Προς το περιεχόμενο

Μαγνητες για squier strat vm 70'


Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

Δεν σου λέω ότι ντε και καλά είναι καλοί οι μαγνήτες σου αλλά ψάξτ'το λίγο ακόμα με το ύψος.

     

 

Επίσης, χαμηλώνοντάς τους λίγο (όχι στο σημείο που να αρχίζουν να λασπώνουν και να χάνουν σε definition), o ήχος συνήθως "γλυκαίνει".

 

Σε κάθε περίπτωση είναι και θέμα προσωπικού γούστου. Μου έχει τύχει να πάρω κιθάρα σεταρισμένη από μάστορα και να χρειαστεί να κατεβάσω (ελάχιστα, μισό στρίψιμο της βίδας σα να λέμε) τον bridge μαγνήτη, απλώς και μόνο για να ταιριάξω το output του με τους άλλους στ' αυτιά μου - όπου χάρη σε αυτό το τόσο δα χαμήλωμα, ο bridge ακουγόταν πολύ καλύτερα απ' ό,τι πριν. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 56
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Κάτι που ξεχάσαμε να πούμε είναι ότι για να πας να επιφυλάξεις πρέπει η κιθάρα να είναι σωστά σεταρισμένη και οι χορδές να είναι οκ.

 

Δούλεψε το λίγο,έτσι κι'αλλιώς δεν σου αρέσει ο ήχος δεν πρόκειται να χαλάσεις κάτι που σου αρέσει.

 

Αν όμως κανείς την δουλειά σου μόνο με το ύψος θα δεις ότι θα το ευχαριστηθείς  ;)

Flying High Again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

You cannot go wrong with

TONERIDER 8)

 

Check αγγελίες στο smart noiz, κάπου πήρε το μάτι μου ένα σετάκι μονοπήνιων Tonerider vintage.

Εχω βάλει στη Squier Strat μου τους Tonerider 'City Vibes' (τους διαφημίσαν σαν 'SRV tone' και καλά) και είμαι πολύ ευχαριστημένος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω πειραξει λιγο το υψος (το χαμηλωσα απο 2.0-2.5 ο bridge, μεχρι 3.0-3.5 ο neck), και σηκωνει παραπανω gain χωρις να λασπωνει. Μου αρεσει καλυτερα ετσι. Και παλι βεβαια, τον ηχο τον βρισκω λιγο harsh και thin (πρεπει να χρησιμοποιω και τη σωστη ορολογια....!).

 

Οσον αφορα σεταρισμα και χορδες, κανω το καλυτερο που μπορω με ολες τις κιθαρες. Ειδικα με τις φτηνες, ειμαι με ενα allen ολη μερα, για να τις κρατω σε φορμα. Οι πιο ακριβες 1-2 φορες ετησιως ασχολουμαι.

 

Θα αλλαξω σιγουρα μαγνητες στην strat. Tonerider (αντιστοιχοι των duncan SH-04)  εβαλα στην mustang HH και πραγματικα τους χαιρομαι. Το θεμα ειναι οτι με τα ιδια λεφτα ή και λιγο παραπανω μπορω να παρω fender. Και μεχρι στιγμης παιζουν δυνατα οι 57/62, και οι hot noiseless. Ε

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Check αγγελίες στο smart noiz, κάπου πήρε το μάτι μου ένα σετάκι μονοπήνιων Tonerider vintage.

Εχω βάλει στη Squier Strat μου τους Tonerider 'City Vibes' (τους διαφημίσαν σαν 'SRV tone' και καλά) και είμαι πολύ ευχαριστημένος.

 

 

Tonerider City Limits εννοεις  ;) (sorry για τη διορθωση)

 

Εχω βαλει σε μια Vintage icon V6 τους συγκεκριμενους Tonerider City Limits, ψαχνοντας απειρες ωρες στο ιντερνετ για ενα αντιστοιχο σετ των Texas Special για ηχο SRV. Αναβαθμισα και τα ηλεκτρικα με ενα ωραιαιο σετακι στα 50 ευρω (cts pots, cloth wire, orange caps κτλ)απο NorthwestGuitars και ειναι κομπλε!!

 

Συνολο 100 ευρω μαγνητες και 50 ευρω καινουργια ηλεκτρικα, στα 150, η κιθαρα ετοιμη (και λιγοτερο απο οσο κανουν οι Fender μαγνητες)

 

Your Ear Rulez!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και μιας και μιλατε για μαγνητες και SRV tone, θα ανοιξω θεματακι και θα σας ανεβασω κλιπακι απο ρυθμισεις SRV tone στην  Boss GT-100. (και τις ρυθμισεις φυσικα)

 

Ισως μεχρι τωρα, ο,τι πιο κοντα με το σεταπ που εχω, σε ηχο SRV (που βεβαια ακομα εχει περιθωριο βελτιωσης)

Your Ear Rulez!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εφόσον έχεις δικό σου άνθρωπο στο Αμέρικα , να πάρεις μεταχειρισμένους ή και καινούριους bare knuckle . Βλέπω στο σαητ τους ότι δεν είναι και τόσο ακριβοί σε νταλαρς

έχω άποψη μόνο για τους irish tours . Έπαθα ταράκουλο όταν τους άκουσα

 

εντιτ: Ντάξει έχω τυφλωθεί . Σε pounds τα έβλεπα τόση ώρα . Ούτε τα σύμβολα δεν ξεχωρίζω . Big time πατατα  ??? :'(

 

όπως και να χει πάρε bare knuckle ή στήριξε πατρίδα με gas pickups κάπου στα 180 ευρώ. Αξίζει την οικονομική θυσία

 

"There’s no mystery in my gear. And if any, then it’s hidden between hands, heart and soul. It simply must be the way I play" ~ Criss Oliva

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένα ένα μου έρχονται αλλά κάλιο αργά παρά Ποτέ  ;D

 

Κάτι που μπορεί να επηρεάσει τον ήχο σου είναι τα ποντενσιομετρα.

 

Αν είναι 500 k τότε θα σου δώσει πιο πολύ gain και λιγότερο γλυκό ήχο από το 250άρι.

 

Αν είναι 500άρι τότε μπορείς να κάνεις ένα τεστάκι με δυο αντιστάσεις των 500 k που θα μετατρέψουν το 500άρι σε 250άρι και έτσι να πάρεις μια ιδέα στο άκουσμα του.

 

Δεν χρειάζεται κολλητηρι με κροκοδείλια μπορείς να κάνεις την δουλειά σου.

Flying High Again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

{Αν είναι 500 k τότε θα σου δώσει πιο πολύ gain και λιγότερο γλυκό ήχο από το 250άρι.}

 

Πιο πολύ gain δεν θα σου δώσει, λίγο περισσότερα πρίμα στο τελείωμα του ποντεσιομετρου θα σου δώσει.

 

Προσωπικά προτιμώ να τα έχω τα πρίμα και να τα κόβω παρά να μην τα έχω καθόλου.

 

Εννοείται ότι 250αρια ποντεσιομετρα δεν βάζουμε σε διπλούς ούτε για πλάκα.

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου