Προς το περιεχόμενο

Μαγνητες για squier strat vm 70'


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η τιμη ειναι λογικοτατη. Το προβλημα ειναι οτι ψαχνω για 52.5mm και οχι 56.4mm που ειναι αυτο. Και, απο ebay, δεν βλεπω κανενα σετ στις διαστασεις που θελω...

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 56
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Αυτο ταιριαζει σε 54-56,4.

Οποτε αφηνεις αυτο που εχεις (που ετσι κι αλλοιως zinc block εχει) και εισαι μια χαρα.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει στο guitarfetish Squier tremolo replacement με steel block, ακριβως γι αυτό το θέμα διαστάσεων. Δεν είναι κάτι fancy, εγώ πριν μια 10ετία που το έβαλα παντως έκανε διαφορά :) Ισως υπάρχουν και άλλες επιλογές πλέον, δεν εχω παρακολουθησει...

 

https://www.guitarfetish.com/Solid-STEEL-Block-Shorty-Squier-and-Import-Compatible-105mm-Chrome-Tremolo_p_24707.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα κοστισει γυρω στα 60-70 ευρω το full size steel block. Αξιζει η αναβαθμιση?

 

ΟΧΙ.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Γενικά πάντα ήμουν της άποψης ότι δεν αξίζει να κάνεις αναβαθμίσεις σε όργανα που το κόστος εν τέλει θα ξεπεράσει του ίδιου του οργάνου.

 

Αν θέλεις καλύτερους μαγνήτες, καλύτερη γέφυρα, καλύτερο nut, περισσότερο resonance, κλπ, πάρε μία Fender USA έστω και Standard. Τουλάχιστον τα κάνεις μόνος σου οπότε αποφεύγεις το κόστος ενός μάστορα, γιατί για τις δουλειές που περιγράφεις θα ζητούσαν αρκετά χρήματα.

 

Καταλαβαίνω τη χαρά του να φτιάχνεις κάτι δικό σου, να μαστορεύεις, να βελτιώνεις ένα όργανο που σου αρέσει πολύ και όλα αυτά τα καλά πράγματα, αλλά υπάρχουν στο smartnoiz Αμερικάνες Strats με 700 ευρώ και είναι κρίμα ο κόπος σου.

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε Bill, το "κακο" ειναι οτι εχω και us strat. Εαν δεν ειχα, δεν θα ειχα και την αναγκη για παραπανω resonance. Παιζοντας αρκετα και τις δυο, το μονο που μου λειπει απο την εξαιρετικη squier ειναι αυτη η δονηση που εχει ολο το σωμα οταν παιζω, λες και ειναι les paul. Αλλα ξυλα εχουν σιγουρα, αλλα ξερω οτι με ενα full size block κανω τον μισο δρομο με 20-30 ευρω και φυσικα χωρις κοστος εργασιας.

 

Κατα τα αλλα με τη squier ειμαι απολυτα ικανοποιημενος με τα παντα και δεν θα αλλαζα τιποτα αλλο πανω της (μαγνητες μονο αλλαξα εννοειται διοτι οι μαμα ειναι χαλια).

 

Συμφωνω μαζι σου οτι δεν αξιζει να κανεις upgrades που στο τελος περνουν την αρχικη αξια του οργανου.

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου