Προς το περιεχόμενο

Η σημαντικοτητα του ερμηνευτη μιας συνθεσης.


Stoyo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Να αναφερω κατι που ισως φερει καποιες σκεψεις.

Οταν ο Καζαντζιδης (που εγινε αναφορα κιολας) ηχογραφουσε ενα νεο τραγουδι στην Columbia, δεν ρωταγε ουτε τον συνθετη ουτε τον στιχουργο ουτε κανεναν "ειδικο" με "αντικειμενικη" αποψη στην τεχνη, αν του αρεσε.

Πηγαινε και ρωταγε την κυρια που ειχε το ΚΨΜ της Columbia.

 

Πάλι με το "αρέσει''....  :)

 

Eιπαμε ΔΕΝ συζητάμε αν μας ΑΡΈΣΕΙ κάτι, συζητάμε για το αν ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΆ κάτι είναι καλύτερο από κάτι άλλο.

 

Και εμένα δεν μου αρέσει ο Ντοστογιέφσκι και προτιμάω να διαβάζω Joe Nesbo,ο οποίος είναι εξαιρετικός συγγραφέας, αλλά πώς να το κάνουμε στον Απόλλωνα 390 που θα στείλει η Γη στον Γαλαξία 435 Ντοστογιέφσκι θα έχει μέσα σαν δείγμα της κορύφωσης του ανθρώπινου πολιτισμού δεν θα έχει Joe Nesbo.Για τον ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΟ λόγο ότι ο Ρώσος είναι καλύτερος από τον Νορβηγό συγγραφέα,και τον ΙΔΙΟ τον Νεσμπο να ρωτήσεις αυτό θα σου πει.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 282
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

  • Moderator

Ε, ναι.. αλλά υπάρχουν πολλές διαβαθμίσεις ανάμεσα στον αδαή και τον ειδικό.

Δεν ξέρεις από γκουρμέ κουζίνα, αλλά αν μπορώ να φανταστώ κάποιον εδώ μέσα να φεύγει από εστιατόριο επειδή το φαγητό δεν ήταν όπως πρέπει, είσαι εσύ μαν.

 

Μπα βολικός είμαι. ;D

Μπορεί να μην μου αρέσει γιατι δεν το έχω συνηθίσει.

Θα σου πω το απλό.....μπορώ να φαω τα παντα ...εκτος από σουσι και παστουρμά(θα ξεράσω-μετρησιμο μέγεθος ;D).

 

Δεν μπορώ όμως να πω ότι ειναι μαλακία και να αμφισβητήσω την καταξιωση τους παγκοσμίως  :laugh:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το μόνο αληθινά φιλοσοφικό ερώτημα που με απασχολεί αυτό το απόγευμα, είναι αν θα κάνω τη σάλτσα τόνου με ρύζι ή με μακαρόνια.

Μπροεί να μην φτάσω ποτέ στα τελικά του Μάστερ Σεφ, διότι δεν με απασχολεί, όμως όλοι όσοι έχουν δοκιμάσει συμφωνούν ότι είναι έργο τέχνης.

 

 

Το πιθανότερο είναι ότι επειδή ΄δεν υπάρχει αντικειμενικό κριτήριο γι' αυτό, να καταλήξω να το κάνω με ταλιατέλες. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάλι με το "αρέσει''....  :)

 

Eιπαμε ΔΕΝ συζητάμε αν μας ΑΡΈΣΕΙ κάτι, συζητάμε για το αν ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΆ κάτι είναι καλύτερο από κάτι άλλο.

 

Και εμένα δεν μου αρέσει ο Ντοστογιέφσκι και προτιμάω να διαβάζω Joe Nesbo

Εμενα αν μιλαμε αντικειμενικα, ο Ντοστογιεφσκι μου αρεσει.

Ειναι κοτσωμενο το βιβλιο, ενω ο αλλος σκετο χαρτι  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το μόνο αληθινά φιλοσοφικό ερώτημα που με απασχολεί αυτό το απόγευμα, είναι αν θα κάνω τη σάλτσα τόνου με ρύζι ή με μακαρόνια.

Μπροεί να μην φτάσω ποτέ στα τελικά του Μάστερ Σεφ, διότι δεν με απασχολεί, όμως όλοι όσοι έχουν δοκιμάσει συμφωνούν ότι είναι έργο τέχνης.

 

 

Το πιθανότερο είναι ότι επειδή ΄δεν υπάρχει αντικειμενικό κριτήριο γι' αυτό, να καταλήξω να το κάνω με ταλιατέλες. :)

 

Η ταλιατελα θα πότισει περισσότερο με τη σάλτσα ή οποία είναι αρκετά ελαφριά και χωρίς πολύ σώμα λόγω έλλειψης ζωικών λιπαρών, οπότε είναι μια ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΆ καλύτερη επιλογή από το ρύζι το οποίο θα γίνει σαν ΣΟΥΠΑ,άρα η επιλογή σου είναι ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΆ καλύτερη.

 

Σου μιλάει ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΆ ένας ΤΙΤΑΝΑΣ της μαγειρικής :)

 

Βέβαια μπορείς πάντα να τσιγαρησεις τον πελτέ πολύ καλά και σε ικανή ποσότητα για να έχει η σάλτσα και καλύτερη υφή και λιγότερη πικριλα από πελτέ :)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σχετικότατο:

 

 

twilight zone: eye of the beholder

 

 

Ένα από τα καλύτερα πράγματα που έχουν προβληθεί ποτέ στην τηλεόραση, αντικειμενικά.  ;D ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η ταλιατελα θα πότισει περισσότερο με τη σάλτσα ή οποία είναι αρκετά ελαφριά και χωρίς πολύ σώμα λόγω έλλειψης ζωικών λιπαρών, οπότε είναι μια ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΆ καλύτερη επιλογή από το ρύζι το οποίο θα γίνει σαν ΣΟΥΠΑ,άρα η επιλογή σου είναι ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΆ καλύτερη.

 

Σου μιλάει ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΆ ένας ΤΙΤΑΝΑΣ της μαγειρικής :)

 

Βέβαια μπορείς πάντα να τσιγαρησεις τον πελτέ πολύ καλά και σε ικανή ποσότητα για να έχει η σάλτσα και καλύτερη υφή και λιγότερη πικριλα από πελτέ :)

Σοβαρα τωρα ΣΦ.

Γραψε μου σε παρακαλω αντικειμενικα τον καλυτερο και τον χειροτερο κιθαριστα (σε ολα οχι μονο παιξιμο).

Και καποιο βιντεο στο tube για να τσεκαρουμε.

Τον Κειν και τον Ταμτακο των κιθαριστων δηλαδη. :)

(εκτος Ελληνων, αφου Ελλαδα αντικειμενικα εγω ειμαι ο καλυτερος και εσυ ο χειροτερος, ειμαι και πιο ψηλος, αμα ξετυλιχτω γινομαι 1.90 και δεν σε γλυτωνει ανθρωπος ;D)

 

παμε για 3000 σελιδες ;D

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σοβαρα τωρα ΣΦ.

Γραψε μου σε παρακαλω αντικειμενικα τον καλυτερο και τον χειροτερο κιθαριστα (σε ολα οχι μονο παιξιμο).

Και καποιο βιντεο στο tube για να τσεκαρουμε.

Τον Κειν και τον Ταμτακο των κιθαριστων δηλαδη. :)

(εκτος Ελληνων, αφου Ελλαδα αντικειμενικα εγω ειμαι ο καλυτερος και εσυ ο χειροτερος, ειμαι και πιο ψηλος, αμα ξετυλιχτω γινομαι 1.90 και δεν σε γλυτωνει ανθρωπος ;D)

 

παμε για 3000 σελιδες ;D

 

Δεν ξέρω ποιος είναι ο καλύτερος αλλά ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΑ εσύ είσαι πολύ καλύτερος κιθαρίστας από εμένα.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω ποιος είναι ο καλύτερος αλλά ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΑ εσύ είσαι πολύ καλύτερος κιθαρίστας από εμένα.

Ελα αστα αυτα και γραψε.

Θα βοηθησει περισσοτερο το θεμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου