Προς το περιεχόμενο

Marshall DSL5CR - πρώτες εντυπώσεις


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ισχυει αυτο που λες. Οταν απο εναν λαμπατο αποσυνδεσεις το μεγαφωνο την ωρα που παιζει, θα υπαρξει βλαβη, καθως το φορτιο δεν παει πουθενα.

 

Εξαιρεση αποτελουν αρκετοι λαμπατοι που εχουν emulated output, καθως υπαρχει εσωτερικα μια συσκευη που απορροφα το ρευμα που θα πηγαινε στο μεγαφωνο, εαν αυτο ηταν συνδεδεμενο. Φορας ακουστικα ή κανεις εγγραφες, και το μεγαφωνο δεν παραγει ηχο. Και φυσικα ουτε λογος για βλαβη στον ενισχυτη. Ο dsl ανηκει στην κατηγορια αυτη.

Επεξεργασμένο από gkourmoul1
  • Like 1

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 10/11/2020 at 11:05 PM, gkourmoul1 said:

Έγραψα ένα κλιπ με τον dsl, χρησιμοποιώντας το emulated output και αποσυνδέοντας το ηχείο ώστε να είμαι silent. Πρώτη φορά το κάνω σε αυτόν και ειδικά στα καθαρά είμαι ικανοποιημένος. Έχει λίγο θόρυβο (ένα μόνιμο φύσημα), και διαφορετική αίσθηση από τον HT1R, γενικότερα. Ίσως κάπως πιο βινταζ αίσθηση. Δεν ξέρω εάν θα τον χρησιμοποιούσα σε παραγωγή μουσικής (για το emulated output μιλώ). Θα του κάνω κι άλλα τεστ.

 

1ο δωδεκάμετρο παίζω στο καθαρό κανάλι με τέρμα gain. Στα υπόλοιπα παίζω με το βρώμικο κανάλι ανεβάζοντας σταδιακά το gain.

Παίζω με les paul και alnico 2 PAF. Δεν χρησιμοποιώ κανένα πετάλι. Το eq είναι πάνω κάτω όλα στη μέση. Οι χορδές περσινές...

 

 

 

Έφτιαξα το ίδιο κλιπ, αλλά ηχογράφησα με μικρόφωνο, ώστε να είναι άμεσα συγκρίσιμοι οι δύο ήχοι.

 

Ίδια κιθάρα και ίδιες (πάνω κάτω) ρυθμίσεις.

 

dsl5cr mic test.mp3

 

 

 

Το παραπάνω κλιπ είναι εμφανώς λιγότερο bright, νομίζω σε νορμάλ επίπεδα, πλέον. Επίσης, στο βρώμικο κανάλι ακούγεται όπως πρέπει. Η τελική λάμπα δουλεύει και κάνει τη διαφορά, καθώς μέσα emulated output η τελική λυχνία δεν είναι μέρος του σήματος (εάν δεν απατώμαι).

 

Εδώ το παλιό κλιπ με emulated output.

 

 

dsl5cr test.mp3

 

 

Επεξεργασμένο από gkourmoul1

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου