Προς το περιεχόμενο

My DIY Black Thinline.


HellFire

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χωρις να ειμαι ειδικος, ολα τα χρονια που παιζω (εχοντας εμπειρια απο 100αδες κιθαρες) εχω ακριβως την ιδια αισθηση...

 

Ντροπή κύριε Ζάϊκο να πειράζεται τα truss rod, ήρθαμε εμείς να παίξουμε Βlues Wire σε συναλία σας? ;D ;D

Sorry δεν μπόρεσα να αντισταθώ!

Rest in Peace, Rest in Polaris!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 28
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Επανέρχομαι στο μονό TR και συμφωνώ με τον Φάνη ειναι πολύ εύκολο στη ρύθμιση σε σχέση με το διπλό που μισή στροφή να κάνεις λόγω του ότι υπάρχει σπείρωμα και στις δύο μεριές του μπράτσου έχει γίνει η κιθάρα τόξο και το ανάποδο

Επίσης και για το βάρος και καθόλου ΤR να μήν είχαν τα μπράτσα ακόμη καλύτερα

 

Αν διαλέξεις ένα καλό-ξεραμένο κσύλο και προσέξεις και τα νερά του δεν έχεις ανάγκη κανένα διπλό TR  το μπράτσο μένει ακλόνητο και αν ειναι και ρόπαλο ακόμα καλύτερα ;D

 

Η μόνη περίπτωση που χρειάστηκε διπλό ΤR ήταν σε μπάσο που έπαιζε με χαμηλό κούρδισμα και οι χορδές δεν είχαν δύναμη  να δώσουν την απαραίτητη κλίση οπότε εκεί δαγκωτό διπλό για να το βοηθήσουμε λίγο

Νικόλα αναμένουμε  ;)

Εξη χορδές και ειναι πολλές

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Η μόνη περίπτωση που χρειάστηκε διπλό ΤR ήταν σε μπάσο που έπαιζε με χαμηλό κούρδισμα και οι χορδές δεν είχαν δύναμη  να δώσουν την απαραίτητη κλίση οπότε εκεί δαγκωτό διπλό για να το βοηθήσουμε λίγο

Νικόλα αναμένουμε  ;)

 

Αυτος είναι και ο κύριος λόγος για τον οποίο δεν θέλω, εγώ προσωπικά , το TR μονής ενεργείας.

Δεν θέλω να στηρίζομαι στις χορδές να φέρουν το μπράτσο εκει που πρέπει αλλά στο ίδιο το Truss Rod για να κάνει την δουλειά αυτή... O0

Rest in Peace, Rest in Polaris!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε ρε φίλε είσαι πολλά λέβελ πάνω μπράβο!

 

Γιατρέ μου όλοι εδώ μέσα και εκει έξω ήμαστε πολλά level  επάνω, γιατί έχουμε επιλέξει να δημιουργούμε είτε παίζοντας μουσική είτε φτιάχνοντας όργανα απο το μηδέν η ακόμα καλύτερα κάνοντας και τα δυο! ;)

Rest in Peace, Rest in Polaris!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δωσε Νικο...ωραια δουλεια. ;)

 

Δεν ειναι ολες οι μονες βεργες single action.  Στις fender με ρυθμιση απο το headstock η βεργα ειναι dual action.Οταν ξεβιδωνουμε,το TR nut κοντραρει στο plug (βαρελακι) και το μπρατσο ερχεται μπροστα.

Τσεκαρισμενο  ;D  και μια φωτο απο ενα μπρατσο που μολις ξεβιδωσα.

Truss-Rod.jpg.30e8097537c79a3144664dd98454f78c.jpg

20180425_214752.thumb.jpg.a3dbc139aaeb69d51f46a235b70b9ac8.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ooops σου εδωσα λαθος κουμπι. ;D

 

 

Αχαχαχαχαχααχαχχαχαχα κλάμα!!!  Το άλλο που μου έδωσες είναι καλύτερο γιατί φοράς μαγιό!!!

Rest in Peace, Rest in Polaris!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου