα δωματιο.

 

29 minutes ago, Earendil said:

Οι υπερβολικά ευαίσθητοι στο touch τους drummer δεν αφθονούν, in-ear έχουν περίπου εφτά κιθαρίστες πανελλαδικά, για το μέσο ελληνικό stage και το μέσο ελληνικό ρεπερτόριο τα 5W δε θα φτάσουν ούτε για ζήτω και να με συμπαθάτε.

Κι εγώ ήθελα κάποτες να πιστεύω το αντίθετο, κι εγώ πήγα με 5W να παίξω live, τί να πω... με ψόφιους single coils και με πολιτισμένο drummer δοκιμάστε at your own risk. Αν όχι, κοιτάξτε παραπάνω watt.

 

2 σέντσια και ως γνωστόν YMMV.

 

Δεν προκειται ουτε εγω να παιξω με 5. Αλλα αυτο δε σημαινει πως με μονιτορ δεν γινεται δουλεια.

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου