Προς το περιεχόμενο

Μαγνητες για squier strat vm 70'


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τους εχω ρυθμισει σε αποσταση 1,6 mm treble side και 2,0 mm bass side. Λες να θελουν χαμηλωμα κανα χιλιοστο...?

 

Δεν έχω ιδέα αγαπητέ ,απλά μετέφερα την προσωπική μου εμπειρία.

Στην δική μου περίπτωση ήταν χαμηλά αλλά ήταν μια tele και μια vigier με humbucker και στις 2 τους ανέβασε αρκετά. Η διαφορά ήταν τεράστια.

Εάν ξέρεις μπορείς να το δοκιμάσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 56
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Βαλε εναν bridge αλλα ΚΑΛΟ σε πρωτη φαση κι οταν μαζεψεις κανα ευροπουλακι συμπληρωσε...

Αλλιως θα αγοραζεις και θα πετας μετριους μαγνητες οι οποιοι δυσκολα μεταπωλουνται...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι fender 57/62 που προτάθηκαν είναι και αυτοί low gain οπότε ίσως να μην κάνουν στον op σύμφωνα με τα λεγόμενα του

Προφανως, ειναι low gain μαγνητης

 

Επίσης οι bridge μαγνήτης σε tele, νομίζω διαφέρει δραματικά από αυτόν σε strat για να περιμένεις παρόμοιο ήχο.

 

Ίσως να δοκίμαζες να βάλεις κανένα base plate στον ήδη υπάρχοντα bridge μαγνήτη. Ο δικός μου έχει και κάνει διαφορά

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Εμένα προσωπικά μου αρέσουν οι low-medium output μονοί, κρατάνε το χαρακτηριστικό attack του μονού και αν είναι ποιοτικοί δε λασπώνουν καθόλου με περισσότερο gain.

 

Γι'αυτό και πρότεινα του Fat 50s, ο OP καλό θα ήταν να κοιτάξει τέτοιου τύπου λύσεις, ίσως από άλλη φθηνότερη εταιρία, ίσως Dimarzio.

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περιπου αυτον τον ηχο θελω. Οι 57/62 τι λενε?

 

Πήγα να σου ''ανεβάσω'' ένα βίντεο που έκανα, ως απάντηση στο θέμα σου, αλλά δεν τα κατάφερα και το ανέβασα στο YouTube.

 

Στρατ με 57/62 pickups και με το gain του DSL στην αρχή στο 3, μετά στην μέση και στο τέλος full. Εναλλαγές Bridge και Neck μαγνήτη.

 

 

Μην περιμένεις ποιότητα καθώς δεν χρησιμοποιώ μικρόφωνο, απλά για να πάρεις μια ιδέα στο ποστάρω, μήπως τυχόν σε βοηθάει.

 

Πάντως οι συγκεκριμένοι, είναι εκπληκτικοί μαγνήτες για καθαρά (ίσως οι αγαπημένοι μου strat μαγνήτες για καθαρά), αλλά είναι low output με αποτέλεσμα στα γκάζια να χρειάζομαι πάντα και ένα booster για να παίξω πιο ''μοντέρνα'' ρυθμικά και leads.

Αυτό δεν σημαίνει ότι χωρίς booster με απλά τέρμα το  gain ''λασπώνουν'' ή δεν ακούγονται εξαιρετικοί. Απλά δεν μπορείς να παίξεις μοντέρνα leads.

 

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε λορδε, εισαι αρχηγος!!

 

Ευχαριστω για τον κοπο που εκανες. Οντως δεν λασπωνουν με τερμα gain και ακουγονται οπως θελω.

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

  Να'σαι καλά, ελπίζω να σε βοήθησε.

 

  Ένα disclaimer, εχω αλλάξει μεγάφωνο στον συγκεκριμένο DSL (είναι o DSL401). Το μαμίσιο που φόραγε το μηχάνημα ήταν απαράδεκτο, στο κόκκινο κανάλι είχα πολύ fizz, παρότι του έχω αλλάξει όλες τις λάμπες. Με την αλλαγή του, λύθηκε το πρόβλημα. Ελπίζω να το διόρθωσαν αυτό στα μετέπειτα μοντέλα. Καλού κακού πάντως πειραματίσου συνδέοντας τον ενισχυτή σου σε καμία άλλη καμπίνα, μήπως είναι εκεί το πρόβλημα.

 

 

 

   

 

   

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και χαλια μεγαφωνο εχει δικος μου, και μικρο (10αρι), και αστρωτο. Αλλα το προβλημα υπαρχει και σε αλλους ενισχυτες.

 

Προς το παρον, χαμηλωσα λιγο τους μαγνητες και εχει ελαφρως φτιαξει. Βεβαια, ο ηχοyς δεν μου αρεσει.

 

Παρε μια ιδεα απο εδω

 

 

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

  ΟΚ, είδα και εγώ τώρα κάποια βίντεο, όπως το παρακάτω, και καταλαβαίνω τι εννοείς.

 

   

 

    Όντως οι συγκεκριμένοι ούτε εμένα μ'αρέσουν με πολύ gain. Εφόσον δεν σου αρέσουν και εσένα, μάλλον πας για αλλαγή....

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από προσωπική εμπειρία οι μαγνήτες δεν έχουν κάποια στάνταρ απόσταση σε χιλιοστά.

 

Την ίδια ιδέα είχα μέχρι που είχα πάει για σετάρισμα στον Λιαμπη και μου είχε πει πως ο μαγνήτης σηκώνεται μέχρι εκεί που "σκάει".

 

Δεν χόρταινες να τον ακούς.

Απ'όσο κατάλαβα είναι μόλις καθαρίζει απο την "μουντάδα," γιατί αν το σηκώσεις παραπάνω θα "τζιτζικίζει".

 

Πάντα μιλάω πως το ακούω εγώ προσωπικά και ελπίζω να το εξηγώ και σωστά.

 

Ο Λιαμπης που τον ρύθμισε μονό σε καθαρό κανάλι ήταν οκ όταν ύστερα το δοκίμασα και στο βρώμικο.

 

Σε μια άλλη κιθάρα που είχα ρεγουλάρει Ο ίδιος το ύψος χρειάστηκε να κάνω κάποιες ψιλοδιορθώσεις  Όταν το γύρισα στο βρώμικο,ήταν λίγο ψιλά.

 

Δεν σου λέω ότι ντε και καλά είναι καλοί οι μαγνήτες σου αλλά ψάξτ'το λίγο ακόμα με το ύψος.

 

 

       

Flying High Again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου