Προς το περιεχόμενο

Η σημαντικοτητα του ερμηνευτη μιας συνθεσης.


Stoyo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

{ενώ επίσης πολλοί άλλοι τους απεχθάνονται. }

 

Nαι ,οι κουφοί και  οι άσχετοι :)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 282
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Μουσικούλα είναι, όλα είναι υποκειμενικά. Προσωπικά ας πούμε, απεχθάνομαι την κλάψα του Καζαντζίδη ...

 

Μαζι σου, πιστευω θα μπορουσε να τραγουδησει το "Σφυριξε χαρουμενα μπορεις" και να παθουν ολοι καταθλιψη σε ακτινα 5χλμ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μαζι σου, πιστευω θα μπορουσε να τραγουδησει το "Σφυριξε χαρουμενα μπορεις" και να παθουν ολοι καταθλιψη σε ακτινα 5χλμ.

 

The proof is in the pudding που λένε και στο χωριό μου.

 

Το συγκεκριμένο άσμα που έβαλα είναι ένα  από τα ΧΙΛΙΆΔΕΣ Ινδολαικα τραγούδια που ήταν της μόδας στα mid sixties ... και όμως έγινε κλασσικό και πολυαγαπημένο,άρα η αρχική επιλογή του τραγουδιστή ήταν απόλυτα επιτυχής.

 

Και φυσικά ως Ινδικό τραγούδι τι άλλο από μιζέρια, πόνο και κατάθλιψη θα έπρεπε να βγάλει;Καλά ρε συ ούτε μια Ινδική ταινία δεν έχεις δει;  :)

 

 

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

{ενώ επίσης πολλοί άλλοι τους απεχθάνονται. }

 

Nαι ,οι κουφοί και  οι άσχετοι :)

 

Αρέσουν όμως στους κοντούς και γέρους :)  Έχω inside πληροφόρηση  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρέσουν όμως στους κοντούς και γέρους :)  Έχω inside πληροφόρηση  ;D

 

Φιλοους ΙΜΕ 1.79 ω Κοχ ΙΝΕ 2.10 :)

 

Γέρος είμαι πάντως.. :)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλοους ΙΜΕ 1.79 ω Κοχ ΙΝΕ 2.10 :)

 

Γέρος είμαι πάντως.. :)

 

'Ελα, και δε σου φαίνεται... :laugh: για τύπος χωρίς αυτογνωσία πάντως τα λες χύμα... :laugh:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

'Ελα, και δε σου φαίνεται... :laugh: για τύπος χωρίς αυτογνωσία πάντως τα λες χύμα... :laugh:

 

Και εσύ μια χαρά χύμα τα λες,θα είναι μάλλον χαρακτηριστικό όσων δεν έχουν αυτογνωσία :):)

 

Α, επισυνάπτεται πειστήριο ύψους :)

20180418_181642.thumb.jpg.2cc958bc2cab085f17b6fe089e436553.jpg

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει μουσική τόσο υψηλής ποιότητας, που η εκτέλεση είναι σχεδόν περιττή  ;D Για παράδειγμα η τέχνη της φούγκας του μεγάλου έχει εμφανώς γραφτεί ως επιτομή της δομής αυτής της φόρμας. Κάθε εκτέλεση είναι καταδικασμένη να ταράξει την τελειότητα της γραφής, είναι όμως απαραίτητη για να εκτιμήσουμε και με τα αυτιά μας και όχι μόνο με τα μάτια μας.

 

Έχω ακούσει και έχω βιώσει πολλά pop- rock- λαϊκά τραγούδια, και φυσικά κανένα απολύτως δε διαθέτει έστω και ελάχιστο κλάσμα της τελειότητας της γραφής αυτού του έργου. Όμως δεν είναι λίγα, δεν είναι καθόλου λίγα αυτά που τελικά μίλησαν στην ψυχή μου, και όχι στο μυαλό μου, όπως και στην ψυχή μου μιλάει πιο πολύ κάποια από της απλούστερες στη δομή αλλά βαθύτατα θλιμμένες άριες ντα κάπο του μεγάλου. Και για να γίνει αυτό, ο εκτελεστής δεν χρειάζεται απλά, αλλά είναι ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΟ και ΚΑΘΟΡΙΣΤΙΚΟ ΣΤΟΙΧΕΙΟ, και σίγουρα δεν είναι η τεχνική του το παν αλλά η ΨΥΧΗ του, αυτό που γραφικά οι κριτικοί αποκαλούν ήθος, τα βιώματα που έδωσαν και στο ορφανό από Άιζεναχ την ψυχική φόρτιση που βλέπουμε στη μουσική του, διότι αυτή τελικά κάνει τη διαφορά, τεχνίτες μέγιστοι άλλωστε υπάρχουν πολλοί στην ιστορία της μουσικής, αλλά ψυχικό βάθος σε ελάχιστους συναντάς. 

 

Και δεν είναι λίγοι αυτοί που δεν αντέχουν τον Μπαχ για αυτήν ακριβώς την ψυχική φόρτιση, όπως δεν αντέχουν και τον Καζαντζίδη. Αλλά το να μην παραδέχεσαι ότι στον τομέα τους είναι κορυφαίοι και οι δυο, αυτό ναι, δε σημαίνει τίποτα για αυτούς αλλά για αυτόν που το αρνείται σημαίνει πολλά, και τα ανέφερε προηγουμένως ο Superfunk.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

{Και δεν είναι λίγοι αυτοί που δεν αντέχουν τον Μπαχ για αυτήν ακριβώς την ψυχική φόρτιση, όπως δεν αντέχουν και τον Καζαντζίδη. Αλλά το να μην παραδέχεσαι ότι στον τομέα τους είναι κορυφαίοι και οι δυο, αυτό ναι, δε σημαίνει τίποτα για αυτούς αλλά για αυτόν που το αρνείται σημαίνει πολλά}

 

Εκπληκτικό (όπως και όλο το ποστ σου)...

 

Και δεν χρειάζεται κανένα... πειστήριο...μόνο λίγη... αυτογνωσία :)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπαρχουν παρα πολλοι καλοι τραγουδιστες,αρκετοι θαυμασιοι τραγουδιστες,λιγοι εξαιρετικοι τραγουδιστες , ελαχιστοι ΤΕΡΑΣΤΙΟΙ & μετρημενοι στα δακτυλα  TITANOTEΡAΣTIOI  τραγουδιστες.

 

Συνηθως ειναι παρα πολυ ευκολο να ξεχωρισεις ποιοι ειναι τι  :)

 

Οσο πιο  τελειος ειναι ο  συνδιασμος φραζαρισματος,ρυθμου,χροιας και φωνητικων δυνατοτητων τοσο πιο κοντα προς το "τιτανοτεραστιος" ειναι ενας τραγουδιστης

 

παραδειγματα:

 

KAΛΟΣ ΤΡΑΓΟΥΔΙΣΤΗΣ

 

 

ΘΑΥΜΑΣΙΟΣ ΤΡΑΓΟΥΔΙΣΤΗΣ

 

 

ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΟΣ ΤΡΑΓΟΥΔΙΣΤΗΣ

 

 

ΤΕΡΑΣΤΙΟΣ ΤΡΑΓΟΥΔΙΣΤΗΣ

 

 

ΤΙΤΑΝΟΤΕΡΑΣΤΙΟΣ ΤΡΑΓΟΥΔΙΣΤΗΣ

 

 

διαφωνώ

το καλύτερο "φαρφίσα" το έχει το παληκάρι του Θέμη.

(ο Στέλιος εξαιρείται, έχει τη μάνα)

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου