Προς το περιεχόμενο

Μαγνητες για squier strat vm 70'


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Φιλε Bill, το "κακο" ειναι οτι εχω και us strat. Εαν δεν ειχα, δεν θα ειχα και την αναγκη για παραπανω resonance. Παιζοντας αρκετα και τις δυο, το μονο που μου λειπει απο την εξαιρετικη squier ειναι αυτη η δονηση που εχει ολο το σωμα οταν παιζω, λες και ειναι les paul. Αλλα ξυλα εχουν σιγουρα, αλλα ξερω οτι με ενα full size block κανω τον μισο δρομο με 20-30 ευρω και φυσικα χωρις κοστος εργασιας.

 

Κατα τα αλλα με τη squier ειμαι απολυτα ικανοποιημενος με τα παντα και δεν θα αλλαζα τιποτα αλλο πανω της (μαγνητες μονο αλλαξα εννοειται διοτι οι μαμα ειναι χαλια).

 

Συμφωνω μαζι σου οτι δεν αξιζει να κανεις upgrades που στο τελος περνουν την αρχικη αξια του οργανου.

 

Αν θες resonance τοτε θελεις ΕΛΑΦΡΥΤΕΡΟ block μια και ενα ΒΑΡΥΤΕΡΟ block οπως το steel θα σου δωσει περισσοτερο SUSTAIN αρα ΛΙΓΟΤΕΡΟ resonance...

 

Simple physics Watson.... ;D 

 

BTW και η ΑΜΕΡΙΚΑΝΙΚΗ σου strat ΔΕΝ εχει steel block (εκτος και αν ειναι Vintage Reissue)

 

η SQUIER σου ειναι βαρυτερη ή ελαφρυτερη απο την αμερικανικη που εχεις?

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 56
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Αυτη η δονηση στο σωμα νιωθω οτι διδει παραπανω sustain και πιο βαθυ μπασο. Αυτο θελω να πετυχω. Ισως το resonance να ηταν ατυχης ορος, αν και εχω διαβασει τελευταιες μερες οτι το βαρυτερο τουβλο διδει και πιο πολυ resonance.

 

Ειμαι τουβλο!

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτη η δονηση στο σωμα νιωθω οτι διδει παραπανω sustain και πιο βαθυ μπασο. Αυτο θελω να πετυχω. Ισως το resonance να ηταν ατυχης ορος, αν και εχω διαβασει τελευταιες μερες οτι το βαρυτερο τουβλο διδει και πιο πολυ resonance.

 

Ειμαι τουβλο!

 

Οχι δεν υπαρχει αυτο που λες ο ΜΟΝΑΔΙΚΟΣ σκοπος της solid body ηλεκτρικης κιθαρας ειναι το ΛΙΓΟΤΕΡΟ resonance (ώστε να επιτευχθει λιγοτερο feedback & περισσοτερο sustain).

 

Παντα οταν "βαραινουμε" μια κιθαρα (με βαρυτερο σωμα,γεφυρα,κλειδια κτλ) μειωνουμε το resonance (το ποσο "πάλλεται δηλ.) και αυξανουμε το sustain.

 

Δοκιμασε πλαι πλαι μια non chambered Les Paul και μια chambered και θα καταλαβεις τι λεω.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια χαρά gkourmoul1!

Αρχικά για τι DSL μιλάμε; Γιατί άμα εννοείς τον γνωστό λαμπάτο της Marshall η λύση σου για να μη λασπώνει σε ψηλά gain είναι να του φερθείς όπως του αρμόζει (να ανοίξεις την ένταση ώστε να δουλέψουν ΚΑΛΑ οι λάμπες). Επίσης μια άλλη πρόταση μου είναι ένα booster καθαρό τύπου Klon ή κάτι παρεμφερές.

 

Ωστόσο το θέμα σου είναι οι μαγνήτες, οπότε εκεί οι επιλογές είναι πραγματικά πάρα πολλές. Tex-mex, Texas Specials, Fat 50s, Custom 69, Eric Johnson Set, Suhr V60LP, Suhr Mike Landau κλπ. Προσωπικά κανένα από αυτά τα σετάκια δεν έχω ακούσει να λασπώνει ούτε σε κανονικό Distortion ούτε με Fuzz/Muff (όσο δηλαδή γίνεται σε αυτά τα χωράφια).

Επίσης ως λάτρης του (Θεού) Gilmour δεν μπορώ να μην αναφέρω τον SSL-5 για τη θέση της γέφυρας ο οποίος είναι αρκετά hot αλλά γ@μεί κανονικά.

 

Αυτόν τον καιρό εμένα μου έχει κάτσει πολύ ωραία το Antiquity II Surf ST Set αλλά είναι αρκετά εκτός του budget σου.

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σου φιλε μου! Ευχαριστω για την απαντηση!

 

Μιλουσα για dsl5cr και εν τελει αλλαξα σε 57/62, και ειδα μεγαλη διαφορα στο diastortion. Boostaρω και με κλωνο του clon (soul food).

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τοτε γιατι παλεται us?

 

Ολες οι κιθαρες "παλλονται" διαφορετικα ...δεν μπορεις να... να τις κανεις ιδιες με αλλες αλλαζοντας απλα μια γεφυρα....

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου