Προς το περιεχόμενο

Marshall DSL5CR - πρώτες εντυπώσεις


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderator
2 ώρες πριν, Spyros Delta είπε

Το είδα σήμερα όλως τυχαίως. Πλέον έχω πίσω τα monitors μου, οπότε παίζω με plugins. Αλλιώς θα το έπαιρνα, απλά κάνω οικονομίες για Atomic 6 ή Fractal AX8. 

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αχ βρε Bill, εγώ παλι απο τα ρημάδια τα plugins και τα Πσηφιακα θελω να ξεφύγω. Εχω ξεχάσει ποτέ ηταν η τελευταία φορά που έπαιξα με κανονικά ενισχυτή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, otto## said:

Εχω ξεχάσει ποτέ ηταν η τελευταία φορά που έπαιξα με κανονικά ενισχυτή.

 

Επειδή δεν είμαι σίγουρος ότι θα σου αρέσει τόσο όσο φαντάζεσαι (δεν εννοώ ότι δεν θα σου αρέσει βέβαια), αν μπορείς δανείσου από κάποιον ένα ενισχυτή για κανένα μήνα.

Αν δεις ότι όντως είναι αυτό που ψάχνεις, τότε ναι, προχώρα σε αγορά.

  • Like 1

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 hours ago, fusiongtr said:

 

Επειδή δεν είμαι σίγουρος ότι θα σου αρέσει τόσο όσο φαντάζεσαι (δεν εννοώ ότι δεν θα σου αρέσει βέβαια), αν μπορείς δανείσου από κάποιον ένα ενισχυτή για κανένα μήνα.

Αν δεις ότι όντως είναι αυτό που ψάχνεις, τότε ναι, προχώρα σε αγορά.

Τι εννοείς; Ειχα και λαμπατο κα ss και hybrid ενισχυτές στο παρελθόν. Ο λόγος που τα τελευταία 7-8 χρονια παίζω με Πσηφιακα ηταν οι μετακινήσεις. Φυσικα και θα μου αρέσει απλα εχω μείνει καπως πισω και επίσης θελω χαμηλές εντάσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, otto## said:

Τι εννοείς; Ειχα και λαμπατο κα ss και hybrid ενισχυτές στο παρελθόν. Ο λόγος που τα τελευταία 7-8 χρονια παίζω με Πσηφιακα ηταν οι μετακινήσεις. Φυσικα και θα μου αρέσει απλα εχω μείνει καπως πισω και επίσης θελω χαμηλές εντάσεις.

 

Δεν αμφισβητώ ότι θα σου αρέσει, ούτε φυσικά το ότι είχες στο παραλθόν.

Εννοώ ότι όταν περάσει κάποιος καιρός και μάθουμε σε κάτι άλλο, ίσως μας φανεί αλλιώς από ότι το περιμέναμε.

Σε σχέση με software, νομίζω (φυσικά μπορεί να κάνω λάθος) ότι η αμεσότητα αυτή στον ήχο που παίρνεις από ένα λαμπάτο (εξαρτάται και από τον ενισχυτή βέβαια) είναι less forgiving για το παίξιμο (συν όλα τα άλλα πχ extra εξοπλισμός, χώρος, ένταση, κλπ).

 

Συνήθεια είναι βέβαια.

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, fusiongtr said:

 

Δεν αμφισβητώ ότι θα σου αρέσει, ούτε φυσικά το ότι είχες στο παραλθόν.

Εννοώ ότι όταν περάσει κάποιος καιρός και μάθουμε σε κάτι άλλο, ίσως μας φανεί αλλιώς από ότι το περιμέναμε.

Σε σχέση με software, νομίζω (φυσικά μπορεί να κάνω λάθος) ότι η αμεσότητα αυτή στον ήχο που παίρνεις από ένα λαμπάτο (εξαρτάται και από τον ενισχυτή βέβαια) είναι less forgiving για το παίξιμο (συν όλα τα άλλα πχ extra εξοπλισμός, χώρος, ένταση, κλπ).

 

Συνήθεια είναι βέβαια.

Δικιο εχεις απόλυτο στο τελευταίο. Ο ενισχυτής δε συγχωρεί αλλα νισάφι πια. Βεβαια με τα ψηφιακά εχεις latency και μια τζιτζικιλα στη παραμόρφωση. Α ρε ΦΑΣΙΟΝ δε ξερω. Θέλω και ενα κινητρο να ξαναρχίσω το παίξιμο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 minutes ago, otto## said:

1. Βεβαια με τα ψηφιακά εχεις latency και μια τζιτζικιλα στη παραμόρφωση.

 

2. Α ρε ΦΑΣΙΟΝ δε ξερω. Θέλω και ενα κινητρο να ξαναρχίσω το παίξιμο. 

 

1. Ναι, έχεις latency (μόνο με software, όχι με πσηφιακές πεταλιέρες). Η τζιτζικίλα μπορεί να διορθωθεί με πολλούς τρόπους.

 

2. Δεν φαντάζεσαι πόσο σε νιώθω ρε Όθωνα. Δεν το φαντάζεσαι λέμε. Θέλω να σε ρωτήσω κάποια πράγματα.

Ακούς μουσική (όχι γενικά, για πρόσφατα μιλάω)?

Τι είναι αυτό (που μπορείς να σκεφτείς αυτή την στιγμή) που θα ήθελες να κάνεις αν ξαναρχίσεις το παίξιμο (επιθυμία ψάχνω εδώ)?

Τι είναι αυτό που γουστάρεις να κάνεις μουσικά μιλώντας?

Να ξεκ@βλώνεις μόνο, ή και κάτι άλλο?

Σε ρωτάω, γιατί ο εξοπλισμός σου δίνει κίνητρο, αλλά αν δεν υπάρχει και κάτι άλλο από πίσω, θα εκπνεύσει σχετικά γρήγορα.

Σύνδεσε λοιπόν τον εξοπλισμό με ένα εξτρα κίνητρο, κάτι που να έχει νόημα για σένα και μόνο.

 

Συγγνώμη για όλα αυτά, αλλά .... έτσι αισθάνομαι κι εγώ πολύ συχνά τον τελευταίο καιρό.

Επεξεργασμένο από fusiongtr
  • Like 1

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Καλό είναι κιθάρα και ενισχυτής να είναι πάντα "ετοιμοπόλεμα". Ο ενισχυτής στην πρίζα, η κιθάρα γυμνή στο σταντ και εάν είναι εφικτό συνδεδεμένα μεταξύ τους.... Να σε βλέπουν (και να τα βλέπεις) σαν ξερολούκουμο, έτοιμα να σε αποπλανήσουν!  Εάν έχουμε την κιθάρα στην θήκη της και κάτω απ'το κρεβάτι, τον ενισχυτή ντυμένο με το κάλυμμα του και τα καλώδια μαζεμένα κάπου αλλού, βράσε όρυζα...... 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 minutes ago, cigaret13 said:

 η κιθάρα γυμνή ...

 

Κι εγώ γυμνή την έχω την κούκλα μου.

Να την βλέπω να φτιάχνομαι.

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου