Προς το περιεχόμενο

My DIY Black Thinline.


HellFire

Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

Το truss rod είναι single bent α-λα Fender/Gibson ή double διπλή λάμα; Αν είναι διπλή, πώς ασφαλίζεις τη βέργα στο τελείωμα, ώστε να μην σπρώχνει το skunk έξω από το αυλάκι; ( το 'χω πάθει γι' αυτό παίρνω ιδέες  ;D ;D )

Ωχ τι είπες τώρα δεν θυμάμαι να εχω βάλει κανένα διπλής σε fender μπράτσο ???

Εξη χορδές και ειναι πολλές

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 28
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Ωραιότατο. Μου αρέσει πολύ το staining στο maple μανίκι και ειδικά στην ταστιέρα. Θα της πήγαινε  ένα EVO Gold τάστο σ'αυτό >:D >:D

 

Και drop top, είδα καλά; Εύγε! Με pg ή χωρίς?

 

Δεν μου άρεσε η ελιά ( προσωπική αντιπάθεια, τίποτα το ανησυχητικό ).

 

Το truss rod είναι single bent α-λα Fender/Gibson ή double διπλή λάμα; Αν είναι διπλή, πώς ασφαλίζεις τη βέργα στο τελείωμα, ώστε να μην σπρώχνει το skunk έξω από το αυλάκι; ( το 'χω πάθει γι' αυτό παίρνω ιδέες  ;D ;D )

 

Στο μυαλό μου είσαι Φάνη, ταστα θα μπουν  Evo Gold απο LMI και  gold hardware.

Pick guard λέω να μην βάλω...θα δούμε.

To Truss Rd είναι double action,πρώτα  σκάβω το αυλάκι χωρίς να το τερματίσω κάτω , έπειτα ανοίγω τρύπα για να περνάει το κεφάλι της αλενοβιδας και να έρχεται πρόσωπο με το τέλος του μπράτσου και τέλος  περνάω υπό γωνία το TR μέσα στο αυλάκι με ελαφρύ χτύπημα με ματσολα.

Το skunk stripe ετσι δεν φτάνει μέχρι το κάτω μέρος του μπράτσου αλλα σταματάει αρκετά πριν το τελείωμα αυτού.

Ελπίζω να κατάλαβα σωστά την ερώτηση σου και να σε κάλυψα με την απάντηση μου.

Rest in Peace, Rest in Polaris!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωχ τι είπες τώρα δεν θυμάμαι να εχω βάλει κανένα διπλής σε fender μπράτσο ???

 

Νασο εγώ προσωπικά δεν θέλω να χρησιμοποιώ καθόλου τα single bend. :-[

Rest in Peace, Rest in Polaris!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Σκέψου ότι όταν σφίγγεις τη βέργα, αυτή τείνει να σπρώχνει τη μέση της ταστιέρας προς τις χορδές και τις δύο άκρες της μακριά από τη μεριά των χορδών. Σε υλοποιήσεις με κολλητή ταστιέρα είναι μια χαρά. Σε τέτοια υλοποίηση με skunk stripe, όπου στην ουσία το σφίξιμο σπρώχνει το skunk στις δύο άκρες του?  Eάν είχες τη ρύθμιση στη μεριά του headstock, τότε δεν υπάρχει τόσο θέμα, καθώς αγκιστρώνει η βίδα από τη μια και ακινητοποιείται σφιχτά μες στο neck pocket από την άλλη. Εκτός κι αν έχεις κάποιο μυστικό στην κόλληση του skunk stripe. Στην ουσία, το skunk φοβάμαι ότι θα σου ωθήσει την άκρη προς τα έξω.

 

Tα single rod κάποτε τα Κorόδεβa, γιατί θεωρούσα λάθος τh συμπίεση του ξύλου όταν σφίγγει. Τελικά μάλλον τα korόδεβα γιατί ήμουν αλεπού που δεν έφτανε την extra προσπάθεια που χρειάζεται για να περαστεί σωστά και την έκανα κρεμαστάρια.

 

Η εμπειρία μου ως τεχνικός, μου έχει δείξει ότι οι single rod βέργες δουλεύουν με μεγαλύτερη ακρίβεια/ευαισθησία, και συνήθως έχουν λιγότερα προβλήματα. Επίσης έχουν το μισό βάρος από τις κανονικές. (εχω weight fetish, τουλάχιστον όσον αφορά το μανίκι ;D ;D)

 

 

εδιτ έδιτ: μόλις τώρα πρόσεξα ότι έχεις κολλήσει το κομμάτι ελιάς πάνω από την άκρη του skunk. Mε άλλα λόγια δεν θα μπορεί να πεταχτεί όξω, αν σφίξει. Problem solved.

Hλιθιούθιερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν κοροιδευω την συγκεκριμενη κατασκευη απλα την θεωρω ξεπερασμενη.

Η βέργα μονής ενεργείας  κανει την μισή δουλειά σε ενα μπράτσο και περιμένεις απο τις χορδές να κάνουν την άλλη μισή, βλέπεις κιθάρες που έχουν τέτοιες βέργες οταν μείνουν χωρίς χορδές  για κάποιες μέρες μετά να κάνουν 2-3 μέρες να ξανάεπανέλθουν όταν τις σεταρεις η ακόμα και μια βδομάδα.

Το βάρος της double action βεργας δεν το βλέπω αποτρεπτικό μιας και μιλάμε για ποσο...100-150 γραμμάρια παραπάνω? Ενω απο την αλλη η κατασκευή της ειναι τοσο αναβαθμισμενη,πχ εχει περισσότερο σπείρωμα, δεν εχω ακούσει ποτε για double action βέργες να ξεβουρτσιζουν το σπείρωμα τους, ενώ αντίθετα η βέργες μονής το κάνουν γιατί η βίδα σφίγγει σε -3-4 σπειρες.

Anyway αυτή ειναι η δικη μου άποψη σαν μηχανικός ... ;)

Rest in Peace, Rest in Polaris!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Δεν κοροιδευω την συγκεκριμενη κατασκευη απλα την θεωρω ξεπερασμενη.

Η βέργα μονής ενεργείας  κανει την μισή δουλειά σε ενα μπράτσο και περιμένεις απο τις χορδές να κάνουν την άλλη μισή, βλέπεις κιθάρες που έχουν τέτοιες βέργες οταν μείνουν χωρίς χορδές  για κάποιες μέρες μετά να κάνουν 2-3 μέρες να ξανάεπανέλθουν όταν τις σεταρεις η ακόμα και μια βδομάδα.

Το βάρος της double action βεργας δεν το βλέπω αποτρεπτικό μιας και μιλάμε για ποσο...100-150 γραμμάρια παραπάνω? Ενω απο την αλλη η κατασκευή της ειναι τοσο αναβαθμισμενη,πχ εχει περισσότερο σπείρωμα, δεν εχω ακούσει ποτε για double action βέργες να ξεβουρτσιζουν το σπείρωμα τους, ενώ αντίθετα η βέργες μονής το κάνουν γιατί η βίδα σφίγγει σε -3-4 σπειρες.

Anyway αυτή ειναι η δικη μου άποψη σαν μηχανικός ... ;)

 

 

Στον δικό μου (μικρό-)κόσμο το truss rod ιδανικά δεν χρειάζεται ρύθμιση. Χιλιάδες όργανα κυκλοφορούν ακόμη, μερικά ακόμη και μετά από μισό αιώνα, χωρίς να έχουν "ρυθμιστεί" ποτέ.

 

Στον κανονικό κόσμο δυστυχώς δυστυχώς η χρήση του είναι επιτακτική. Απλά η πολυπλοκότητα της εγκατάστασης ενός single rod, με έκανε τόσο καιρό να τα θεωρώ κι εγώ πεπερασμένα. Well, τι θα είχαν να πουν γι΄αυτό εκατομμύρια Fenders & Gibsons που κυκλοφόρησαν από το 50 και μετά; Σε όσα όργανα χρειάστηκε να κάνω αντικατάσταση βέργας, όλα ήταν με double rod ( καμιά 15αριά έως τώρα ) εκτός από 1 μονής ( Fender Hot Rod 62 ) η οποία ήταν θέμα κακής εγκατάστασης. Στα double action το fail ήταν του  ίδιου του rod πάντα. Είναι αλήθεια ωστόσο πως η διπλή είναι πιο συγχωρητική με τις εναλλαγές καιρικών συνθηκών, ακριβώς γιατί δεν είναι "αγκιστρωμένη" στο ξύλο. Πάντως ούτως ή άλλως, για να μην "καβαλάω" το ωραίο θρεντ, κυρίως έχει να κάνει με την εμμονή μου για ελαφρύ μανίκι ( για μένα και τα 50gr, μετράνε, γι' αυτό το είπα "φετίχ" πριν). Αφού να φανταστείς ζυγίζω κλειδιά για να δω ποια είναι πιο ελαφριά. Οπότε μην παίρνεις μετρητοίς την "ανωμαλία". ;D ;D Γι΄αυτό και όταν με ρωτάνε "γιατί φτιάχνεις κιθάρες" η πρώτη απάντηση είναι "για μένα". ;D

 

 

 

Hλιθιούθιερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κυρίως έχει να κάνει με την εμμονή μου για ελαφρύ μανίκι

 

Roasted maple φιλωΟΥΣ ουτε truss rod ουτε τιποτα  ;D ;D ...ειχα φτιαξει μια τελε σε ενα φιλο πριν 6  χρονια με full 1'' inch non TR QS maple neck & ακομα τΥφεκι ειναι  ;D

 

και σκεψου οτι 4 coats gun stock oil απλα το περασα το μπρατσο....και μενει και στην ΧΙΟ το ατομο (μονο η ΣΙΓΚΑΠΟΥΡΗ εχει χειροτερη υγρασια  ;D ;D ;D)   

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Roasted maple φιλωΟΥΣ ουτε truss rod ουτε τιποτα  ;D ;D ...ειχα φτιαξει μια τελε σε ενα φιλο πριν 6  χρονια με full 1'' inch non TR QS maple neck & ακομα τΥφεκι ειναι  ;D

 

και σκεψου οτι 4 coats gun stock oil απλα το περασα το μπρατσο....και μενει και στην ΧΙΟ το ατομο (μονο η ΣΙΓΚΑΠΟΥΡΗ εχει χειροτερη υγρασια  ;D ;D ;D) 

 

Πλάκα πλάκα, μπορεί τα 50gr να τα έχει κερδίσει ήδη ο Hellfire με το ψήσιμο που έκανε στο μανίκι.

 

Μήπως έτυχε να ζυγίσεις πριν και μετά το ψήσιμο?

Hλιθιούθιερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πλάκα πλάκα, μπορεί τα 50gr να τα έχει κερδίσει ήδη ο Hellfire με το ψήσιμο που έκανε στο μανίκι.

 

Μήπως έτυχε να ζυγίσεις πριν και μετά το ψήσιμο?

 

Οχι μου το εστειλε πΣημενο η Musikraft

 

https://musikraft.com/product-info.php?pid175.html

 

παντως ολη η κιθαρα (και το σωμα ηταν πΣημενο & περασμενο με GSO) ηταν 6,2 pounds!!!!

 

Απλα μου ειχαν πει να προσεχω πολυ με τα τρυπηματα  γιατι ειναι σαν γυαλι και μπορει να ραγισει αν εισαι απροσεκτος.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

 

Η εμπειρία μου ως τεχνικός, μου έχει δείξει ότι οι single rod βέργες δουλεύουν με μεγαλύτερη ακρίβεια/ευαισθησία, και συνήθως έχουν λιγότερα προβλήματα. Επίσης έχουν το μισό βάρος από τις κανονικές. (εχω weight fetish, τουλάχιστον όσον αφορά το μανίκι ;D ;D)

 

 

Χωρις να ειμαι ειδικος, ολα τα χρονια που παιζω (εχοντας εμπειρια απο 100αδες κιθαρες) εχω ακριβως την ιδια αισθηση...

The music you listen to, becomes the soundtrack of your life

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου