Προς το περιεχόμενο

Αναβάθμιση neck pickup σε telecaster


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Για χαρά, σε μια standard Squier Telecaster (περίπου 8 χρονών) θέλω να αναβαθμίσω τον neck μαγνήτη διότι για κάποιο λόγο ακούγεται υπερβολικά στεγνός και ξερός. Δεν μπορώ να δώσω πολλά χρήματα οπότε σκέφτηκα

 

1. υπάρχει κάποιο μοντ που θα τον βοηθήσει ή ο συγκεκριμένος δεν σώζεται?

2. τι θα μου προτείνατε να πάρω, πχ κάποιον δεύτερο χέρι βγαλμένο από ακριβότερη tele?

 

Δεν κυνηγάω κάποιον συγκεκριμένο ήχο, απλά θέλω να ακούγομαι πιο μελωδικά και aggressive όταν τον χρησιμοποιό

 

Hints για να κατατοπίσω:

Παίζω rock και pop-punk κυρίως με το volume και pickup position πάνω σε μονοκάναλο "βρώμικο" ενισχυτή

Στο bridge έχω μοντάρει σε διπλό μαγνήτη

500KΩ volume pot

Χωρίς tone pot

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

https://www.thomann.de/gb/dimarzio_dp172_chr_telepickup.htm

 

Οικονομικός και πολύ ποιοτικός. Σίγουρα θα αλλάξει επίπεδο τον neck ήχο σου! Τον δοκίμασα με πιο ακριβές Tele και σκοτώνει!

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θέλω να ακούγομαι πιο μελωδικά και aggressive όταν τον χρησιμοποιώ

 

Hints για να κατατοπίσω:

Παίζω rock και pop-punk κυρίως με το volume και pickup position πάνω σε μονοκάναλο "βρώμικο" ενισχυτή

 

Με τα παραπάνω δεδομένα, τι να τον κάνεις τον neck μαγνήτη; Δηλαδή ό,τι και να πάρεις, οι κλασικοί neck tele είναι χαρακτηριστικά αδύναμοι για βρώμικα παιξίματα ειδικά σε σύγκριση με τους bridge. Προσωπικά θα κοιτούσα κάποια ενδιάμεση λύση τύπου single coil sized διπλό ή κάτι τέτοιο εν πάση περιπτώσει που θα κουμπώνει στη θέση του neck χωρίς σκαψίματα.

 

Αλλά έτσι όπως μας τα περιγράφεις και με τον εξοπλισμό που παίζεις, μπορείς απλά να "κολλήσεις" τον επιλογέα στον bridge.  ;D

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για χαρά, σε μια standard Squier Telecaster (περίπου 8 χρονών) θέλω να αναβαθμίσω τον neck μαγνήτη διότι για κάποιο λόγο ακούγεται υπερβολικά στεγνός και ξερός. Δεν μπορώ να δώσω πολλά χρήματα οπότε σκέφτηκα

Να θυμασαι οτι πληρώνεις παίρνεις....εχει μαγνητες με 10€ εχει και με 80€(για να μην πλατιασω)

Εγω θα εψαχνα σε stack για να μην εχω και θορυβο αφου οπως ειπες παιζεις σε βρωμικο μονοκαναλο

Το αποτέλεσμα θα είναι αναλογο των χρημάτων που έδωσες...

Ισως κανας μεταxειρω απο τις αγγελιες σε καλη τιμη σε σωσει αν και συμφωνω με JazzJoker

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  Χαχα θα μπορούσε (να κολλήσω τον επιλογέα  ;D) αλλά επειδή όλα γίνονται από το volume και τον επιλογέα, στο bridge γιατί δεν cleanarei με τον τρόπο που θέλω, έχουμε και τραγούδια που είναι ό,τι πρέπει σε middle ή neck position και χαμηλό volume οπότε ΘΕΛΩ κάτι σχετικά αδύναμο και thin, ίσως να σας έδωσα την εντύπωση ότι είμαι συνέχεια high gain. Ο ήχος είναι από Kooks μέχρι crunch+.

  Θα κοιτάξω για αρχή μήπως βρω κάποιον used από fender, κανα €30-50 λέω να δώσω. Αν κάποιος από εσάς που διαβάζετε έχετε κάτι για πούλημα πείτε μου επίσης.  :)

  Από Αμερική υπάρχει πρόβλημα μερικές φορές από κίνα αν είναι κάτι φτηνό (ebay) δεν εκτελωνίζεται...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξεκίνα αφαιρώντας το μεταλλικό κάλυμμα του,έτσι θα κερδίσει πρίμα και θα γίνει πιο strat sounding.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξεκίνα αφαιρώντας το μεταλλικό κάλυμμα του,έτσι θα κερδίσει πρίμα και θα γίνει πιο strat sounding.

 

Το δοκίμασα εχθές αυτό , λέω με την ευκαιρία ας κάνω κι ενα comparison από το youtube...αλλά δε ξέρω με ποιο σκεπτικό οι κινέζοι έβαλαν πολλή κόλλα να κρατάει το καπάκι με αποτέλεσμα όπως πήγα να το αφαιρέσω άρχισε να βγαίνει το κάτω πλαστικό μέρος ενώ τα μαγνητάκια με το wiring μένανε μέσα στο κάλυμα οπότε τον ξανάκλεισα με τη μια. Και μάλλον κόπηκε το σιρματάκι (???) γιατί τώρα έχει πολύ χαμηλότερη ένταση  :D

 

Υ.γ. από stratocaster xωρίς το κάλυμα χωράνε?

 

Επισυνάπτω έτσι για όποιον ενδιαφέρεται το test που έκανα με την tele στο neck pickup-> tiny terror -> 1960B cab -> sm57 ->Golden age junior Pre -> ff800 -> cubase

tele_neck_tiny_terror_1960.mp3

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου