Προς το περιεχόμενο

Αναγνωριση Ξύλου


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επεσε στα χερια μου μια κιθαρα tele αγνωστης προελευσης φτηνιαρικια αν κρινω απο ολο το  hardwear και φυσικα απο το σωμα που ειναι πιο λεπτο.

Το μανικι της ειναι δυο κομματια maple με 14 radius και μοιαζει σε σχημα με το soft v της fender.

Το σωμα παρολο που ειναι πιο λεπτο δεν το λες και ελαφρυ

Επειδη η εν λογω κιθαρα για καποιο λογο παιζει καλα,δηλαδη ακουγεται δονητε ολοκληρη,(σχεδον παντα ετσι ακουστικα χωρις ενισχυτες δοκιμαζω κιθαρες) εχω την εντυπωση οτι θα παιξει με αξιοπρεπεια και χρηζει αναβαθμισης.

Μηπως απο φωτογραφιες μπορει καποιος να μου πει τι ξυλο ειναι? Ετσι για την ιστορια  ;D

Εμενα μου κανει για alder

IMG_8857.thumb.JPG.74409468d064765a1a12b75b83d5b0a0.JPG

IMG_2821.thumb.JPG.ac33a47e5f76be22632e61c29f21c161.JPG

IMG_7172.thumb.JPG.0fde7bdcc8bfefb9b8927a32225e4420.JPG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα μου κάνει για mahogany (μαόνι) ;D

αυτο μπηκα να γραψω κ εγω...ειδικα αν οπως λες εχει κ αυξημενο βαρος σε μικροτερο ογκο,ειναι πιθανο!

Slow must go on....!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο τα νερα του και το βαρος παιζει να ειναι οξια (oak). :)

Ισχύει από μια φώτο που βρήκα στο net είναι έτσι ακριβώς

BuyingGuide_Material-Page_box_Oak-wood-490x367.jpg

 

Off topic:Αυτή η κιθάρα σαν πολύ μεγάλο headstock δεν έχει ;Επίσης πάντω στις μπάσσες η μι γιατί ξεκινάει από τόσο χαμηλά ;Το ξέρω ό,τι είναι άσχετο απλά μου έκαμνε εντύπωσην.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ισχύει από μια φώτο που βρήκα στο net είναι έτσι ακριβώς

BuyingGuide_Material-Page_box_Oak-wood-490x367.jpg

 

Off topic:Αυτή η κιθάρα σαν πολύ μεγάλο headstock δεν έχει ;Επίσης πάντω στις μπάσσες η μι γιατί ξεκινάει από τόσο χαμηλά ;Το ξέρω ό,τι είναι άσχετο απλά μου έκαμνε εντύπωσην.

 

Ναι ισχυει,το headstock ειναι περιεργο ;D

οσο για την χορδη νομιζω ειχα χαλαρωσει τις χορδες

η μπορει να φταιει και το nut. Η κιθαρα ηταν παρατημενη,δεν γνωριζω προελευση

αλλα μου εκανε εντυπωση το fretboard 14 radius  ::) και μεγαλα ταστα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειχα πιασει καποτε κουβεντα με ενα παπουδι που διατηρουσε ενα μαγαζι με -σχεδον αποκλειστικα- obscure vintage οργανα απο Ιαπωνια και Ευρωπη, κανονικο μουσειο. Αναμεσα σε πολλα θυμαμαι να μου λεει πως ενας λογος που τα headstocks απο τις πολυ πρωιμες Ιαπωνικες αντιγραφες ηταν συχνα τοσο τεραστια και με λαθος αναλογιες ηταν τα εξωφυλλα αμερικανικων δισκων και τα publicity photo της εποχης, οπου οι μουσικοι συχνα ποζαραν με το headstock προς την καμερα. Τωρα αν υπαρχει καποιο ψυγμα αληθειας στο παραπανω ιδεα δεν εχω, αλλα μου αρεσε σαν ιδεα ;D

 

 

elvis-presley-biography-19.jpg

 

665d2d35635bfc9966e8b94b7ec33a23.jpg

 

myaimistrue-500x450.jpg

 

 

(Nαι ο Costello ειναι μεταγενεστερος αλλα το στυλιστικο tribute ειναι προφανες.)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου