Προς το περιεχόμενο

Marshall DSL5CR - πρώτες εντυπώσεις


Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 hours ago, qesh said:

χαιρομαι που αρεσει ο ενισχυτης ιναι ωραιο πραγμα να σε ικανοποιει το νεο σου gear και να εισαι ευχαριστημενος, εμενα ο συγκεκριμενος ενισχυτης με απογοητευσε γι αυτο και εφυγε με συνοπτικες διαδικασιες

 

Μου αρεσει αρκετα διοτι κανει αυτο για το οποιο αγοραστηκε (χρηση στο σπιτι χωρις πεταλια) εξαιρετικα. Βεβαια, πιο πολυ χρησιμοποιω 5 watt καθαρους ενισχυτες, παρα αυτον, διοτι μου αρεσει να μαγειρευω ηχους με πεταλια σε καθαρη πλαρφορμα.

Αλλα οποτε τον δουλευω, πραγματικα τον χαιρομαι, ιδιαιτερα τωρα με το 12αρι ηχειο.

 

Εαν θες να αναφερεις τις εντυπωσεις (αρνητικες και θετικες) μπορεις να το κανεις εδω. Σιγουρα θα βοηθησουν καποιον που τον ενδιαφερει να τον αγορασει.

  • Like 1

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η γνωμη μου με δυο λογια για να μην κουραζω ειναι οτι ο ενισχυτης ειχε decent καθαρο καναλι, και το βρωμικο ηταν πολυ μετριο, πολλα γκαζια απο χαμηλα, απο την μεση και πανω εγω προσωπικα δεν μπορουσα να το ακουσω, το eq μετριο, ο ηχος πολυ "boxy".Εγω παντα αναφερομαι στον ενισχυτη σε stock κατασταση, δεν ανακατευομαι με μοντες, καποια πραγματα οπως αλλαγες μεγαφωνων, λαμπων κλπ ισως να βελτιωναν το αποτελεσμα δεν το γνωριζω, αλλα επαναλαμβανω οτι για την stock κατασταση μου φανηκε πολυ μετριος.Π.χ θα προτιμουσα με κλειστα ματια τον class 5 (ξερω οτι ειναι αλλου τυπου ενισχυτης) αλλα κατα την γνωμη μου πολυ πιο κοντα σε real marshall sound απο τον συγκεκριμενο.Το καταλαβαινω αυτο που λες για χαμηλες εντασεις και γκαζι on the spot, αλλα επειδη νομιζω οτι σε χαμηλες εντασεις ετσι κι αλλιως οι λαμπατοι ενισχυτες δεν αποδιδουν την ιδια δουλεια θα εκανε κι ενας peavey USA SS (πχ o Bandit) που ειναι εξαιρετικος SS ενισχυτης

Επεξεργασμένο από qesh
  • Like 1

Thank God for the rain....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακομα και με το 12αρι, οντως υπαρχει ακομα η boxy αισθηση. Πιστευω οτι οφειλεται στον ηχο του ενισχυτη και οχι στην καμπινα σε συνδυασμο με το ηχειο. Εχει πολλα ψηλομεσαια, λιγα μπασα (χωρις το switch on) και το αποτελεσμα ειναι αυτη η αισθηση. Ο ht1r εχει λιγοτερο boxy αισθηση για τον ιδιο λογο (εντονα μπασα, scooped μεσαια).

 

Συμφωνω για το καθαρο καναλι. Πολυ καλο και καθαρο για marshall.  Επισης, συμφωνω οτι ο μονοκαναλος class 5 ειναι πιο original σαν ηχος. Θα ηθελα εναν...

 

Σε χαμηλες εντασεις, δεν αποδιδει οπως στις υψηλες, αλλα η διαφορα ειναι μικρη. Δεν θα το συγκρινα με SS. Πχ σε σχεση με το brown καναλι του katana, προτιμω χιλιες φορες τον dsl, διοτι διατηρει την οργανικοτητα, τον ζεστο ηχο και την ταυτοτητα του.

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Νομίζω είναι λογικό να έχει boxy ήχο και να μη θυμίζει αυτό που έχουμε στο μυαλό μας ως Marshall. Μιλάμε για 5w ενισχυτή, 3 λάμπες και 10άρι ηχείο και μάλιστα με EQ curve αλά V30, μεγάφωνο γνωστό για τα πριμομεσαία του. 

 

Δε νομίζω να τον πήρε κανείς για να έχει Marshall stack τύπου ήχους αλλά σε χαμηλή ένταση, γιατί αυτό δε γίνεται, τουλάχιστον με τεχνολογία που έχει ως βάση της τη λάμπα. 

 

Μου είχε δανείσει ένας φίλος το συγκεκριμένο combo για 1 βδομάδα, όσο δεν είχα υπολογιστή και ήθελα να παίζω/μελετάω και ήμουν αρκετά ευχαριστημένος. Για μέσα στο σπίτι είναι μια χαρά.

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενταξει οτι σου δανειζουν καλο ειναι γιατι ειναι free.θα εδινες ομως τα 3,5 κατοσταρικα που κανει για να τον αγορασεις?

Thank God for the rain....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 hours ago, qesh said:

Ενταξει οτι σου δανειζουν καλο ειναι γιατι ειναι free.θα εδινες ομως τα 3,5 κατοσταρικα που κανει για να τον αγορασεις?

μα έδωσε είπε.

Μάλιστα σχεδόν 5

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 minutes ago, dimsonic said:

μα έδωσε είπε.

Μάλιστα σχεδόν 5

Στον bill πηγαινε η ερωτηση.

 

Εγω θα τα ξαναδινα! Για οικιακη χρηση ειναι  σουπερ!

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Αν τον έβρισκα μεταχειρισμένο γύρω στα 200-250 ευρώ θα τα έδινα σίγουρα. Ό,τι πρέπει για οικιακή χρήση, αν και προτιμώ το σκατουλάκι το Katana Mini, έχει πιο πολύ γκάζι, για μένα τουλάχιστον που δε θέλω πολλά πολλά μπροστά από τον ενισχυτή.

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, BillTrantos είπε

Αν τον έβρισκα μεταχειρισμένο γύρω στα 200-250 ευρώ θα τα έδινα σίγουρα. Ό,τι πρέπει για οικιακή χρήση, αν και προτιμώ το σκατουλάκι το Katana Mini, έχει πιο πολύ γκάζι, για μένα τουλάχιστον που δε θέλω πολλά πολλά μπροστά από τον ενισχυτή.

https://smart.noiz.gr/details.php?id=409858

χωρις reverb

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου