Προς το περιεχόμενο

El Empleo (Animasyros 2018 Διεθνής Διαγωνισμός Σύνθεσης)


gmoukou

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σας ευχαριστώ πολύ για τα καλά λόγια!

 

Το δούλεψα κυρίως σε δύο διαφορετικά workstations.

To δικό μου και ενός φίλου ο οποίος έχει ένα κατα πολύ πιο δυνατό desktop PC και πιο updated.

Και τα δύο είχαν επανω τους Cubase (7.5 και 9.5).

Για ηχεία χρησιμοποίησα τα KRK rockit 6.

 

Τα πάντα είναι ψηφιακά και δεν ηχογραφήθηκε τίποτα (που να ηχογραφηθούν απο ερασιτέχνη ιδέες τέτοιου στύλ...)

Κάποια freeware vst (edirol, VSCO, Philharmonia Orch) απο δω και κάποιες βιβλιοθήκες έτοιμων ήχων απο κει ήταν ουσιαστικά τα μοναδικά εργαλεία που είχα στη διάθεσή μου.

 

Στο θέμα του συγχρονισμού εξοπλίστηκα με μπόλικη υπομονή και μπόλικα tutorials απο youtube.

Μπορώ να πω οτι ήταν το πιο tricky μέρος του project μιας και έχει πολλές εναλλαγές στο tempo.

 

Τα μοναδικά μέρη που έχει παιχτεί κάτι λαιβ είναι η εισαγωγή με τα strings και το πιάνο στη σκηνή του πρωινού και του ασανσέρ.

Ψηφιακά και αυτά όπως προανέφερα. (για μη πιανίστας μπορώ να πω οτι τα πήγα καλά)  ;D

 

Αν και καταθλιπτική η θέση του βίντεο

 

Πάντως για βίντεο δεκαετίας πιστεύω οτι είναι ακόμα επίκαιρο και με πολύ δυνατό μήνυμα.

Με αφορμή αυτό πρέπει να ομολογήσω οτι η μεγαλύτερη δυσκολία που συνάντησα ήταν το να κρατηθώ σε επίπεδα υποστηρηκτικά κυριώς (και όχι εγωκεντρικά να προσπαθήσω να αναδείξω τη μουσική) και το να καταφέρω να δημιουργήσω τη συγκινησιακή κορύφωση όχι νωρίτερα απο το τέλος.

Στα σημεία δηλαδή που γίνεται χαλί ο τύπος και στον επαναστάτη μετά τους τίτλους τέλους.

 

Φυσικά όλα αυτά δεν οδήγησαν στο να έχω σαν αποτέλεσμα ένα μουσικο έργο το οποίο μπορεί να σταθεί απο μόνο του (μιας και εξαρτάται απόλυτα απο το βίντεο) και να καταφέρει να ανταπεξέλθει στη πολιτική γραμμή της επιτροπής αλλα τι να κάνουμε....πρέπει να είμαστε ειλικρινείς τουλάχιστον με τον εαυτό μας και τις πεποιθήσεις μας αποφεύγοντας οσο μπορούμε τους μανιερισμούς.

"Και μες την τέχνη πάλι, ξεκουράζομαι απο τη δούλεψή της" Κ.Κ.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ως λάτρης των μουσικών επενδύσεων, κυρίως των σύγχρονων με μοντέρνα στοιχεία, της atonal κλπ. μπορώ να πω πως είναι πραγματικά ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ από κάθε άποψη.

 

Συγχαρητήρια και πραγματικά ΜΠΡΑΒΟ!!!!!!!!!!!

Και εις ανώτερα!!!!

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ πάρα πολύ για τα καλά σας λόγια.

Πραγματικά σημαίνουν πολλά για μένα καθώς έχω σε πολύ υψηλή εκτίμηση τη γνώμη ανθρώπων που γράφουν στο Noiz αλλά και το Noiz καθεαυτό.

"Και μες την τέχνη πάλι, ξεκουράζομαι απο τη δούλεψή της" Κ.Κ.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου