Προς το περιεχόμενο

Marshall DSL5CR - πρώτες εντυπώσεις


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Guru
4 ώρες πριν, gkourmoul1 είπε

Δεν προκειται ουτε εγω να παιξω με 5. Αλλα αυτο δε σημαινει πως με μονιτορ δεν γινεται δουλεια.

 

Και πάλι σχετικό ίσως. Το πρόβλημα που αντιμετωπίζω εγώ πχ, με 10W ενισχυτή είναι το ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟ headroom. Όταν δηλ. πατάω το boost, αυτό αντί να μπουστάρει δίνει περισσότερο σατσουρέισιο στον ενισχυτή. Τo Wattage δηλ. λειτουργεί και ως limiter/compressor. Οπότε ό,τι και να κάνω με μονιτορ (αν έχω την πολυτέλεια) τα πράγματα θα είναι σκούρα/τίγκα. Νομίζω πολύ καλύτερα αποτελέσματα θα έχω αν ενεργοποιήσω τα amp sim στην Line6 και πάρω μόνιτορ από έναν Solid state (+stage).

Hλιθιούθιερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, gkourmoul1 είπε

Εχω τρεις 5αρηδες.

Ολοι εχουν αρκετα καθαρα (στο οριο του breakup) για προβα (με νορμαλ ντραμερ).

Σε συνθηκες live με PA, ειναι ακομα πιο ευκολη η δουλεια τους, καθως δεν χρειαζεται να παιζουν τερμα.


Kαι ακούς την κιθάρα σου πάνω απ' τα ντραμς? Ή πρέπει να είσαι εντελώς μπροστά στον ενισχυτή για να *σε* ακούς?

image.png.1db033061698e028936a354556e3bcfb.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

56 λεπτά πριν, Πνοή και Νύξη είπε

 

Και πάλι σχετικό ίσως. Το πρόβλημα που αντιμετωπίζω εγώ πχ, με 10W ενισχυτή είναι το ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟ headroom. Όταν δηλ. πατάω το boost, αυτό αντί να μπουστάρει δίνει περισσότερο σατσουρέισιο στον ενισχυτή.

 

Αν παίζεις με μόνους τύπου Fender αυτό το πρόβλημα δεν υπάρχει ,σε λογικές εντάσεις φυσικά,αν παίζεις με διπλούς ή P90 όντως υπάρχει.

 

Αν έχεις monitor  ή in ear και παίζεις με μόνους ακόμα και στο Μαρακανά μια χαρά θα βγεις.

 

Προσωπικά αν και έπαιζα για χρόνια με πενηντάρηδες και εκατοσταρηδες ενισχυτές, από την στιγμή που κατέβηκα στα 12-18 βαττ απολαμβάνω τον ωραιότερο ΚΑΘΑΡΌ ήχο που είχα ποτέ μου με κιθάρες Fender, κυρίως γιατί αυτοί οι ενισχυτές συμπληρώνουν με το φυσικό κομπρεσσαρισμα τους, μια και δουλευουν στα  όρια τους ακόμα και χαμηλά,τα αναιμικα μεσαία των Fender χωρίς όμως να μπουκωνουν.

 

Επίσης "μικρόφωνιαζονται" πολύ καλύτερα και ακούγονται και πολύ καλύτερα από το ΡΑ.

 

Αν παίζεις όμως με διπλούς κάτω από πενήντα βαττ ενισχυτής δεν πρόκειται να σου δώσει αξιοπρεπή καθαρά σε live (ούτε σε στούντιο imho)

 

Επεξεργασμένο από Superfunk

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Ενας ενισχυτης 5 βατ θα μεταμορφωθει αν μπει σε μεγαλυτερη καμπινα, η μεγαλυτερα ηχεια, 2χ12, 2χ10 κτλ. Η ουσιαστικη διαφορα απο εναν 15 πχ ειναι στο headroom, δηλαδη στο αν χρειαζεσαι τελειως καθαρο ηχο η οχι.

 

Επισης, αν πχ με εναν 40ρι δεν χρειαζεται να ξερεις και πολλα για να στησεις στη σκηνη (μια που οπου και να τον βαλεις θα τον ακους καλα), οι μικροι θελουν να ξερεις λιγο πως να στησεις, που να εισαι σε σχεση με τον ενισχυτη και τους αλλους μουσικους για να τον ακους καλα, πως να εκμεταλλευσαι το χωρο για τα μπασα που ειναι συχνα πιο αδυνατα απο μεγαλυτερους ενισχυτες, κτλ..

 

Εγω παιζω συχνα με μικρους ενισχυτες (εχω δυο 15ρηδες fender λαμπατους), αρκετες φορες με δυνατους ντραμμερ, και εχω ακουσει και εναν 5ρι fender vibro champ, rehoused σε μεγαλυτερη καμπινα με 12ρι να παιζει επι σκηνης ροκ μια χαρα!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru
1 ώρα πριν, Superfunk είπε

Αν παίζεις με μόνους τύπου Fender αυτό το πρόβλημα δεν υπάρχει ,σε λογικές εντάσεις φυσικά,αν παίζεις με διπλούς ή P90 όντως υπάρχει.

 

Eδώ πιθανότατα έχεις δίκιο, με νορμάλ single coils βελτιώνεται η κατάσταση, αλλά εξακολουθεί να υπάρχει αναντιστοιχία. Νιώθω ότι για κάθε 2dB που φορτώνω σε boost τον ενισχυτή, κερδίζω 0,2dB σε ένταση( και τα ρέστα σε βρωμιά), να το πω μπακαλίστικα. Θα μου πεις, παίζει ρόλο και ο (όποιος) ενισχυτής. 

Με τον AC30 πχ, όλα γίνονται κρυστάλλινα, γάργαρα και σε γιγάντιες εντάσεις. Απλά δεν θεωρώ ότι οι αμοιβές των μουσικών δικαιολογούν τέτοιου είδους σωματική καταπόνηση, ωστε να κουβαλιέται σε live.

  • Like 1

Hλιθιούθιερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Πνοή και Νύξη είπε

Απλά δεν θεωρώ ότι οι αμοιβές των μουσικών δικαιολογούν τέτοιου είδους σωματική καταπόνηση, ωστε να κουβαλιέται σε live. 

 

Ο σωστός ο μουσικός φαίνεται στο κουβάλημα... 😁

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Πνοή και Νύξη είπε

Θα μου πεις, παίζει ρόλο και ο (όποιος) ενισχυτής. 

 

Έχει μεγάλη σημασία η V1 πολλοί ενισχυτές χαμηλού wattage έχουν λανθασμένα 12ΑΧ7 αντί για 12ΑΥ7 ειδικά αν είναι tweed based,το ίδιο και το phase inverter που πάλι λανθασμένα είναι 12ΑΧ7 αντί για 12ΑΤ7, τέλος τεράστιο ρόλο παίζει και το μεγάφωνο,αν είναι 15 βαττ alnico αποχαιρετά το το headroom 🙂

Θες τουλάχιστον διπλάσιο σε βαττ κεραμικό μεγάφωνο ή τετραπλάσιο alnico.

  • Like 1

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 hours ago, gkourmoul1 said:

 

Ειναι 0,5 και οχι 1 watt. 

Στη ρυθμιση αυτη εχει λιγοτερα πριμα. Ομως αυτο ειναι καλο διοτι σε μεταμεσονυκτιες εντασεις (κατω απο 1), στα 5 watt ειναι λιγο σκληρος ο ηχος. ...

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Ο Μάρσαλ συμφέρει λογω τιμής. 

 

Και τώρα η ερώτηση φωτια. Αξίζει ενας λαμπατος οταν παιζει στο μισό βατ; Εννοω σου δίνει τη λαμπιλα; Σημαντική ερώτηση για μένα διοτι ειμαι ψημενος για τη κινηση. Εχω και έναν thr10c περα απο τα Πσηφιακα. Καλός και άγιος ο γιαμαχας (βασικα υπέροχος ήχος low gain) αλλα θελω γκάζι και σκάσιμο.

Επεξεργασμένο από otto##
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου