Προς το περιεχόμενο

Marshall DSL5CR - πρώτες εντυπώσεις


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αναλογα την ενταση, και αναλογα την κιθαρα, θελει πειραγμα το eq ωστε να ειναι ο ηχος οπως πρεπει. Δεν ειναι ενισχυτης που τον αφηνεις σε μια ρυθμιση και παιζεις (με) τα παντα. 

Και να μη σου βγαινουν οι ρυθμισεις, με ενα πεταλι να μπουσταρει θα παρεις σιγουρα αυτο που θες.

Στο μισο βατ παιζει οπως και με τα 5. Δεν εχει λιγοτερη τουμπιλα. Απλα ειναι αισθητα πιο αδυναμος και εχει λιγοτερο δαγκωμα στα ψηλα. Εχει μακραν την καλυτερη αποδοση σε χσμηλες εντασεις, απο καθε αλλο μικρο ενισχυτη μου (ht1r, t5, cub 5, κ.α.)

Για 350 ευρω, τον θεωρω must have ενισχυτη για σπιτι. Δεν θα ελεγσ το ιδιο για τον ac10.

Καποια στιγμη θα παρω και εναν 40αρη για live.

  • Ευχαριστώ 1

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην ερώτηση σου αν αξίζει λαμπάτος στο 1watt λέω όχι  ( μιλάμε στο τελικό στάδιο γιατί στην προενίσχυση και ειδικά σε hi gain το compression που σου δίνει η λάμπα ειναι must) απλά γιατί το αυτί μας δεν ακούει γραμμικά , σε χαμηλές εντάσεις αλλάζουν όλα δεν ακούγονται οι διαφορές και όλα αυτά που ψάχνουμε πάνε περίπατο

προσωπικά από 50ριδες λαμπάτους έχω πάει στα 15 και βρήκα την υγειά μου

πρόσφατα ευτυχής κάτοχος Koch 20w και λέω να πετάξω όλες τις καμπίνες, δεν χωράνε πουθενά

  • Like 1

Εξη χορδές και ειναι πολλές

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, nasokosm είπε

Στην ερώτηση σου αν αξίζει λαμπάτος στο 1watt λέω όχι  ( μιλάμε στο τελικό στάδιο γιατί στην προενίσχυση και ειδικά σε hi gain το compression που σου δίνει η λάμπα ειναι must) απλά γιατί το αυτί μας δεν ακούει γραμμικά , σε χαμηλές εντάσεις αλλάζουν όλα δεν ακούγονται οι διαφορές και όλα αυτά που ψάχνουμε πάνε περίπατο

προσωπικά από 50ριδες λαμπάτους έχω πάει στα 15 και βρήκα την υγειά μου

πρόσφατα ευτυχής κάτοχος Koch 20w και λέω να πετάξω όλες τις καμπίνες, δεν χωράνε πουθενά

Συμφωνω.

Βεβαια ουτε με τον koch20 μπορεις να παιξεις (στην ενταση που αποδιδει καλα) στο σπιτι.

Παιζει μεν και σε σπιτικη ενταση (πχ στο 2), αλλα δεν αποδιδει σωστα (οπως στο 4).

 

Γενικα στο σπιτι, δεν εχω καταλαβει μεγαλη διαφορα (τοση που να δικαιολογει την οικονομικη διαφορά) απο λαμπατο σε solid state ή σε πεταλιερα/monitor.

Σιγουρα προτιμω να παιζω στον Koch εστω και χαμηλα, απο το pod ή τον katana, αλλα αν κανω σε καποιον blind test, δεν θα καταλαβει οτι ο koch παιζει με ηχο που κοστιζει 1000e, και το pod παιζει με ηχο που κοστιζει 100-200e.

(οκ δεν θα παιξω με τα preset του pod ή του Katana, αλλα με καλους ηχους που εχω φτιαξει πανω του)

Και αν δεν εχει το μετρο συγκρισης (δλδ τους δυο ηχους διπλα διπλα) δεν θα τον ενοχλησει και τοσο αυτη η διαφορα ποιοτητας.

Δλδ οταν ανοιγεις τον λαμπατο ενισχυτη (εστω και χαμηλα), πρεπει να περασει καιρος χωρις να ανοιξεις τον λαμπατο (αποτοξινωση) για να επιστεψεις αναιμακτα στα αλλα.

Ολα μια συνηθεια ειναι.

Απλα την πληρωνεις αδρα.

 

YΓ ενας Marshall class5W που δοκιμασα παλιοτερα σε ολες τις εντασεις ... τιποτα ιδιαιτερο.

Fender tweed blues junior (σπιτικη ενταση), τιποτα ιδιαιτερο. Ανοιγμενος ... ενδιαφερων.

Marshall dsl5c, μοιαζει με Marshall ηχο, αλλα δεν ειναι. Καποιος σε εχει παρει τηλεφωνο και τον ακους απο το ακουστικο. 🤣 (οκ τα παραλεω)

Και απο οτι θυμαμαι δεν ειχε και extra speaker out να τον εβαζα τουλαχιστον στην καμπινα.
Ενταξει δεν εχει τουλαχιστον μια περιουσια.

Επεξεργασμένο από Spyros Delta
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχει speaker out. Με το 10αρι χανει αρκετα.

Και πρεπει λιγο να τσιτωσεις μεσαια και πριμα για να ζωνταψει και να μην ακουγεται σα να εχει κουβερτα πανω του. Αναλογα και ποσο bright ειναι οι μαγνητες.

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι αλλα εγώ ειμαι αυτό που θα λέγαμε "εύκολος πελάτης". Δηλαδή, ούτε rock star εξάρσεις έχω, ούτε ψάχνω να βρω το τέλειο, ούτε παίζω 10 ώρες τη μέρα. Θέλω ωραίο οικιακό ήχο και να πετάξω τα ΠΣηφιακά. ΠΙστεύω αξίζει ένα μαρσαλάκι στα 400. Όχι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, otto## said:

Ναι αλλα εγώ ειμαι αυτό που θα λέγαμε "εύκολος πελάτης". Δηλαδή, ούτε rock star εξάρσεις έχω, ούτε ψάχνω να βρω το τέλειο, ούτε παίζω 10 ώρες τη μέρα. Θέλω ωραίο οικιακό ήχο και να πετάξω τα ΠΣηφιακά. ΠΙστεύω αξίζει ένα μαρσαλάκι στα 400. Όχι?

 

1720430925_20190118_15102101.thumb.jpg.92c6552a9c3030e58d98818b66f80ca6.jpg

 

Παιζω με mexican tele, area hot t/ area t pickups.

 

Μη δωσεις σημασια στο παιξιμο...

Dsl5_sample.mp3

  • Like 2

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 hours ago, gkourmoul1 said:

 

1720430925_20190118_15102101.thumb.jpg.92c6552a9c3030e58d98818b66f80ca6.jpg

 

Παιζω με mexican tele, area hot t/ area t pickups.

 

Μη δωσεις σημασια στο παιξιμο...

 

Your browser does not support the HTML5 audio tag.
 
 
 
 
 
 


Dsl5_sample.mp3

 

έλα ρε κιαρατα με έπεισες :). Μια χαρά ακουγεται. Στο μισό βατ; Το έγραψες με μικροφωνο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με κινητο, στα 5.

Και το εχω και πολυ κοντα και ακουγεται καπως μπουκωμενο. Σα να κολλας το ηχειο στο αυτι σου.

Επεξεργασμένο από gkourmoul1

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλορίζικος. Εγώ εδώ κ χρόνια παίζω με 5 βατ λάμπα. Blackstar k blackheart k με δυνατό ντράμερ αλλά δεν μου καίγεται καρφί. Στις πρόβες τον έχω δίπλα μου ή βάζω το κεφάλι σε 4 χ12, κ στα λαιβ, μικρόφωνο κ in ear monitor. Ειδικά το 2ο σώσει μέση από το κουβάλημα κ αυτιά από εντάσεις. Οπότε μην μασάς, παρτον σε λαιβ. Το θέμα είναι να μάθουν οι συμπαίκτες μας ότι δεν παίζουμε για να ξεκουφανουμε ο ένας τον άλλο αλλά για να δουλέψει το σύστημα παρέα... Όσο για το 10ιντσο, έχω βγει με valvestate 20w, 10", μια χαρά με ένταση στο 3. Βέβαια είχα βάλει ένα μεγάφωνο 97 db που σκότωνε, δεν θυμάμαι ποιο... Σίγουρα όμως ένα φυσιολογικό 12ρι δίνει άνεση σε σχέση με το 10ρι. Εμένα το επόμενο μου πείραμα είναι να βγω λαιβ με Fender champion 20 με 8ιντσο οπότε μη με πολύ ακούς... Εννοείται μόνο καθαρό κανάλι, μικρόφωνο κ in ear... 

  • Like 1

www.thedamnationproject.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χαιρομαι που αρεσει ο ενισχυτης ιναι ωραιο πραγμα να σε ικανοποιει το νεο σου gear και να εισαι ευχαριστημενος, εμενα ο συγκεκριμενος ενισχυτης με απογοητευσε γι αυτο και εφυγε με συνοπτικες διαδικασιες

Thank God for the rain....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου