Προς το περιεχόμενο

Mexico


Jazzjoker

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Guru
Ολοι εχουμε τις προτιμησεις μας, λιγο ετσι το ενα, λιγο αλλιως το αλλο, προσωπικα εχω μαθει να δεχομαι ως ακροατης αυτο που ακουω σαν την τελικη επιλογη του καλλιτεχνη, ετσι λοιπον το ακουω, το σεβομαι και το αξιολογω...

Μια χαρα ειναι ολα, μη σας πω οτι με περασαν αναπαντεχα (και απολαυστικα) απο ηχητικα μονοπατι στα οποια βαδισαν οι Cream & Los Lobos...

 

έτσι όπως το αναφέρεις Ηλία δεν θα μπορούσε να θεωρηθεί ότι εγώ ή όποιος άλλος εκφέρει γνώμη διάφορη επί του τεχνικού μέρους μιας παραγωγής, δεν σέβεται το πόνημα του καλλιτέχνη?...

 

γιατί σε μια τέτοια περίπτωση χάνει και το  λόγο ύπαρξής του το το DEMO σαν έννοια, μια και ένας βασικός λόγος που κατά κανόνα "εκτίθεται" εδώ ο δημιουργός μέσω αυτού είναι (μια και συνήθως είναι "ερασιτέχνης ηχολήπτης") να ακούσει και την γνώμη άλλων και για το τεχνικό μέρος...

 

στην περίπτωση βέβαια που πρόκειται για ολοκληρωμένη παραγωγή που κυκλοφορεί όντως (πρέπει να) ισχύει ο τρόπος που περιγράφεις μια  και δεν έχει νόημα κάποια αλλαγή πλέον και όντως και η τεχνική προσέγγιση αποτελεί τελική άποψη (δυστυχώς πολλές φορές όχι συνειδητά επιλεγμένη) επί της καλλιτεχνικής έκφρασης ως άρρηκτο σύνολο...

 

ΥΓ. εννοείται φυσικά ότι ο Σπύρος ή οιοσδήποτε δημιουργός, μπορεί να θεωρεί το demo ως τελική μορφή της δουλειάς του που δεν επιδέχεται περαιτέρω διαπιστώσεις, παρατηρήσεις, συμβουλές... θεμιτόν και ΣΕΒΑΣΤΟ αλλά καλό θα έιναι να ανακοινώνεται εξ αρχής για να αντιμετωπίζεται ανάλογα... ;)

ΥΓ2 ελπίζω να έχω δίκιο στον τρόπο που αντιλαμβάνομαι το συγκεκριμένο γεγονός, αλλιώς λειτουργώ λάθος πολλά χρόνια εδώ μέσα και θα πρέπει να αρχίσω να απολογούμαι σε πολύυυυ κόσμο... ;D

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

έτσι όπως το αναφέρεις Ηλία δεν θα μπορούσε να θεωρηθεί ότι εγώ ή όποιος άλλος εκφέρει γνώμη διάφορη επί του τεχνικού μέρους μιας παραγωγής, δεν σέβεται το πόνημα του καλλιτέχνη?...

 

γιατί σε μια τέτοια περίπτωση χάνει και το  λόγο ύπαρξής του το το DEMO σαν έννοια, μια και ένας βασικός λόγος που κατά κανόνα "εκτίθεται" εδώ ο δημιουργός μέσω αυτού είναι (μια και συνήθως είναι "ερασιτέχνης ηχολήπτης") να ακούσει και την γνώμη άλλων και για το τεχνικό μέρος...

 

στην περίπτωση βέβαια που πρόκειται για ολοκληρωμένη παραγωγή που κυκλοφορεί όντως (πρέπει να) ισχύει ο τρόπος που περιγράφεις μια  και δεν έχει νόημα κάποια αλλαγή πλέον και όντως και η τεχνική προσέγγιση αποτελεί τελική άποψη (δυστυχώς πολλές φορές όχι συνειδητά επιλεγμένη) επί της καλλιτεχνικής έκφρασης ως άρρηκτο σύνολο...

 

ΥΓ. εννοείται φυσικά ότι ο Σπύρος ή οιοσδήποτε δημιουργός, μπορεί να θεωρεί το demo ως τελική μορφή της δουλειάς του που δεν επιδέχεται περαιτέρω διαπιστώσεις, παρατηρήσεις, συμβουλές... θεμιτόν και ΣΕΒΑΣΤΟ αλλά καλό θα έιναι να ανακοινώνεται εξ αρχής για να αντιμετωπίζεται ανάλογα... ;)

ΥΓ2 ελπίζω να έχω δίκιο στον τρόπο που αντιλαμβάνομαι το συγκεκριμένο γεγονός, αλλιώς λειτουργώ λάθος πολλά χρόνια εδώ μέσα και θα πρέπει να αρχίσω να απολογούμαι σε πολύυυυ κόσμο... ;D

 

Οχι βρε αδελφε, δεν το εξεφρασα ισως σωστα...απολογουμαι!

Βεβαιως και δεν εννοω πως οι αλλοι δεν σεβονται, αλλοιμονο!

Κατα τα λοιπα, συμφωνω με οσα γραφεις και για τον διαχωρισμο ντεμο-τελικο προιον, απλα θεωρω πως απο τη στιγμη που καποιος μοιραζεται δημοσια το πονημα του, καπου-καπως εχει καταληξει, τουλαχιστον μεχρι (ενδεχομενως) να αναθεωρησει εφοσον προκυψουν νεες επιλογες και δυνατοτητες επεξεργασιας/διαμορφωσης...οπως τα λες ειναι, ολοι το καλο αναζητουμε και καλο ειναι να ειμαστε παντα ανοιχτοι σε γνωμες/προτασεις.

The music you listen to, becomes the soundtrack of your life

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας ευχαριστώ όλους και καθέναν ξεχωριστά που ακούσατε και αφιερώσατε χρόνο να γράψετε την άποψή σας.

 

Επί του συγκεκριμένου της παραγωγής που αναφέρθηκε:

 

Όπως πολλάκις έχω γράψει, οι γνώσεις μου είναι οριακά επαρκείς για να χρησιμοποιώ το daw μου και να αποτυπώνω σχετικώς με ακρίβεια αυτό που έχω στο μυαλό μου. Από εκεί και πέρα, ο θεός βοηθός  ;D. Με άλλα λόγια, στο θέμα παραγωγή-μίξη κλπ. λειτουργώ σχεδόν εντελώς εμπειρικά. Τουτέστιν, απόψεις όπως του Νίκου (npap) μου είναι πάντοτε ιδιαιτέρως χρήσιμες. Είναι δεδομένο ότι ένα κομμάτι, πλην της σύνθεσης, ενορχήστρωσης και της εκτέλεσης, αναδεικνύεται από το τελικό ακουστικό αποτέλεσμα.

 

Προσωπικά ό,τι ηχογραφώ είναι καθαρά στη φιλοσοφία "demo" μια και η πλειοψηφία αυτών των recordings λειτουργούν ουσιαστικά σαν οδηγός για την εκάστοτε μπάντα όπου θα δοθούν προς επεξεργασία για live performance. Ακόμα και αυτά τα οποία δεν έχουν παιχτεί-δοθεί πουθενά (ακόμα;) είναι ηχογραφημένα με αυτή τη λογική. Παρόλα αυτά, ο συνολικός ήχος που έχω στο μυαλό μου, με κάποιον ερασιτεχνικό τρόπο, βγαίνει. Π.χ. το γεγονός ότι η φωνή σχεδόν σε όλα τα κομμάτια μου είναι "βουτηγμένη" στο reverb και ποτέ σε πρώτο πλάνο, δεν είναι τυχαίο.

 

Πάντοτε προγραμματίζω ότι κάποια στιγμή, θα ασχοληθώ σοβαρά με το θέμα και θα καταφέρω να βγάζω ένα ποιοτικότερο ηχητικά αποτέλεσμα. Στο στόχο αυτό δε βοηθούν η έλλειψη υπομονής αλλά κι ένας χαζός "φόβος" ότι αν αργήσω να αποτυπώσω αυτό που σκέφτομαι, θα χαθεί η ειλικρίνεια/ωμότητα ας πούμε της αρχικής ιδέας.

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κομματάρα είναι Σπύρε!  8)

 

Η μόνη παρατήρηση που θα μπορούσα να κάνω (δεν θα ασχοληθώ με το ηχητικό μέρος) είναι ότι έτσι όπως είναι δομημένο, το πρώτο μισό του κομματιού βγάζει περισσότερη ενέργεια από το δεύτερο.

 

Όταν το αλλάζεις σε Αb η φωνή πέφτει αναγκαστικά σε lower octave και όλη αυτή η ενέργεια που έδινες πριν όσο τραγουδούσες στο Εb ψιλοεξαφανίζεται.

'Ισως θα ήταν προτιμότερο να συμβαίνει το αντίθετο...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω παντως θεωρω πετυχημενο ενα κομματι και δη εδω μεσα, οταν μολις ακουσω κατι οπως αυτο, με κανει να θελω να τρεξω να πιασω την κιθαρα να παιξω... :)

 

Και πιστεψε με, παρολο που δεν ειμαι σπιτι και δεν εχω κιθαρα διπλα μου, ειμαι σε φαση:

 

MIA ΚΙΘΑΡΑ ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ!! ΜΙΑ ΚΙΘΑΡΑ, ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ;;;;!!!!!

 

530298_3305844559926_1082383145_3247515_1291140455_n.jpg

 

 

Thanx  ;)

Your Ear Rulez!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι κιθάρες είναι ξεσηκωτικές, και ριφφ και σόλα.

Η φωνή είναι πολύ καλή,  κάτι που δύσκολα συναναντάμε στην ελληνική ηλεκτρική - και ειδικά αγγλόφωνη - σκηνή.

 

Άντε να πω και αυτό και ας ακουστεί υπερβολικό:

Η γενική πρώτη εντύπωση του κομματιού όπως αυτή διαμορφώθηκε μετά το πρώτο λεπτό ακρόασης είναι η εξής: αν ήταν λίγο πιο γρήγορο και λίγο πιο επιθετικά παιγμένο θα έλεγα ότι ακούω S.R.V. !!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου