Προς το περιεχόμενο

H Gibson χρεοκοπεί και επισήμως!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

...Αυτό οδηγεί πολλούς που θέλουν Les Paul που κακά τα ψέμματα είναι ίσως η αισθητικά πιο όμορφη κιθάρα όλων των εποχών, να στρέφονται σε άλλες λύσεις, όπως ανταγωνιστικές μάρκες, αλλά να βγάζουν μια μνησικακία για το γεγονός ότι δεν μπόρεσαν να αποκτήσουν το ''real thing'' και να ακούμε και να διαβάζουμε τα κλασσικά ''πατάει κάτω τις Gibson'', ''φίλος μια στις δέκα παίζουν καλά'' ''είναι υπερτιμημένες'' κτλ, κάτι που δεν ακούμε για τις SG πχ που σχεδιαστικά δεν είναι και τόσο διαφορετικής φιλοσοφίας όργανο...

 

Έχω Gibson, Gibson clone και Gibson type. Καμία από τις Les Paul μου δεν είναι Gibson, αυτό δεν έγινε συνειδητά αλλά γιατί βρήκα κιθάρες που ήταν αυτό που ήθελα για λιγότερα χρήματα. Συνήθως από το οικονομικό ξεκινάει η συγκεκριμένη αναζήτηση. Προσωπικά δεν έχω κανένα απωθημένο με το real thing, εμένα με νοιάζει να έχω Les Paul, όχι Gibson.

 

Παράπονα έχω διαβάσει για όλα τα μοντέλα της, όχι μόνο για Les Paul. H Gibson πάσχει εδώ και αρκετά χρόνια στο quality control και δε με παραξενεύει. Δια στόματος του αφεντικού της αυτοπροσδιορίζεται ως lifestyle brand και δίνει μεγαλύτερη σημασία στα ακριβά μοντέλα και στις σπάνιες εκδόσεις παρά στα entry level τα οποία μιας και Αμερικάνικα κοστίζουν (αυτή τη στιγμή) 600+ ευρώ. Από τις δύο Gibson που έχω καμία δεν είναι κακή κιθάρα, η αρκετά ακριβότερη όμως είναι σχεδόν τέλεια για το γούστο μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 41
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου